Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Protože používám výhradně černé pozadí a protože vždy hledám správné kombinace barev, které jsou čitelné v různém nastavení (Debian, CentOs default, Putty, Console), tak jsem definoval „Read quality“ a ohodnotil jsem si podle sebe, tedy naprosto objektivně ;), čitelnost jednotlivých kombinací 0-4 na jednotlivých „terminálech“ a nechal vždy to nejnižší hodnocení. Přičemž 3, 4 jsou dobře čitelné, 2 je taková sporná, 1 je někde téměř nečitelná a 0 překvapivě není čitelná někde vůbec. Barvy jsem očísloval aby je bylo možné nějak adresovat.
Učesal jsem to do dvou skriptů, první jako výkonný a druhý jako frontend.
Pomocí terminal-color.bash
si je možné zobrazit jednotlivé barvy, filtrovat je podle „read quality“ či dle barvy pozadí/popředí „jako“, nebo i vygenerovat proměnou PS1
(prompt) na základě template. Dané template mohou být nadefinované v terminal-color.template
a 4 už tam jsou T1 a T2 jsou jednořádkové a T3 a T4 dvouřádkové, skript terminal-color.bash
se jakékoliv zadání template o délce dvou znaků snaží načíst z proměnné takto pojmenované.
Pomocí create-ps1.bash
si je možné vygenerovat PS1 postupnou definicí parametrů a interaktivně si jej i odzkoušet (spustí se instance bash-e s novou proměnou a je třeba ji ukončit pomocí exit
).
V těch čtyřech templatech je implementovaná i možnost přes PS1 měnit title terminálu, nicméně to je taková sporná feature, protože pokud to nemá každá mašina či každý uživatel definované, tak tam pak zůstává title od poslední změny.
No a píšu to proto, že mě napadlo, že má ještě někdo jiný rád barvičky a mohlo by se mu to hodit. Bo tady nelze vkládat přílohy, tak je to ke stažení zde.
Myslím, že je to zbytečné to nějak popisovat, pokud někdo má rád barvičky, stačí si stáhnout, rozbalit a spustit create-ps1.bash
, no a kdyby to chtěl použít i nějak jinak, tak i terminal-colors.bash
má to i '-h', ale je to spíš v obecné czenglishtině…
Slíbil jsem Bedňovi duální licencování, tak zde je odkaz na stažení pod licenci FOB.
Tiskni
Sdílej:
[color] ui = true
gcal -s 1 -q CZ -b 4
gcal -s 1 -q CZ -b 4 -H "\e[1;33m\e[44m:\e[0;37m\e[40m:\e[1;37m\e[42m:\e[0;37m\e[40m"
Viz info gcal
a hledat slovo color
.
gcal -s 1 -q CZ -b 4 | lp
Ale kdybych to chtěl takhle krásně barevně?
To putty má podle mě mnohem horší, ale je to hodně subjektivní, proto jsem to naprosto objektivně ohodnotil