Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Zdravim, chcel by som sa spytat aky HTTP server by ste doporucili na VPS, na dynamicke stránky pisane prevazne v PHP/HTML + Mysql dopyty..
Doteraz som vzdy vypouzival apache 2, ale na viacerych strankach som sa docital ze apache zere pomerne dost velky vykon + nieje najrychlejsi... dozvedel som sa o LightHTTPd a Nginx, obe mi pridu cca na rovnakom vykonostnom vykone, osobne sa mi zapacil lighthttpd ale som sa doctal ze sa stavali takzvane "memory leaks", akurat neviem ci v poslednej stable verzii to je uz opravene... A proste celkovo lighthttpd a Nginx moc nepoznam preto by ma zaujimal vas nazor alebo vasa osobna skusenost.
VPS: 1. modul od Wedosu OS: Debian RAM: 512 MB
Dakujem
Tak ako som pisal, budem hostovat dynamicky web naprogramovany cez PHP, cize neviem ake aplikacie tym myslite :) Tak potrebovat budem mod_rewrite, htaccess, virtual hosty na subdomeny alebo na nejaku webovu aplikaciu ktora bude bezat na inom porte ako 80
S podporou neviem ako to je kedze 90% webov bezi na apache... tiez by ma zaujimalo co je s lighthttpd niekde som sa docital ze podpora uz zanikla (neviem mozno som to zle precital), co som pozeral tak lighthttpd mi prislo jednoduchsie na konfiguraciu (mozno nieje len to je dojem z clankov co som cital o setupe)
Mne pride lighthttpd dobry len neviem ako to je s tymi "memory leak" vsetci sa na to stazuju a neviem ci to je uz opravene lebo som nikde nenasiel vysvetlenie, preto aj sem pisem, lebo chcem pocut nazor inych ludi a aj ludi co pouzivaju iny server ako apache :)
Tak potrebovat budem mod_rewrite, htaccessNo tak pokud potřebuješ apachí mod_rewite a apachí htaccess, tak je snad jasné, co za server tam musíš nainstalovat, ne?
tiez by ma zaujimalo co je s lighthttpd niekde som sa docital ze podpora uz zaniklaTo snad ne…
co som pozeral tak lighthttpd mi prislo jednoduchsie na konfiguraciuTaky mi přijde.
Mne pride lighthttpd dobry len neviem ako to je s tymi "memory leak" vsetci sa na to stazuju a neviem ci to je uz opravene lebo som nikde nenasiel vysvetlenieŽádných leaků jsem si nevšiml. Na konzumaci paměti je expert Apache :).
preto aj sem pisem, lebo chcem pocut nazor inych ludi a aj ludi co pouzivaju iny server ako apache :)Používám (kde o tom mohu rozhodnout) lighttpd: 1) Apache mi nikdy rozumně nechodil na 128 MB RAM, 2) konfigurace Apache mi přijde strašně neintuitivní.
Dakujem za krasne vysvetlenie :) este by ma zaujimalo ci je mozne na lighthttpd rozchodit nieco ako htaccess a mod rewrite, napriklad ked chcem menit URL odkazy a podobne :)
Najde sa niekto ktory by este vedel posudit Nginx? :) lebo neviem ake su jeho + a - oproti lighthttpd pridu mi na rovnako, akurat lighthttpd kompatibilnejsi
este by ma zaujimalo ci je mozne na lighthttpd rozchodit nieco ako htaccess a mod rewrite, napriklad ked chcem menit URL odkazy a podobne :)Ano, samozřejmě.
Lighttpd vs nginx - Oba sou snadno konfigurovatelni a mene narocni na pamet. Nginx je lepsi na staticke soubory a ma v sobe velmi dobrou a snadnou proxy, lighttpd zas samo o sobe umi cgi. U obou je v porovnani s apache mene modulu, ale predevsim vidim nevyhodu v nemoznosti ruzneho uid pro jednotlive vhosty, pokud pouzijes nejake fpm a pod, pak u scriptu ano, ale staticky obsah pod ruzne uid neschovas. Coz je pro me treba jedina nevyhoda.
apache - da se vypnutim zbytecnosti a pripadne kompilaci dle potreb hodne zestihlet a napriklad v kombinaci s mpm-itk je zatim jedinym webserverem (z tech co znam), ktery umi opravdu oddelit jednotlive vhosty, aby k sobe uzivatele navzajem nevideli bez slozitych konstrukci. Osobne ho pouzivam spolu s centosem na nekolika nejmensich vps od wedosu a slape to jak ma. Na jednom vps mam dokonce roundcube + owncloud (pro skoro 70 docela aktivnich lidi) a jednim opencard shopem s par navstevama za hodinu a pokud nedochazi zrovna k prelevani zbozi tak je v pameti 150M cache a swap 0M. Takze bych se toho nebal.
Cili resume:- pokud provozujes na serveru jen jednu, nebo par aplikaci, ktere jsou ciste tve a jejich oddeleni ti nedela starosti, jdi do lighttpd.
- pokud stavis CDNku, nebo proxy pred nejaky web, pripadne pouzivas nejake django, cherryPy, RoR, s jinym appserverem, nginx je skvela volba.
- pokud jeste presne nevis co vsechno tam pobezi, mozna tam budes hostovat i nejkemu kamaradovi, tak apache je asi nejuniverzalnejsi.
navic pokut se uz ted ptas po mod_rewrite a htaccess nejlepsi pro tebe bude asi ten apache. Konfigurace neni slozita, jen je v nekterych distribucich hrozne rozeseta po zvlast konfigach a clovek se v tom z pocatku trochu ztraci...
Tiskni
Sdílej: