V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
celkem=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | wc -l ) ; soubor=$(( $RANDOM % $celkem )) ; rec=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | head -n $soubor | tail -1) ; fortunik=${rec%%.*} ; fortune $fortunik
Řešení dotazu:
Ano , v archu mám :
ls /usr/share/fortune/cs cimrman citat.dat hornicek ignac.dat klasik-cz lkml.dat mikulas murphy.dat plihal pratchett.dat reddwarf stoa1.dat vodnansky wodehouse.dat cimrman.dat filmy hornicek.dat jerome klasik-cz.dat lodge mikulas.dat parafraze plihal.dat prislovi reddwarf.dat stopar vodnansky.dat wright citace filmy.dat chesterton jerome.dat klasik-sk lodge.dat mladik parafraze.dat pocitace prislovi.dat skala stopar.dat wikiquote wright.dat citace.dat guth chesterton.dat josef klasik-sk.dat market mladik.dat parkinson pocitace.dat rdvcitaty skala.dat valka wikiquote.dat zemeplocha citat guth.dat ignac josef.dat lkml market.dat murphy parkinson.dat pratchett rdvcitaty.dat stoa1 valka.dat wodehouse zemeplocha.dat
Chci dát do bashrc kde nyní mám
# # ~/.bashrc # # If not running interactively, don't do anything [[ $- != *i* ]] && return alias ls='ls --color=auto' PS1="\[\033[0;37m\]\342\224\214\342\224\200\$([[ \$? != 0 ]] && echo \"[\[\033[0;31m\]\342\234\227\[\033[0;37m\]]\342\224\200\")[$(if [[ ${EUID} == 0 ]]; then echo '\[\033[0;31m\]\h'; else echo '\[\033[0;33m\]\u\[\033[0;37m\]@\[\033[0;96m\]\h'; fi)\[\033[0;37m\]]\342\224\200[\[\033[0;32m\]\w\[\033[0;37m\]]\n\[\033[0;37m\]\342\224\224\342\224\200\342\224\200\342\225\274 \[\033[0m\]" alias pacman='sudo pacman' alias nmap='sudo nmap -sV -O -v ' alias ssh='ssh -X -C ' export EDITOR="mcedit" celkem=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | wc -l ) ; soubor=$(( $RANDOM % $celkem )) ; rec=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | head -n $soubor | tail -1) ; fortunik=${rec%%.*} ; echo -e "Hláška '"${fortunik##*/}"'\n" ; fortune $fortunik
alias kec= ..... ale ten dlouhej příkaz ze stejnou funkcí mi to nežere
takže potřebuju něco aby ve složce usr/share/fortune/cs/ spočítalo počet souborů bez koncovky .dat , pak náhodně jeden vybralo a spustilo se správným parametrem fortune.
fortune `find * -name '*.txt' -print | sort -R | head -n1 | sed s/\.txt//`
Jo je to asi lepší : find /usr/share/fortune/cs/* -name '*.dat' -print | sort -R | head -n1 | sed s/\.dat//
Asi nerozumíš jednoduchému dotazu že se nesmí zobrazovat soubory .dat ale bez přípony a to s uvedením cesty nijak nezkrátí. příkaz.
To co je ve složce je již v předchozích příspěvcích ukázáno.
rec=$(find /usr/share/fortune/cs -name '*.dat' | sort -R | head -n1 | sed s/\.dat//) ; echo -e "Hláška -"${rec##*/}"-\n" ; fortune $rec ; echo
Dobře , zkráceno podle tebe (nějak sem si přečetl jen začátek a konec tvé reakce)
Bohuzel standartni chovani neni vypsat nazev databaze hlasek ze ktere se prave ukazuje text a take ze nechci jinou nez slozku cesky .
A takto by to neslo:
fortunecz(){ set *.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); eval fortune \${${chosen}%%.*};}
a dat to do ~/.bashrc napr. ako ste navrhli ?
#fortunecz
fortune:/bin/bash not a fortune file or directory
No fortunes found
ne takto mi to nefunguje
Nefunguje, bo som zabudol na adresar:
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Som to odskusal priamo v adresare s nimi, tak sa chybicka vloudila. Ale inak u mna to funguje.
Taktiez je problem, ze premenna chosen niekedy ma hodnotu 0, co je shell samotny. Bud zavolat random znova, alebo jednoducho takto ( a ma tu mozno za to aj dakto zozerie :) ):
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# + 1 )); eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Ok, ja dneska koncim uz, lebo co je moc, to je moc. Fortune sice vzdy vrati daco, ale problem je, ze tym pripocitanim 1 sa sice odstrani chyba ohladne volania $0, ale na hornom konci rozsahu bude hodnota $n prazdna a fortune zoberie hlasku aj z ineho ako ceskeho adresara. Takze takto by to mohlo byt, aspon ja by som bol spokojny:
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); [[ $chosen -eq 0 ]] && let chosen++; eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Mojim cielom bolo cisto v bash-i to vyriesit, lebo si osobne myslim, ze volat find, tail, sort pre tuto ulohu je zbytocne. p.s: Asi by som mal mat daky casovy limit vynuteny po zobrazeni nahladu, kedy sa postavim zo stolicky a zacnem aj premyslat, nez nieco odoslem. :)
$ f=( /path/*.dat ) result="${f[RANDOM%${#f[@]}]%.dat}" && fortune "${result##*/}"
Nevidím jediný rozumný důvod proč to řešit čistě v Bashi. Oproti volání find a shuf je to výrazně méně čitelné.
BTW: Jinak co se týče Bashe, určitě bych se snažil vyhnout psát v něm co rozsáhlejšího, skripty jsou hodně nečitelné a špatně udržovatelné. Rozhodně je mnohem lepší použít Python.
Tiskni
Sdílej: