Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Protože používám výhradně černé pozadí a protože vždy hledám správné kombinace barev, které jsou čitelné v různém nastavení (Debian, CentOs default, Putty, Console), tak jsem definoval „Read quality“ a ohodnotil jsem si podle sebe, tedy naprosto objektivně ;), čitelnost jednotlivých kombinací 0-4 na jednotlivých „terminálech“ a nechal vždy to nejnižší hodnocení. Přičemž 3, 4 jsou dobře čitelné, 2 je taková sporná, 1 je někde téměř nečitelná a 0 překvapivě není čitelná někde vůbec. Barvy jsem očísloval aby je bylo možné nějak adresovat.
Učesal jsem to do dvou skriptů, první jako výkonný a druhý jako frontend.
Pomocí terminal-color.bash
si je možné zobrazit jednotlivé barvy, filtrovat je podle „read quality“ či dle barvy pozadí/popředí „jako“, nebo i vygenerovat proměnou PS1
(prompt) na základě template. Dané template mohou být nadefinované v terminal-color.template
a 4 už tam jsou T1 a T2 jsou jednořádkové a T3 a T4 dvouřádkové, skript terminal-color.bash
se jakékoliv zadání template o délce dvou znaků snaží načíst z proměnné takto pojmenované.
Pomocí create-ps1.bash
si je možné vygenerovat PS1 postupnou definicí parametrů a interaktivně si jej i odzkoušet (spustí se instance bash-e s novou proměnou a je třeba ji ukončit pomocí exit
).
V těch čtyřech templatech je implementovaná i možnost přes PS1 měnit title terminálu, nicméně to je taková sporná feature, protože pokud to nemá každá mašina či každý uživatel definované, tak tam pak zůstává title od poslední změny.
No a píšu to proto, že mě napadlo, že má ještě někdo jiný rád barvičky a mohlo by se mu to hodit. Bo tady nelze vkládat přílohy, tak je to ke stažení zde.
Myslím, že je to zbytečné to nějak popisovat, pokud někdo má rád barvičky, stačí si stáhnout, rozbalit a spustit create-ps1.bash
, no a kdyby to chtěl použít i nějak jinak, tak i terminal-colors.bash
má to i '-h', ale je to spíš v obecné czenglishtině…
Slíbil jsem Bedňovi duální licencování, tak zde je odkaz na stažení pod licenci FOB.
Tiskni
Sdílej:
[color] ui = true
gcal -s 1 -q CZ -b 4
gcal -s 1 -q CZ -b 4 -H "\e[1;33m\e[44m:\e[0;37m\e[40m:\e[1;37m\e[42m:\e[0;37m\e[40m"
Viz info gcal
a hledat slovo color
.
gcal -s 1 -q CZ -b 4 | lp
Ale kdybych to chtěl takhle krásně barevně?
To putty má podle mě mnohem horší, ale je to hodně subjektivní, proto jsem to naprosto objektivně ohodnotil