Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
source "$(dirname $0)/foo/bar"nebo takto ?
source $(dirname $0)/foo/barDíky
source "$(dirname "$0")/foo/bar"
;)
OT: Takové source-ování nebude fungovat jak asi chceš při použití linek.
source $(dirname $0)/foo/bar
source "$(dirname "$0")/foo/bar"Ale zjištění adresáře nebude vždy, to co si asi zamýšlíš.
Mám pocit, že tě napínám, takže příklad:
Příprava:
mkdir kuk echo -e "#\!/bin/bash\n\necho \"\$(dirname \"\$0\")/foo/bar\"\n" > kuk/do.bash ln -s kuk/do.bash dolink ln -s kuk kuklink chmod +x kuk/do.bash
Test:
./kuk/do.bash ./dolink ./kuklink/do.bash
Otázka:
Chceš to tak?
Úklid:
rm ./dolink rm ./kuk/do.bash rm ./kuklink rmdir kuk
Výstup z těch ukázek:
$ ./kuk/do.bash -> ./kuk/foo/bar - OK $ ./dolink -> ./foo/bar - ??? $ ./kuklink/do.bash -> ./kuklink/foo/bar - OK!
„¡Studenti! pokud nechápe výklad je chyba přednášejícího, ne vaše …rozumíte tomu?“…
Kromě případu, kdy chceš z proměnné s mezerami vytvořit pole, je vhodné mít uvozovky v podstatě všude. Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodí, ale moc jich nebude.
text='a b c d e' tokens=(${text}) # Tohle je ten speciální případ. other_tokens=("${tokens[@]}") # Kopírování pole má uvozovky.
Složené závorky jsou u proměnných, které nejsou pole, v podstatě dobrovolné, ale většinou je používám. Přijdou vhod třeba v případě, kdy člověk změní "${text} s mezerami"
na "${text}bez_mezer"
, protože zatímco "$text s mezerami"
funguje podle očekávání, "$textbez_mezer"
se se značnou pravděpodobností rozexpanduje na velké kulové.
Následuje ještě jeden příklad s poli a s uvozovkami. Expanze ${words[@]}
a ${words[*]}
dělají mimo uvozovky totéž, ale v uvozovkách se chovají odlišně.
words=(' a b ' ' c d ') for word in ${words[*]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in ${words[@]}; do echo "${word}" \| ${word}; done # 4 řádky for word in "${words[@]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 2 řádky for word in "${words[*]}"; do echo "${word}" \| ${word}; done # 1 řádekZajímavé je též pořadí expanze v shellu — na první pohled nemusí být zřejmé, že přidání uvozovek do následujícího příkladu vůbec nic nezmění.
quotes=('"' '"' '"'); for i in ${quotes[@]}; do echo $i; done
Možná se najde ještě pár dalších exotických situací, kde se uvozovky nehodíExotických situací jako když máš v proměnné několik voleb programu? Ano, používat uvozovky všude, kde není zapotřebí word splitting, neškodí. Škodlivý je ovšem názor, že chtěný word splitting je cosi exotického. Je to příznak velkolepého formálního programování v shellu (ve srovnání se skriptováním), při kterém se nevyužívají silné stránky shellu, zato se složitě matlají věci, které ve vhodnějším jazyce fungují mnohem lépe.
Na druhé straně není nic horšího než matlání skriptů, které selžou při první neočekávané mezeře. Viděl jsem takových dost na to, abych byl skalním příznivcem uvozovek. Když chci mít v jedné proměnné víc optionů, je spousta důvodů pro použití pole, ve kterém se například option obsahující mezeru nerozdělí na dva. Pokud parsuju strukturovaná data, u kterých vím naprosto jistě, co je oddělovač a co ne, je to samozřejmě zcela jiná situace. Nejhorší je expandovat obyčejnou proměnnou obsahující parametry příkazové řádky, které mohou obsahovat jména souborů, která mohou obsahovat téměř libovolné bílé místo.
Tiskni
Sdílej: