V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
Hlasuji pro pro LVM v hostiteli a LV pro VM a uvnitř VM zas LVM.
„Nested“ LVM není nic špinavého, naopak to takto považuji za nejčistější, když už se o tom bavíme jako o prádle…
Ve VM swapiness=0 + /tmp do ram, nevím kde necháváš session.save_path, ale to bych dal taky do ram.
vyhoda E je v tom ze pokud neco provedes s tim virtualem, tak muzes primo sahat na jeho data z hostaPřímo na data z hostitele můžeš sahat v A,B,C,D,E, když VM neběží a pro čtení (se snapshotem) i když běží.
nevyhoda je ze mas bordel v LVM namespace hosta.A to není pokud je VM pro každou mašinu a každý mašina má své LVM.
Moje zkušenost není v této oblasti velká, dříve jsem používal spíš XEN, kde jsem měl disky v souborech a používám dlouho VMWare Workstation, kde je to taky souborové. Ale u jednoho KVM hostitele (serveru), jsem zpočátku zkoušel a i jsem se ptal. A měl jsem i původně LV v hostiteli pro každou partition a ve VM přímo na tom partition a FS, ale došel jsem k závěru, že je to na prd - je to chaos (můj závěr).
Když je pro každou VM jedno LV v hostiteli a pak LVM v hostovi a přijmeme fakt, že režie je ve většině případů „neviditelná“ (někde jsem našel nějakou diskuzi, že se snížení výkonu projevilo, ale to si lze lehce zkusit, když se to chystá), tak je to „čisťoučké“ a ve správném duchu na sobě poskládané.
V hostiteli v dané VG jsou hezky naskládané LV s názvy mašin (vm_jmeno1, vm_jmeno2).
No a v dané VM mašině je to vždy přesně jak je třeba, jednotlivé přípojné body s nastavením, jak je potřeba pro daný účel (relatime,nosuid,noexec,nodev apod…) protože u mě jsou to převážně CentOS a přijde mi to tak i správné, tak v každé VM mám dvě partition boot a zbytek pro LVM (u Debianu mám jen jednu s LVM).
Je pravdou, že když se zvětšuje alokovaný prostor, tak je to trochu řekněme složitější, nicméně, to je operace nečastá a v klidu proveditelná.
Jinak přes toto jsem se dostal k tomuto (nebo teda ještě o pár nezveřejněných úprav dál…) a vždycky když dělám novou mašinou, třeba jen na testy, tak si pomlaskávám a přemýšlím jen jaké barvy jí přidělím :). Ale hodí se to jen tehdy pokud to stavíš a můžeš riskovat a nastavit si to a taky předpokládáš, že to budeš i v budoucnu využívat.
Tiskni
Sdílej: