Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
ppp - point-to-point protokol. Obe strany sú si prakticky rovnocenné a pri nadväzovaní spojenia sa na rôznych drobnostiach (auth protokol, IP, DNS, default GW, ...) dohadujú. Na tvojom stroji by si mal nainštalovať rp-pppoe. Po jeho nainštalovaní ho treba nejakým spôsobom spustiť - spustí sa PPP démon pppd, ktorý vyrobí nový sieťový interface, priradí mu IP adresu (podľa dohody s druhou stranou), nastaví naň routovanie, ... Na aktivovanie toho sieťového rozhrania môže byť zavesený nejaký skript, ktorý upraví /etc/resolv.conf a podobne.
Commandline bežiaceho pppd je u mňa
/usr/sbin/pppd unit 0 user ${USERNAME} remotename ppp0 linkname ppp0 defaultroute debug maxfail 0 persist connect true plugin rp-pppoe.so eth0
kde eth0 je interface ktorý je spojený s ISP.
Hlavný konfigurák je /etc/ppp/pppoe.conf
PPP môže používať autentifikáciu PAP alebo CHAP (Challenge Handshake Authentication Protocol). Dúfam, že bežnejšie je to druhé, pretože tam je heslo prenášané šifrované. Opäť závisí od toho, čo vyžaduje druhá strana. Ak je to CHAP, tak prihlasovacie meno a heslo je zapísané v súbore /etc/ppp/chap-secrets.
Problémy sa dajú často riešiť na základe hlášok v syslogu ak je zapnutý nejaký debug level.
Mám to niekde na nejakom Gentoo, kde sa to nastavilo pred desaťročím (preto píšem len útržkovite, doba kedy som to vedel odzadu je preč) a odvtedy to šlape. Čím sa to bude líšiť na inom distre, netuším. Ale moc asi nie.
Tiskni
Sdílej: