Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
tvl tak blbo polozenu otazku (ak tam teda je nejaka) som uz davno nevidel...takze
Prosim vsetkych aby sa nepytali na detaily, ale rovno odpovedali....ved urcite sa niekto trafi:)))
ja tipujem
auto eth0
iface th0 inet dhcp
D.
Už jsem to radil několikrát (velmi zasvěceně a nepřátelsky vůči NM ;)) apt-get purge "network-manager*"
(+ případně apt-get purge cnetworkmanager
) vyřeší 90 % problémů s konfigurací „sítě“ (hodí se jen na NTB).
Proč to táhne dole gnome nevím, že by zmatené závislosti přes nějaký metabalík?
Proč to táhne dole gnome nevím, že by zmatené závislosti přes nějaký metabalík?To bych zase řešil s maintainery Gnome. Jenže Gnome má prostě historii (i tu moderní) unifikovaného nekonfigurovatelného prostředí s plnými závislostmi. Možná vůbec nejlepší řešení je se Gnome zbavit nebo používat systém jako je Gentoo, kde se dají závislosti obstojně konfigurovat.
na pracovní stanici mi stačí jen jedna konfigurace.Šťastný to člověk.
Nevíte někdo jak narovnat situaci s network managerem.Neodinstalovávat, pokud nechceš upravovat Gnome, aby na NM nezávisel ;). Pouze zablokovat spuštění a nebo řešit problémy s maintainerem NetworkManageru v Debianu. Podpora pro čtení ifupdown konfigurace je v NetworkManageru právě proto, aby se daly tyhle věci řešit, ale nikdo to nedotáhnul do konce.
Nemám na Debianu Squeeze NM a mám Gnome, chceš říct že Gnome3 má nepřekročitelnou závislost na NM.
Pokud ano, tak je tedy další důvod pro mé rozhodnutí přeskočit wheezy až na jessie a vyměnit Gnome3 za něco normálního. :)
ll /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf ls: cannot access /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf: No such file or directory?
Wired Networks are Unmanaged As of Debian 6.0 "Squeeze", NetworkManager does not manage any interface defined in /etc/network/interfaces by default. Unmanaged devices means NetworkManager doesn't handle those network devices. This occurs when two conditions are met: The file /etc/network/interfaces contains anything about the interface, even: allow-hotplug eth0 iface eth0 inet dhcp And /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf contains: [main] plugins=ifupdown,keyfile [ifupdown] managed=falseje to sice starší návod, ale mě to v unstable funguje, mám nainstalovaný NM, ale je na něm křížek, jako že jsem odpojen a připojení řeším staticky v interfaces
Jak píšu tady měl jsem nejedenkrát docela zásadní problémy, že asi NM nechápe psaný text, postup NM pryč jsem aplikoval nejméně 3× s okamžitým výsledkem (podivnost v networkingu hned zmizeli“) , na NTB ho mám a ani o něm nevím a funguje (asi) jak má.
No a jinak princip, nepoužívám to, tak to nechci na mašině není k zahozeníže asi NM nechápe psaný textTak nejsme nějaké scifi, že, aby programy chápaly psaný text. Nicméně nechápu tvou reakci. 2X4B-523P má narozdíl ode mě na Debianou vyzkoušený výše popsaný postup, čímž přinesl do diskuze novou zajímavou informaci.
Chápej ji tak, že postup mám také vyzkoušený (jedu v zásadě na desktopu na 2(ojediněle na třech) Debian-ech, na dvou mám NM na jednom ne) a někdy to prostě nezabírá, jaké okolnosti jsou příčinou nevím, poprvé jsem na to narazil ve svém upgradovaném Lennym, kde jsem měl snahu na to i přijít a nepodařilo (chovalo se to divně = nic čeho by se člověk chytil a náhodně), věnoval jsem tomu den, pak jsem zaznamenal někde tuto „hloupou“ radu a najednou jsem mohl normálně fungovat. No a jak se tento problém vyskytl na jiné stanici, kde výhody NM nepřinášel, tak jsem to aplikoval stejně - a pak znovu. Problém to vyřeší za 10sec, když se s tím před tím někdo trápí dva dny. Takže byť je to hloupá rada a neodhalí příčinu, ale pokud máš desktop/server s jednoduchou neměnnou konfigurací, je to rychlá jistota a NM je tam vlastně něco navíc a zbytečně.
OT: Tendence k tomu to takto „hloupě a zjednodušeně“ řešit, jsou lehce umocněny hloupým nastavením policykit-u (na některých distribucích, i Linus brblal), kde se BFU neumí||nelze přes applet(nebo jak s to jmenuje) přihlásit bez správcovského přístupu k wifi.
Nemám na Debianu Squeeze NM a mám Gnome, chceš říct že Gnome3 má nepřekročitelnou závislost na NM.Nemám na Debianu Gnome, závislost na NM jsem vyvozoval z diskuze. Gnome 3 lze alespoň na Gentoo nainstalovat bez jakýchkoli závislostí na NM, pokud chceš, na druhou stranu tvrdá závislost na něčem víc než knihovnách je u binární distribuce čistě věcí rozhodnutí maintainera.
Pokud ano, tak je tedy další důvod pro mé rozhodnutí přeskočit wheezy až na jessie a vyměnit Gnome3 za něco normálního. :)Můžu jenom doporučit :).
závislost na gnome je téměž nepřekonatelná.O závislosti na Gnome nebyla řeč. Řeč byla o závislosti Gnome na konkrétním nástroji na správu sítě. A to opravdu není problém nikoho jiného než Gnome, jeho vývojářů, distribučních maintainerů a uživatelů.
Máto to být ten balík s metadaty?Balík s metadaty? Co je to za blbost? Podle popisu je to metabalík se závislostmi pro kompletní Gnome prostředí, tedy balík, který neobsahuje žádný software a je tam jen pro tvé pohodlí, když chceš nainstalovat kompletní Gnome desktop.
chmod -x /sbin/NetworkManagerOdebráním práv ke spuštění dosáhneš toho, že ten proces, který ti dělá problémy, ani nevznikne. Netřeba dělat prasárny ve filesystému, které se ti můžou vymstít nějakým zcela nečekaným způsobem.
A to opravdu považuješ za čistější nechávat v PC balíky, které nepotřebuješ a bránit ve spuštění jejich náležitostí odebráním oprávnění?
Není nic správnějšího než jakýkoliv balík, který nepotřebuji a potencionálně ho nebudu potřebovat, ze systému odebrat, anebo při instalaci ho tam ani nedávat.
Evidentně zde vznikl jen problém a metabalíkem, protože je tak (asi správně) naskládaný.
A to opravdu považuješ za čistější nechávat v PC balíky, které nepotřebuješ a bránit ve spuštění jejich náležitostí odebráním oprávnění?Samozřejmě, že považuju za čistější nechávat ve filesystému nepotřebné věci, než rozbíjet formální závislosti a tím potenciálně rozbít binární závislosti a riskovat tak pády úplně jiného software.
Evidentně zde vznikl jen problém a metabalíkem, protože je tak (asi správně) naskládaný.V takovém případě by řešením bylo metabalík neinstalovat a nezpůsobovat tedy rozbité závislosti.
… než rozbíjet formální závislosti a tím potenciálně rozbít binární závislosti…Ten potenciál tam není(pokud jsou závislosti dobře udělané a závislost je jen na meta-balíku), nicméně „ano“ rozbité závislosti není moc dobrý nápad tam nechávat.
V takovém případě by řešením bylo metabalík neinstalovat a nezpůsobovat tedy rozbité závislosti.Ano meta-balíky, nejsou ideálním řešením na „uživatelskou“ instalaci. V autorově případě bych dal ten metabalík pryč a zvolil jednotlivé balíky.
Tiskni
Sdílej: