Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Řešení dotazu:
Stačí nabootovat z instalačního média, namountovat instalaci s OpenSUSE a následně buď rovnou editovat /etc/shadow nebo se chrootnout do adresáře s instalací a pomocí passwd heslo změnit.
Pak nezbývá než aplikovat můj předchozí příspěvek. Tím se problém vyřeší celkem snadno a rychle.
To může znamenat jediné: že se z nějakého důvodu nebootuje z instalačního média, ale opět z disku. Problém může být v nastavení BIOSu nebo ve vypršení nějakého timeoutu v bootloaderu instalačního média, který pak zvolí automaticky instalaci na disku. (To už je ale ryzí spekulace — zkrátka pokud se normálně nabootuje z instalačního | live | recovery | skoro jakéhokoliv média, žádné heslo to chtít nebude.)
su
b) heslo, yast
,passwd uživatel
. Pokud už jsi teda v tom systému. Jinak z jiného systému
mkdir /mnt/bla mount /dev/disk_se_suse /mnt/bla chroot /mnt/bla /bin/bash passwd username
to mam tam vsetko napisat?
Otázka je, co to znamená tam. To všechno máš zadat jako příkazy shellu poté, co nabootuješ z vhodného instalačního média (tedy ne z disku s instalací, do které se nemůžeš přihlásit) a jsi v terminálu nějaké live distribuce (přihlášený většinou implicitně jako root).
ja sa totiz moc v tom nevyznam
To nevadí. Google se v tom naštěstí vyzná. WiKi všeho druhu se v tom vyznají ještě lépe, včetně detailů specifických pro danou distribuci.
Tady je jich ke stažení hned několik, ale nejlepším řešením je asi flashdisk — není pak nutné plýtvat médii kvůli jednomu bootu.
Pokud se nějak nezměnil filesystém (což by se mohlo stát snad leda v případě ZFS), mělo by být možné odkazovaný návod provést i s tou starou instalačkou.
root
a pak heslo. Já fakt nevím, v čem vidíte problém. I instalační CD/USB má výchozí uživatelské jméno /účet/ root
.
Tiskni
Sdílej: