Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »No a protože, jak mám ve zvyku, když nenajdu nic uspokojivého, tak něco stvořím. Tentokrát jsem stvořil něco jako post-klonovací script, řekněme modulární formou.
Zaměřil jsem se na věci, které momentálně potřebuji/chci měnit:
Pokud někoho vnitřně znepokojuje odřezávaní ipv6, prosím nekamenovat, ale ignorovat (o to primárně nejde, stejně tak to může odřezávat ipv4 když se to připraví).
No a bo píšu modulární, tak tím myslím, že cokoliv lze použít a cokoliv vyřadit a taky cokoliv doplnit.Řekl jsem si, že udělám, co rozumě lze „z venku“, tak „z venku“, tedy než se stroj vůbec pustí. Což je hezké, ale nutí to pak pracovat na root-a, což na hostiteli není moc příjemné a uklidňující - nu což, budou Vánoce, smířil jsem se s tím. Disk daného stroje připojím poměním co najdu, a co je komplikované nebo až téměř nemožné změnit z venku, vygeneruji do skriptu, který se spustí na první přihlášení root-a (,a který na svůj závěr odstraní svoje spuštění a sám sebe).
Zatím to zkouším, ale vypadá že to něco dělá a dokonce to co jsem chtěl. V úvahu jsem bral jen CentOS a Debian, jiné mě zatím nezajímá, uvádím, že centos, rhel, fedora stejně jako debian, ubuntu, mint je totéž, ale nijak jsem to nezkoušel. Zkoušel jsem jen a pouze centos a debian, tipl bych, že fedora by si svou novostí oproti centos vynucovala nějaké úpravy. Zavaděče to upravuje jen grub a grub2. Ssh klíče se pro centos jen mažou (bo se samy vytvoří při spuštění), u debian se smažou a na root login, se balíček překonfiguruje, pro jiné (což jsem nijak nezkoušel), by se měly vygenerovat pomocí ssh-keygen. VG name se mění až po prvním přihlášení na root-a, kdy se přegeneruje i initrd.
A použil jsem i již zmiňovanou věc na XML dokumenty, takže není třeba instalovat žádný balíček navíc, používá si to na čtení XML vlastní, vlastními chybami postižené a neudržované řešení :). No a taky jsou tam použité ty barvičky a generování PS1
.
Opět úplně někde jinde jsem to uložil ke stažení.
Myslel jsem si, že je skvělý nápad udělat ukázkové video - není (už to vím) - ale už je hotové a těch 20+ minut jen tak nezahodím, tak jsem ho nahrál i na trubku (i se záměnou never mind za never mine). Upozorňuji, že je zbytečně dlouhé, zbytečně rozvláčné (tedy nudné) a moc se musí dávat pozor aby „člověk“ pochopil, co tam „autor“ dělá.
2013-12-21 19:15 - doplněno druhé video jen s CentOS, které už lze shlédnou, je krátké - stručné.
Spustit cizí skript na produkčním stroji/hostiteli na root-a (bo jinak to moc nelze) vyžaduje velký kus odvahy. Byť jsem se snažil to hlídat, a ošetřit na několika úrovních, aby nedošlo k nějakým zvláštním událostem, neznamená to, že k nim nedojde…
V module.conf
jsou dvě pole:
VPI_MODULES
, které definuje použité moduly
VPI_BAN_VGS
je jeden z bezpečnostních prvků, je to pole VG názvů, které jsou vždy po připojení disku VM a prohledání nových VG ignorovány - vyplní se VGs hostitele, ale není nutné pole vyplňovat.
Tiskni
Sdílej:
Je jedno, jak se se mašina naklonuje, jestli přes managera, virsh, kopií LV a spoustou dalších možností - to není předmětem ani jestli jsou na NFS či LVM based či raw disky.
Předmětem jsou právě ty ostatní body a může jich být víc a je třeba je všechny udělat.
Takto je to automatizované a během 2.5min (fčul jsem si to stopl 155 sec) vše provedeno od stavu „existuje vypnutý klon“ do stavu „vše potřebné je nastaveno a běží nový stroj“ (vše potřebné = viz výše uvedené) v čase jsou zahrnuty i zadávání jména či dvojí zadávání nového hesla (bez definice vlastních barviček, jen zvolení typu PS1).
…Změním hostname a podle potřeby upravím fstab… …Zkopíruji spouštěcí skript pro qemu, ve kterém upravím parametry sítě……chybí tam třeba „upravím udev pravidla“ pro síťovky… A to to řeší, ne to, jak ty změny zachytáváš. Často ty změny zachytit ani vůbec potřebuješ, protože se jedná jen o template stroje a de-facto je to pak výsledný stav stroje „nula“.
qemu-system-x86_64 \ -daemonize -machine accel=kvm -cpu kvm32 \ -m 512 -monitor unix:/tmp/7006.monitor,server,nowait \ -kernel /boot/x32bit/vmlinuz-2.6.32-4-686 \ -append root=/dev/nfs boot=nfs \ ip=10.0.0.106:10.0.0.3:10.0.0.255:255.255.255.0:x32bit:eth0 \ nfsroot=10.0.0.3:/srv/share/virtual_machines/x32bit,tcp,rw \ console=ttyS0 -initrd /boot/x32bit/initrd.img-2.6.32-4-686 \ -drive file=/dev/mapper/data-swap--x32bit,if=virtio,index=0,cache=none,media=disk,format=raw \ -net nic,vlan=1,macaddr=be:be:be:00:70:06,model=virtio \ -net vde,vlan=1,sock=/tmp/virtual_switch_0 \ -net nic,vlan=2,macaddr=00:0c:29:9e:1d:61,model=virtio \ -net vde,vlan=2,sock=/tmp/virtual_switch_4 \ -serial file:/var/log/x32bit.logSíťové rozhaní do interní sítě vůbec žádnou konfiguraci uvnitř virtuálu nemá. Po startu se spustí puppet agent, který si skrz ni ze serveru stáhne všechno ostatní a mimo jiné také nahodí síť do vnějšího světa na druhém ethernetovém zařízení. V případě že chci stroj instalovat od naprosté nuly, tak nepoužiju btrfs snapshot, ale nakrmím adresář pro systémový disk přes debootstrap.
No vidiš a jsi spokojený. Já ne, já su téměř spokojený z toho co sem zrobil, z toho uváděného mi naskakuje husí kůže (pro správné pochopení „z představy, že bych to tak musel dělat pokaždé“).
Stroj udev pravidla dle MAC mají by default a chci je tam a jsou ve strojích nested LVM (stroje jsou na LV), protože je ho tam třeba a nechci mít všude stejné vgname a spoustu dalších uvedených i neuvedených věcí. Stejně jak nemám (a nechci) btrfs, tak nemám puppet či něco podobného (protože po zralé úvaze to nevyhovuje), nechci se zabývat na první pohled složitou definicí, ale jen používat před-připravené template strojů - ve finále bude jen clone template_name newname
, který lze spustit s 3 promile.
Prostě moc nechápu o čem se bavíme, děláš si to jak potřebuješ a myslíš si že je to tak nejlíp, možná je, to já nevím, a neřeknu ti to, ale určitě to tak dělat nebudu , dělám to jinak a evidentně z toho cítím, že úplně s jinými potřebami.
Tak to potom jo, to je pak jasné ;), měl jsem pocit, že se úplně míjíme a každý chceme mluvit jen o svém...
Vagrant mi unikl, dík, a není jen na hraní děckám (provokace vyjadřující antipatie k VirtualBox-u :o) ), existuje plugin, myslím, že to neposkytne to, co bych chtěl, ale musím si to projít detailně.Rád bych, ale řešení je natolik komplexní že to dost dobře nelze. Mohu akorát odkázat do manuálu k Puppetu v naší wiki, kde se snažím ty věci dokumentovat.
Ale určitě bych mohl být nápomocen při vytvoření vaší vlastní konfigurace. Ve zkratce - využívají se při tom moduly:
A pak jsou tam další moduly, které řeší vlastnosti konzole (prompt a uložení historie příkazů) aj. Řeším přes to nejenom virtuály ale také ty virtualizační a datové stroje. Některé moduly jsou vyloženě specifické pro naše prostředí.
Na první pohled ano, ale na druhý je to sice řešení obdobného problému oblečeného v jiném kabátě, nicméně tímto jsem nechtěl modifikovat balíčky a pod. (i když by to také šlo), ale nastavení. Terminálově a s minimální možností omylu, ale zas ve výrazně větší šíři možností.
Přístupem mám 'template VM' tak, jak potřebuji, tzn. ze vším už připravený/udržovaný, naklonuji jej a změním specifické nastavení - jistě a rychle.
Jinak toto je mnohem jednoduší, ale velmi jednoduše lze dodělat jakoukoliv další věc a už fčil to dělá o kus víc věcí.