Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
cd "~/data/psi/"
filter="-mtime -2"
exclude='( ! -iname "*ajax*" )'
find . $filter $exclude -type f
zobrazí i "ajax"
cd "~/data/pes/"
filter="-mtime -2"
exclude='\( ! -iname "*ajax*" \)'
find . $filter $exclude -type f
dostanu find: paths must precede expression: \(
Nějak nevím, jak to sestavit, zkoušel jsem pár dalších možností, ale většinou jsem skončil u stejné chyby jako ve druhém případě. Někde dělám chybu, ale nevím kde
Díky za nasměrování
Řešení dotazu:
paths must precede expression: \(
by te mela trknout: jak to ze find vidi to zpetny lomitko? To tam prece davas aby ti zavorku nesezral shell. Do findu by to melo projit uz expandovany cili jestli je tam to lomitko videt tak se ta expanze neprovedla a mas tam zbytecny escapovani navic. Cili ty pitomy lomitka vymaz.
Bych si tak od boku strelil ze jsou za tim uvozovky/apostrofy, tam se vynechava vic expanzi.
find -mtime -2 ( ! -iname "*ajax*" )předáváte do
find
7 parametrů.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr. Také ji tak nastavujete – máte její obsah v uvozovkách, tj. je to celé jeden text, včetně těch mezer. Takže váš příkaz
find . $filter $exclude -type fpředá do
find
5 parametrů a je ekvivalentní spuštění
find . '-mtime -2' '\( ! -iname "*ajax*" \)' -type fA tomu
find
samozřejmě nerozumí.
Pokud chcete předat jednou proměnnou víc parametrů, musíte použít pole. Vyzkoušejte si to třeba na příkazu touch
:
test1='abc def' test2=(ghj ijk) touch $test1 touch $test2První
touch
vytvoří jeden soubor s názvem abc\ def
. Druhý dostal jako parametr dvouprvkové pole, vytvoří tedy dva soubory, ghj
a ijk
.
Když použijete proměnné, je celá proměnná považovaná za jeden parametr.To je naprostá pitomost. 1) Dokumentace bashe: The order of expansions is: brace expansion, tilde expansion, parameter, variable and arithmetic expansion and command substitution (done in a left-to-right fashion), word splitting, and pathname expansion. 2) Praktický příklad:
x='-h -l -a' ls $x
zsh
se chová přesně tak jak jsem popsal. bash
se chová jak popisujete vy. Nenapadlo mne, že se v tomhle budou shelly lišit. Z té citované dokumentace to navíc neplyne, protože do x
přiřazujete text v apostrofech, takže se to dá klidně chápat tak, že v proměnné bude mezera escapovaná. Ostatně
x='`pwd`' echo $xani bashi nevypíše aktuální adresář, ale vypíše text
`pwd`
. Takže command substitution už v bashi na obsahu proměnné prováděno není.
set -xJelikož pathname expanse probíhá až po word splittingu, rozumné řešení je skutečně jen přes pole, jak už tu bylo napsáno:
exclude=('(' ! -iname '*sample*' ')') find . $filter "${exclude[@]}" -type fVyužívá se magické vlastnosti konstrukce "${array[@]}", kterou shell neexpanduje na obsah pole jako jedno slovo, ale na samostatná slova pro každý prvek pole.
Tiskni
Sdílej: