Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
AVIDEMUX - k nedopočítání - já užívám tlačítko "klíčový snímek" (vlevo nebo vpravo buton) a nemám problém. Sice se přijde někdy i o část chtěného záznamu, ale obraz OK. Myslím, že jiné placené SW to provedou za uživatele bez jeho vědomí.
http://avidemux.berlios.de/doc/cz/cutting.xml.htmlAvidemuxy, Openshoty atd. se pro podobné věci, které tazatel žádá opravdu nehodí. Jasně, vzít tuhle začátek a tamhle konec a udělat střih umí všechny, byť vzpomínám na tragické rozhození audia a videa v Avidemuxu. Obrovská výhoda DVBCutu, kromě jednoduchosti a rychlosti je jinde. Je to jeho možnost zobrazování rozdílů mezi předchozím vybraným a stávajícím snímkem. Výsledkem je naprosto rychlý, dokonalý a nerozpoznatelný střih. Jak vypadá zobrazování rozdílů: DVBcut screenshots. Podtrženo, sečteno DVBcut nemá jako nativní aplikace pod Linuxem konkurenci. Ideální je pro práci s DVB-T/S záznamy a ořezávání reklamy. Je stále použitelný pro SD (MPEG2) nahrávky, ale nikoli pro HD (MPEG4). Na mailinglistu se zmiňuje, snaha o pokračování ve vývoji, ale těžko říct co bude... Osobně bych rád, pokud by tenhle program nezanikl a časem se v něm dalo "očišťovat" i MPEG4 video
Tiskni
Sdílej: