Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
title CentOS (2.6.32-358.18.1.el6.centos.plus.x86_64)
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-2.6.32-358.18.1.el6.centos.plus.x86_64 ro root=/dev/mapper/vg_sys-lv_root nomodeset rd_NO_LUKS LANG=en_US.UTF-8 rd_NO_MD SYSFONT=latarcyrheb-sun16 rd_LVM_LV=vg_sys/lv_swap rd_LVM_LV=vg_sys/lv_root KEYBOARDTYPE=pc KEYTABLE=us rd_NO_DM crashkernel=auto
initrd /initramfs-2.6.32-358.18.1.el6.centos.plus.x86_64.img
To jsem právě neudělal:
http://www.whitemiceconsulting.com/2012/02/renaming-volume-group-containing.html
Hold it! Now the machine won't boot anymore!
You get the pleasure of rebooting into "Kernel Panic: blah blah blah".
If you rename the volume group containing the root filesystem and swap space you also have to update that name in two places In /etc/fstab.
This one is obvious and I usually remember. In /etc/grub.conf. Otherwise the kernel tries to mount the root file-system using the old volume group name.
Mám Debian Squeeze. Nabootuju z liveCD, změním vg cestu v Grubu.. ale co pak?
/boot/grub/grub.cfg
přes live CD (předem si ho třeba pozálohuj)./etc/default/grub.cfg
a pak pustil update-grub
.
Ano, Debian to tak má (jen s malou opravou v /etc… to nemá koncovku), update-grub
používá (mimo jiné) /etc/default/grub
a vygeneruje /boot/grub/grub.cfg
.
Viz: https://wiki.debian.org/Grub.
S tím initrd je to velmi pravděpodobné.
Vždy to můžeš vrátit přes live CD zpět (přejmenovat zpět a opravit fstab)
Vždy to můžeš vrátit přes live CD zpět (přejmenovat zpět a opravit fstab)
Řekl bych, že tohle bude asi nejlepší cesta:) Jen musím najít pro změnu návod, jak změním název vg z Live CD:/
vgscan
, vgrename
a následně mount
a vi /etc/fstab
by mělo stačit…vgscan --mknodes
, a vgchange -a y/n
(nebo lvchange -a y/n
).
mdadm --assemble --scan
).Takže vgrename pod sebou na aktivních LV ničemu sandál nerozhodí?
Poslední odstavec je jen potencionální problém, pokud by se z LiveCD dělal nový initrd (což samo o sobě není jen klik-klik)?
Bo když se sestaví pole, tak až na něm jsou informace o VG a LV.
/boot
dá na samostatný fyzický oddíl, tak to bude mít jednodušší, ne?
lvchange -an
a po lvchange -ay
?
Tiskni
Sdílej: