Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
vím, že toto je věčně řešená otázka a důvod k flame (což tady opravdu nechci - chci znát Váš názor)
Po delší době uvažuji o koupi nové grafické karty a doposud to byly karty od nVidie (nyní 9600GT). Na svém stolním PC kromě pracovních věcí i sleduji filmy, občas si zahraji nějakou hru ze Steamu. A jelikož pokukuji po Radeonu HD 7750, rád bych znal zkušenosti někoho, kdo takhle podobně využívá PC s Radeonem. Umí v současné době svobodný linuxový ovladač akceleraci videa DivX ? Nebo je asi při hraní her lepší ovladač od AMD ? Ovšem zvládá proprietární ovladač akceleraci videa ? Budu rád, pokud mi nějací majitelé Radeonů "sedmičkové" řady napíší své zkušenosti. Jinak zvažuji nákup GTX 650.
Díky za Váš čas a přeji hezký zbytek dneVGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood XT [Radeon HD 5670/5690/5730] (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: PC Partner Limited / Sapphire Technology Device e152 Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 48 Memory at e0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M] Memory at f7e20000 (64-bit, non-prefetchable) [size=128K] I/O ports at e000 [size=256] Expansion ROM at f7e00000 [disabled] [size=128K] Capabilities: <access denied> Kernel driver in use: radeonA dle věcí je Radeon rychlejší na hry jak nvidia (o kolik nevím podle mě neměřitelně), ovšem u mě subjektivně jak přehrávám video je video lepší zase na nvidii. Podle mě si nevybereš podle mě je to +- stejné.
S lehkými výhradami souhlasím, nvidia mě zatím najela vždy i s open ovladači a funguje velmi dobře s binárními.
Osobně neustále vůči AMD přistupuji s nedůvěrou, jdoucí z hluboké historie (od CPU přes VGA), která vždy zeslábne a znovu se obnoví - což se opět stalo instaloval jsem dva NTB s Radkem a jen starosti, grafika ani nenaběhla, jeden byla nějaká 8xxx, druhý už nevím, u první se jen dohodilo scházející (a vypadá to OK, výkon se neočekává a běžné věci jedou) a u druhého to nějak rozumě začalo fungovat až s uzavřenými ovladači - ale nadšený jsem z toho nebyl.
Vždycky se dočtu jak je Radeon na tom (už) dobře a že si kamsi našlápl, ale proč tedy vždycky narazím…
OT: Pokud na práci bez zvláštních potřeb na VGA, tak jednoznačně Intel v CPU, pokud na práci, více monitorů s nějakým 3D, tak jednoznačně nvidia. :)
Tiskni
Sdílej: