O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Řešení dotazu:
Stačí nabootovat z instalačního média, namountovat instalaci s OpenSUSE a následně buď rovnou editovat /etc/shadow nebo se chrootnout do adresáře s instalací a pomocí passwd heslo změnit.
Pak nezbývá než aplikovat můj předchozí příspěvek. Tím se problém vyřeší celkem snadno a rychle.
To může znamenat jediné: že se z nějakého důvodu nebootuje z instalačního média, ale opět z disku. Problém může být v nastavení BIOSu nebo ve vypršení nějakého timeoutu v bootloaderu instalačního média, který pak zvolí automaticky instalaci na disku. (To už je ale ryzí spekulace — zkrátka pokud se normálně nabootuje z instalačního | live | recovery | skoro jakéhokoliv média, žádné heslo to chtít nebude.)
su
b) heslo, yast
,passwd uživatel
. Pokud už jsi teda v tom systému. Jinak z jiného systému
mkdir /mnt/bla mount /dev/disk_se_suse /mnt/bla chroot /mnt/bla /bin/bash passwd username
to mam tam vsetko napisat?
Otázka je, co to znamená tam. To všechno máš zadat jako příkazy shellu poté, co nabootuješ z vhodného instalačního média (tedy ne z disku s instalací, do které se nemůžeš přihlásit) a jsi v terminálu nějaké live distribuce (přihlášený většinou implicitně jako root).
ja sa totiz moc v tom nevyznam
To nevadí. Google se v tom naštěstí vyzná. WiKi všeho druhu se v tom vyznají ještě lépe, včetně detailů specifických pro danou distribuci.
Tady je jich ke stažení hned několik, ale nejlepším řešením je asi flashdisk — není pak nutné plýtvat médii kvůli jednomu bootu.
Pokud se nějak nezměnil filesystém (což by se mohlo stát snad leda v případě ZFS), mělo by být možné odkazovaný návod provést i s tou starou instalačkou.
root
a pak heslo. Já fakt nevím, v čem vidíte problém. I instalační CD/USB má výchozí uživatelské jméno /účet/ root
.
Tiskni
Sdílej: