Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravíčko, potřebuji poradit s RAM. Když se podívám do "htop" a seřadím podle "NEM%" tak proces nejvíce sosající RAM má hodnotu 0,3%, avšak využito je 500MB RAM. Kde se může tech 500MB ztrácet? Prosím, jak to opravit?
Řešení dotazu:
Děkuji moc, už jsem si to taktéž uvědomil, že je to v pořádku. Rozdíl je totiž v tom jestli: 1. RAMky jsou využívány jen tak, aby zbytečně neleželi ladem. => v htop jsou RAM sice 98% ale zelenou barvou případně kousek žlutý 2. RAMky jsou přetěžovány. => v htop jsou RAM 100% případně i SWAP a jsou červenou barvou.
1. RAMky jsou využívány jen tak, aby zbytečně neleželi ladem. => v htop jsou RAM sice 98% ale zelenou barvou případně kousek žlutýJá mám teda v HTOPu (černé barevné schéma) naopak zeleně tu opravdu použitou paměď; cache jsou modře a žlutě. Například na tomto náhodně nalezeném obrázku se aplikacemi využívá 164 MB, pak je asi 200 MB cache a zbytek nic. Tady je zase k zamyšlení, jaký je rozdíl mezi VIRT a RES (v tomto případě si ta spuštěná aplikace mmap()nula do paměti celé 6TB diskové pole
v htop jsou RAM 100%To už je hodně patologický případ a většinou se pak systém dostane do problémů.
i SWAPSwap se občas plní i za provozu, když se nějaká aplikace nevyužívá tak dlouho, že se vyplatí dát ji do swapu a místo ní dát cache. Např. na desktopu mi to dělá Xilinx ISE, když ho čtrnáct dní nepoužívám :).
Tiskni
Sdílej: