Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Ahoj.
Pokud máte virtualizaci s „LVM hosty“, a potřebujete oddělit jednotlivé fs/adresáře ve virtuálkách (/,/tmp,/var,/home…), tak jsou dvě základní možnosti, jsou to tyto tři:
Řešení dotazu:
virt-manager
tohle všechno vyřeší. U B je potom míň klikání.
virt-clone
, tzn. jen MAC adresu změní a tedy ve VM vznikne nové eth a je třeba si to zpravit, ssh klíče zůstávají, VG, LV uid se ani nedotkne.
virt-clone
.
Aha, vy chcte změnit VG a LV UID uvnitř toho virtuálu? Tak to neumí, mění LV UID jenom na hostiteli.
Jo to jo jasné, bo to vytvoří nové LV (zarazilo mě, že clone se ani nezeptá, nebo neupozorní, pokud je v konfiguraci klonované mašiny zadán natvrdo port pro VNC, takže předpokládám, že to opravdu jen umí vytvořit nové úložiště, změnit MAC a zkopírovat data).
Jde o to, že po klonování s „nested“ LVM krom změn minimálních, jako eth/nové klíče ssh/hostname, by bylo vhodné změnit alespoň VG UID a VG name - při připojení „nested“ LVM z hostitele by to mohlo způsobit potíže, a vůbec to pak není UID, nebo tedy je to UID, ale jen ve svém malém vesmíru a v jakémkoliv jiném vesmíru je to zdroj problémů…
Myslím, že to nemůže řešit, bo by rozbil proces boot-ování, podobně jak jsme třeba tady diskutovali. To by musel zasahovat velice sofistikovaně se znalostí OS ve VM.
Jen na vysvětlení:
Zatím si to nemůžu zkusit/ověřit, nikdy jsem ho nepoužíval, terminál stačil (okýnkové managera jsem kdysi dávno, s XEN-em následně s VirtualBoxem, zhodnotil, že je to na nic, ale doba a virt. nástroje se změnili), no a fčul na daném stroji bude virt-manager až v jednom virtuálu, na hostiteli je jen nezbytné minimum. No a na jiném PC s Debian-em při snaze nainstalovat virt-managera se chtěla instalovat snad půlka všech existujících balíčků :( a víc se tím zatím zabývat nehodlám, virt-viewer či přímo jen connect do console v této fázi plně stačí.
Takže B , jen s tím, že pro speciální data připojíš další LV - to jsem už nerozepisoval, ale beru to jako B), C) protože je to třeba i na jiném úložišti a tak…, šlo mi hlavně o tu VM a početnější dělení, například z rizika zaplnění /var, či jiné sady
mount
parametrů apod.
Vyhoda je, ze se k datum jednoduse dostanu z hosta.Ke kterým?, k těm na speciálním LV, ale to je pak bod spíše pro řešení A), jinak dostat s k datům na nested LVM je jen jeden řádek navíc - což samozřejmě může být důvod…
Tiskni
Sdílej: