Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdar, gizdi,
včera jsem po dlouhé době aktualizoval notebook s openSUSE 12.2, nahodil jsem i nové KDE 4.11 a dnes nemůžu otevřít v Okularu ani jeden pdf dokument. Například EPS grafiku Okular normálně přečte. PDF lze otevřít i v interním prohlížeči TeXMakeru. Ale PDF v Okularu nejde. Hláška: "Nebyl nalezen zásuvný modul vhodný pro zpracování zadaného dokumentu". Po spuštění v konzole to píše toto:
olaf@suse:~> okular okular(3718)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig: okular(3718)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig: okular(3718)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig: okular(3718)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig: okular(3718)/kdecore (KConfigSkeleton) KCoreConfigSkeleton::writeConfig: okular(3718) KSambaSharePrivate::testparmParamValue: We got some errors while running testparm "Load smb config files from /etc/samba/smb.conf Ignoring unknown parameter "ready only" Loaded services file OK. " okular(3718)/okular (app) Okular::Document::openDocument: No plugin for mimetype '"application/pdf"'.
Google jsem prolezl jakžtakž, ale nic vhodného jsem nenašel. Setkal se s tím někdo?
PS: Zkoušel jsem downgradovat Okular, dále update-desktop-database
i kbuildsycoca4 --noincremental
.
V jediném upstreamovém hlášení jeden člověk tvrdí, že celý problém byl, že poppler nebyl přeložen s podporou Qt4.
V Gentoo tento příznak přibyl „nedávno“. Navíc správce v Gentoo si stěžuje, že pro Qt5 se konfigurace chová automagicky. Je docela možné, že lidi ve SuSE si toho nevšimli.
Máte v systému knihovnu libpoppler-qt4.so.*? Pokud ano, pak je ještě možné, že balíček pro okular nebyl po zapnutí podpory Qt v poppleru znovu přeložen.
Každopádně vám doporučuji aktualizovat na poslední verzi distribuce a bavit se s distributorem. Takového tlachaní na Abíčku nic nevyřeší.
Tiskni
Sdílej: