plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/121128ale v mem pripade se mi porad nedari www zporovznit, pouze ve tvaru
http://domena1.netnikoliv
http://www.domena1.netResp nevim jak nastavit to DNS. Obe domeny (dle programu nslookup) maji tsejnou adresu:
Server: 10.0.0.138 Address: 10.0.0.138#53Zkusil jsem v /etc/hosts pridat:
10.0.0.138#53 domena1.net domena1 10.0.0.138#53 www.domena.net domena1Ovsem bez vysledku.... Muj konfiguracni soubor vypada takto:
<VirtualHost *:80> ServerName domena1.net ServerAlias www.domena1.net *.domena.net DocumentRoot /var/www/domena1.net DirectoryIndex index.html <Directory "/war/www/domena1.net/"> Options Indexes MultiViews FollowSymLinks AllowOverride All Order allow,deny Allow from all </Directory> </VirtualHost> Ocenim jakoukoliv radu, v servrove administraci teprve zacinam. Mam zaple apache moduly vhost_alias, rewrite i usedir.
Řešení dotazu:
3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.51-1
Co tam dělá to #53? Do hosts se zadávají IP adresy a pak se vyjmenují hostname:10.0.0.138#53 domena1.net domena1 10.0.0.138#53 www.domena.net domena1
10.0.0.138 mvcr.cz www.mvcr.czA 'nefunguje' - předpokládám, že se nepřeloží, to nesouvisí s Apache. Pokud je problém s Apache, otestuj to ručně telnetem
GET / HTTP/1.1 Host: www.mvcr.cz
GET / HTTP/1.1 Host: mvcr.cz
10.0.0.138 domena1.net www.domena1.netTak se mi oboji presmeruje na tu IP koncici 138 coz je IP meho routeru a zobrazi se mi administrace routeru, coz nechci. Kdyz zapis z /etc/hosts odstranim, tak domena1.net mi opet funguje jak ma a www.domena1.net se mi porad presmeruje do administrativniho rozhrani routeru... coz nechapu proc. A s tim telnetem to jsem moc nepochopil, jakoze pouzit
telnet www.domena1.net? To pise, ze to nepoznava, jak s www tak bez.
$ telnet domena1.net telnet: could not resolve domena1.net/telnet: Name or service not known $ telnet www.domena1.net telnet: could not resolve www.domena1.net/telnet: Name or service not knownJinak ja jsem zkousel nekolik navodu:
http://httpd.apache.org/docs/2.2/vhosts/examples.html http://www.thegeekstuff.com/2011/07/apache-virtual-host/ http://www.linuxexpres.cz/praxe/sprava-linuxoveho-serveru-uvod-do-konfigurace-apacheA proste domenu bez www. Rozjedu, s www ani prd.
Tak se mi oboji presmeruje na tu IP koncici 138 coz je IP meho routeru a zobrazi se mi administrace routeru, coz nechci.Tak proč tam teda dáváš tu 138 když ji tam nechceš, dej tam IP toho co chceš, tedy toho PC na kterém běží web server. Nějak nechápu odkud to má fungovat, jestli je to jedno PC dvě PC v lokální síti, nebo se jedná o přístup z venku, případně na jednom PC klient i server 127.0.1.1.
Asi jen toto nestačí...
Soubor /etc/hosts je něco jak lokální DNS, které přijde na řadu jako první, takže když napíšeš franta.cz, tak první (zjednodušeně) se ověří jestli záznam není v /etc/hosts a pokud je, tak se adresa použije.
apache2: Could not reliably determine the server's fully qualified domain name, using 127.0.0.1 for ServerName
Tiskni
Sdílej: