Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj.
Pokud máte virtualizaci s „LVM hosty“, a potřebujete oddělit jednotlivé fs/adresáře ve virtuálkách (/,/tmp,/var,/home…), tak jsou dvě základní možnosti, jsou to tyto tři:
Řešení dotazu:
virt-manager
tohle všechno vyřeší. U B je potom míň klikání.
virt-clone
, tzn. jen MAC adresu změní a tedy ve VM vznikne nové eth a je třeba si to zpravit, ssh klíče zůstávají, VG, LV uid se ani nedotkne.
virt-clone
.
Aha, vy chcte změnit VG a LV UID uvnitř toho virtuálu? Tak to neumí, mění LV UID jenom na hostiteli.
Jo to jo jasné, bo to vytvoří nové LV (zarazilo mě, že clone se ani nezeptá, nebo neupozorní, pokud je v konfiguraci klonované mašiny zadán natvrdo port pro VNC, takže předpokládám, že to opravdu jen umí vytvořit nové úložiště, změnit MAC a zkopírovat data).
Jde o to, že po klonování s „nested“ LVM krom změn minimálních, jako eth/nové klíče ssh/hostname, by bylo vhodné změnit alespoň VG UID a VG name - při připojení „nested“ LVM z hostitele by to mohlo způsobit potíže, a vůbec to pak není UID, nebo tedy je to UID, ale jen ve svém malém vesmíru a v jakémkoliv jiném vesmíru je to zdroj problémů…
Myslím, že to nemůže řešit, bo by rozbil proces boot-ování, podobně jak jsme třeba tady diskutovali. To by musel zasahovat velice sofistikovaně se znalostí OS ve VM.
Jen na vysvětlení:
Zatím si to nemůžu zkusit/ověřit, nikdy jsem ho nepoužíval, terminál stačil (okýnkové managera jsem kdysi dávno, s XEN-em následně s VirtualBoxem, zhodnotil, že je to na nic, ale doba a virt. nástroje se změnili), no a fčul na daném stroji bude virt-manager až v jednom virtuálu, na hostiteli je jen nezbytné minimum. No a na jiném PC s Debian-em při snaze nainstalovat virt-managera se chtěla instalovat snad půlka všech existujících balíčků :( a víc se tím zatím zabývat nehodlám, virt-viewer či přímo jen connect do console v této fázi plně stačí.
Takže B , jen s tím, že pro speciální data připojíš další LV - to jsem už nerozepisoval, ale beru to jako B), C) protože je to třeba i na jiném úložišti a tak…, šlo mi hlavně o tu VM a početnější dělení, například z rizika zaplnění /var, či jiné sady
mount
parametrů apod.
Vyhoda je, ze se k datum jednoduse dostanu z hosta.Ke kterým?, k těm na speciálním LV, ale to je pak bod spíše pro řešení A), jinak dostat s k datům na nested LVM je jen jeden řádek navíc - což samozřejmě může být důvod…
Tiskni
Sdílej: