Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone a PinePhone Pro nebo notebooky Pinebook a Pinebook Pro publikovala na svém blogu březnový souhrn novinek (YouTube). Jednodeskový RISC-V počítač Star64 s SoC StarFive JH-7110 bude v prodeji od 4. dubna.
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 23.03. Přehled novinek v oznámení na webu a v CHANGELOGu na GitHubu.
Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
cryptsetup luksOpen /dev/loop0 encrypted
udela tohle, ale pritom se mne nezepta standartne na heslo, ale to heslo si sam stahne ze stranky www.firma.cz/heslo.html, ktera obsahuje jen tu passphrase (pres .htaccess si osetrim, aby byla dostupna jen z IP serveru)
poradite, jak na to? neprisel jsem ani na to, jak zadat heslo do syntaxe toho prikazu. Pokud by se to podarilo, vim, ze se da nejak stahnout obsah html stranky a presmerovat ho "na klavesnici". Ale zaboha ted nemuzu najit, jak se to dela.
Pokud by se nasel nekdo ochotny, kdo by mi pomohl, byl bych moc rad.
Petr
Nebo ten soubor s heslem zašifrovat pomocí GPG a dešifrovat až po stažení. A taky by se v tom URL nemělo vyskytovat slovo „heslo“ – dal bych tam spíš něco jako cron, ping, statistiky atd.
Cron je na tohle nevhodný, ten má smysl pro periodicky spouštěné příkazy. Tohle chceš spustit jen jedno.
Ano, v rc.local se to spustí s právy roota. Pokud chceš jiného uživatele, musíš tam přidat su
nebo sudo
.
Ideální je na tohle init skript, kde definuješ závislosti na jiných službách1 nebo řekneš, v jaké fázi bootování se to má spustit.
[1] např. tohle má smysl pouštět až ve chvíli, kdy bude nastavená síť, protože jinak by nešlo stáhnout to heslo
Pro přepnutí na roota ne, ale na jiného uživatele ano. Já např. nemám moc rád, když nějaký démon startuje pod rootem a pak odhodí privilegia a sám se přepne na jiného uživatele – radši ho spouštím přes sudo/su tak, aby ani chvíli ten proces neběžel pod rootem (samozřejmě ne vždy to jde, např. když jsou potřeba porty < 1024).
setcap 'cap_net_bind_service=+ep' program
Ale tyhle vymoženosti tu nebyly vždycky BTW: jak to funguje pro Javu, Python, Perl, kde nechci dát práva té binárce, ale jen nějaké konkrétní interpretované aplikaci?
jj, taky mi nepřijde, že by to bylo nějak výrazně náchylnější než FS na nešifrovaném disku – párkrát se mi třeba přehřál a vypnul notebook a FS to přežil
Psal, že mu jde o případnou krádež serveru. Pokud si je tedy vědom rizik a nebere to jako ochranu před útokem, který by byl cílený na ta data a někdo si ho připravil (odposlechl heslo na síti nebo ukradl i ten druhý server), tak v tom nevidím problém.
Ostatně disky můžeš klidně šifrovat i tak, že klíč budeš mít na tom samém serveru třeba na flashce – pak můžeš relativně s klidem ty disky reklamovat, když se porouchají.
protoze kdyz pocitac odnesou, proste to smazu, nebo vypnuMusíš to ale samozřejmě stihnout dřív, než útočník přijde na to, že si ten soubor má taky stáhnout. Asi by trochu pomohlo i omezení na stahování z té jedné IP adresy, protože by pak útočník potřeboval i tu firemní linku a vlastně by to musel udělat hned při kradení nebo se tam vypravit podruhé.
Případně tam ten soubor ve výchozím stavu nemít a nahrát ho tam až ve chvíli, kdy ti někdo důvěryhodný potvrdí, že server nikdo neukradl a třeba jen vypadnul proud. (pak by dával smysl ten cron – periodicky kontrolovat, zda virtuál běží, a pokud neběží, tak se pokusit stáhnout klíč a nastartovat)
Tiskni
Sdílej: