Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Zdravíčko, potřebuji poradit s RAM. Když se podívám do "htop" a seřadím podle "NEM%" tak proces nejvíce sosající RAM má hodnotu 0,3%, avšak využito je 500MB RAM. Kde se může tech 500MB ztrácet? Prosím, jak to opravit?
Řešení dotazu:
Děkuji moc, už jsem si to taktéž uvědomil, že je to v pořádku. Rozdíl je totiž v tom jestli: 1. RAMky jsou využívány jen tak, aby zbytečně neleželi ladem. => v htop jsou RAM sice 98% ale zelenou barvou případně kousek žlutý 2. RAMky jsou přetěžovány. => v htop jsou RAM 100% případně i SWAP a jsou červenou barvou.
1. RAMky jsou využívány jen tak, aby zbytečně neleželi ladem. => v htop jsou RAM sice 98% ale zelenou barvou případně kousek žlutýJá mám teda v HTOPu (černé barevné schéma) naopak zeleně tu opravdu použitou paměď; cache jsou modře a žlutě. Například na tomto náhodně nalezeném obrázku se aplikacemi využívá 164 MB, pak je asi 200 MB cache a zbytek nic. Tady je zase k zamyšlení, jaký je rozdíl mezi VIRT a RES (v tomto případě si ta spuštěná aplikace mmap()nula do paměti celé 6TB diskové pole
v htop jsou RAM 100%To už je hodně patologický případ a většinou se pak systém dostane do problémů.
i SWAPSwap se občas plní i za provozu, když se nějaká aplikace nevyužívá tak dlouho, že se vyplatí dát ji do swapu a místo ní dát cache. Např. na desktopu mi to dělá Xilinx ISE, když ho čtrnáct dní nepoužívám :).
Tiskni
Sdílej: