Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
celkem=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | wc -l ) ; soubor=$(( $RANDOM % $celkem )) ; rec=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | head -n $soubor | tail -1) ; fortunik=${rec%%.*} ; fortune $fortunik
Řešení dotazu:
Ano , v archu mám :
ls /usr/share/fortune/cs cimrman citat.dat hornicek ignac.dat klasik-cz lkml.dat mikulas murphy.dat plihal pratchett.dat reddwarf stoa1.dat vodnansky wodehouse.dat cimrman.dat filmy hornicek.dat jerome klasik-cz.dat lodge mikulas.dat parafraze plihal.dat prislovi reddwarf.dat stopar vodnansky.dat wright citace filmy.dat chesterton jerome.dat klasik-sk lodge.dat mladik parafraze.dat pocitace prislovi.dat skala stopar.dat wikiquote wright.dat citace.dat guth chesterton.dat josef klasik-sk.dat market mladik.dat parkinson pocitace.dat rdvcitaty skala.dat valka wikiquote.dat zemeplocha citat guth.dat ignac josef.dat lkml market.dat murphy parkinson.dat pratchett rdvcitaty.dat stoa1 valka.dat wodehouse zemeplocha.dat
Chci dát do bashrc kde nyní mám
# # ~/.bashrc # # If not running interactively, don't do anything [[ $- != *i* ]] && return alias ls='ls --color=auto' PS1="\[\033[0;37m\]\342\224\214\342\224\200\$([[ \$? != 0 ]] && echo \"[\[\033[0;31m\]\342\234\227\[\033[0;37m\]]\342\224\200\")[$(if [[ ${EUID} == 0 ]]; then echo '\[\033[0;31m\]\h'; else echo '\[\033[0;33m\]\u\[\033[0;37m\]@\[\033[0;96m\]\h'; fi)\[\033[0;37m\]]\342\224\200[\[\033[0;32m\]\w\[\033[0;37m\]]\n\[\033[0;37m\]\342\224\224\342\224\200\342\224\200\342\225\274 \[\033[0m\]" alias pacman='sudo pacman' alias nmap='sudo nmap -sV -O -v ' alias ssh='ssh -X -C ' export EDITOR="mcedit" celkem=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | wc -l ) ; soubor=$(( $RANDOM % $celkem )) ; rec=$(ls -1 /usr/share/fortune/cs/*.dat | head -n $soubor | tail -1) ; fortunik=${rec%%.*} ; echo -e "Hláška '"${fortunik##*/}"'\n" ; fortune $fortunik
alias kec= ..... ale ten dlouhej příkaz ze stejnou funkcí mi to nežere
takže potřebuju něco aby ve složce usr/share/fortune/cs/ spočítalo počet souborů bez koncovky .dat , pak náhodně jeden vybralo a spustilo se správným parametrem fortune.
fortune `find * -name '*.txt' -print | sort -R | head -n1 | sed s/\.txt//`
Jo je to asi lepší : find /usr/share/fortune/cs/* -name '*.dat' -print | sort -R | head -n1 | sed s/\.dat//
Asi nerozumíš jednoduchému dotazu že se nesmí zobrazovat soubory .dat ale bez přípony a to s uvedením cesty nijak nezkrátí. příkaz.
To co je ve složce je již v předchozích příspěvcích ukázáno.
rec=$(find /usr/share/fortune/cs -name '*.dat' | sort -R | head -n1 | sed s/\.dat//) ; echo -e "Hláška -"${rec##*/}"-\n" ; fortune $rec ; echo
Dobře , zkráceno podle tebe (nějak sem si přečetl jen začátek a konec tvé reakce)
Bohuzel standartni chovani neni vypsat nazev databaze hlasek ze ktere se prave ukazuje text a take ze nechci jinou nez slozku cesky .
A takto by to neslo:
fortunecz(){ set *.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); eval fortune \${${chosen}%%.*};}
a dat to do ~/.bashrc napr. ako ste navrhli ?
#fortunecz
fortune:/bin/bash not a fortune file or directory
No fortunes found
ne takto mi to nefunguje
Nefunguje, bo som zabudol na adresar:
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Som to odskusal priamo v adresare s nimi, tak sa chybicka vloudila. Ale inak u mna to funguje.
Taktiez je problem, ze premenna chosen niekedy ma hodnotu 0, co je shell samotny. Bud zavolat random znova, alebo jednoducho takto ( a ma tu mozno za to aj dakto zozerie :) ):
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# + 1 )); eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Ok, ja dneska koncim uz, lebo co je moc, to je moc. Fortune sice vzdy vrati daco, ale problem je, ze tym pripocitanim 1 sa sice odstrani chyba ohladne volania $0, ale na hornom konci rozsahu bude hodnota $n prazdna a fortune zoberie hlasku aj z ineho ako ceskeho adresara. Takze takto by to mohlo byt, aspon ja by som bol spokojny:
fortunecz(){ dir=/usr/share/fortune/cs/; set "$dir"/*.dat; chosen=$(( $RANDOM % $# )); [[ $chosen -eq 0 ]] && let chosen++; eval fortune \${${chosen}%%.*}; }
Mojim cielom bolo cisto v bash-i to vyriesit, lebo si osobne myslim, ze volat find, tail, sort pre tuto ulohu je zbytocne. p.s: Asi by som mal mat daky casovy limit vynuteny po zobrazeni nahladu, kedy sa postavim zo stolicky a zacnem aj premyslat, nez nieco odoslem. :)
$ f=( /path/*.dat ) result="${f[RANDOM%${#f[@]}]%.dat}" && fortune "${result##*/}"
Nevidím jediný rozumný důvod proč to řešit čistě v Bashi. Oproti volání find a shuf je to výrazně méně čitelné.
BTW: Jinak co se týče Bashe, určitě bych se snažil vyhnout psát v něm co rozsáhlejšího, skripty jsou hodně nečitelné a špatně udržovatelné. Rozhodně je mnohem lepší použít Python.
Tiskni
Sdílej: