abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nelze se prihlasit jako SU

    3.2.2014 14:09 Petr | skóre: 29
    Nelze se prihlasit jako SU
    Přečteno: 448×
    Stala se mi takova podivna vec, na prelomu roku jsem reinstaloval systemy na notebooku a v Debianu Testing se mi od te doby nejde prihlasit: su -po zadani hesla se vypise hlaska "su:Authentication failure". Heslo davam urcite sprevne, zkousel jsem to mnohokrat a tim se mi take vysvetlilo proc jsem se stale nemohl prihlasit na Synaptic. Pokud nejsem prihlasen pod uzivatelem a jako login pouziji "root", tak se po zadani hesla superuzivatele prihlasim normalne. Napada nekoho cim to muze byt?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    3.2.2014 14:17 trubicoid2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    neco se pokazilo, jako uzivatel muzes dat sudo passwd?
    Řešení 1× (Petr (tazatel))
    3.2.2014 14:40 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Spíše bych zkusil sudo su -.
    3.2.2014 14:47 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Mas pravdu, funguje... Diky!
    3.2.2014 14:59 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Berte to spíš jako workaround. Měl byste zjistit, co se pokazilo. Tipl bych si, že jste jakožto uživatel byl vyřazen z uživatelů oprávněných použít su. Buď tím, že toto omezení předtím nebylo zapnuto a nyní se zapnulo nebo tím, že zapnuté bylo, ale že jste při instalaci byl automaticky zařazen do oprávněných uživatelů, a při aktualizaci byl asi vygenerován nový soubor v němž už nejste. Nebo možná něco ještě jiného.
    3.2.2014 15:37 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    No to je vlastne pravda, dal se neprihlasim k aplikacim vyzadujicim prava roota (Synaptic..). Jsem jediny uzivatel, instalace probehla normalne, zkusim se natvrdo "vymazat" a opet pridat, mozna to pomuze.
    3.2.2014 15:58 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    pokud použiji sudo su -, tak nepotřebuji heslo roota, ale když použiji su, tak heslo roota potřebuji... pokud instaluji přes debootstrap, tak se může stát, že si vlastně heslo pro roota nevytvořím a pak se za něj nelze přihlásit... řešení toho problému je jakkoli se přihlásit na roota (sudo/liveCD+chroot...) a pomocí passwd heslo vytvořit... instalátory Debianu už léta nepoužívám, tak nevím, jestli je tam volba, jak vytvoření hesla obejít...
    3.2.2014 14:41 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Jo, sudo je v pohode... Jen obcas potrebuji trvalejsi prihlaseni pro praci.
    3.2.2014 20:43 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Trvalejšie sa to dá napríklad pomocou sudo -i .
    3.2.2014 14:36 graviton
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Píše to při tom něco zajímavého do /var/log/auth.log ?
    3.2.2014 14:45 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Příloha:
    No nevim...
    3.2.2014 16:58 graviton
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Má v /etc/passwd a shadow záznamy uživatel root? Má /sbin/unix_chkpwd dostatečná práva na to se tam podívat?
    3.2.2014 14:46 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    mohl být poškozený balíček na instalačním médiu, nebo se stroj mohl stát objetí rootkitu... nějaké nastavení ohledně su je v /etc/pam.d/su

    já tam mám toto:
    #
    # The PAM configuration file for the Shadow `su' service
    #
    
    # This allows root to su without passwords (normal operation)
    auth       sufficient pam_rootok.so
    
    # Uncomment this to force users to be a member of group root
    # before they can use `su'. You can also add "group=foo"
    # to the end of this line if you want to use a group other
    # than the default "root" (but this may have side effect of
    # denying "root" user, unless she's a member of "foo" or explicitly
    # permitted earlier by e.g. "sufficient pam_rootok.so").
    # (Replaces the `SU_WHEEL_ONLY' option from login.defs)
    # auth       required   pam_wheel.so
    
    # Uncomment this if you want wheel members to be able to
    # su without a password.
    # auth       sufficient pam_wheel.so trust
    
    # Uncomment this if you want members of a specific group to not
    # be allowed to use su at all.
    # auth       required   pam_wheel.so deny group=nosu
    
    # Uncomment and edit /etc/security/time.conf if you need to set
    # time restrainst on su usage.
    # (Replaces the `PORTTIME_CHECKS_ENAB' option from login.defs
    # as well as /etc/porttime)
    # account    requisite  pam_time.so
    
    # This module parses environment configuration file(s)
    # and also allows you to use an extended config
    # file /etc/security/pam_env.conf.
    # 
    # parsing /etc/environment needs "readenv=1"
    session       required   pam_env.so readenv=1
    # locale variables are also kept into /etc/default/locale in etch
    # reading this file *in addition to /etc/environment* does not hurt
    session       required   pam_env.so readenv=1 envfile=/etc/default/locale
    
    # Defines the MAIL environment variable
    # However, userdel also needs MAIL_DIR and MAIL_FILE variables
    # in /etc/login.defs to make sure that removing a user 
    # also removes the user's mail spool file.
    # See comments in /etc/login.defs
    #
    # "nopen" stands to avoid reporting new mail when su'ing to another user
    session    optional   pam_mail.so nopen
    
    # Sets up user limits, please uncomment and read /etc/security/limits.conf
    # to enable this functionality.
    # (Replaces the use of /etc/limits in old login)
    # session    required   pam_limits.so
    
    # The standard Unix authentication modules, used with
    # NIS (man nsswitch) as well as normal /etc/passwd and
    # /etc/shadow entries.
    @include common-auth
    @include common-account
    @include common-session
    
    3.2.2014 15:41 Petr | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se prihlasit jako SU
    Příloha:
    • su (2305 bytů)
    Ja toto...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.