Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Ne ne, to nemá s HW nic společného. Já mám také Asus EEE 1000HE či co to je a normálně funguje. Hplip z repozitáře Ubuntu je možná staré, nevím. Zkuste si stáhnout aktuální verzi z webu HP.
Instalační balíček spustíte posléze tak, že spustíte terminál, přepnete se do složky, kam se balíček uložil (třeba cd Stažené
), napíšete do terminálu sh hp[TAB]
, to [TAB] -- pokud to nevíte -- znamená, že po napsání prvních dvou písmen (hp) stisknete klávesu TAB a terminál automaticky doplní celý název instalačního balíčku (abyste to nemusel vypisovat celé), není-li ve složce, kam jste uložil instalátor, jiný soubor začínající na "hp". V opačném případě musíte dopsat ještě další, rozdílový znak.
Těžko říct, jestli má smysl řešit problémy fosilního dva roky starého systému. V současném systému (ne starším než 1 měsíc) to taky nefunguje?
Především by bylo dobré napsat sem, co se o tom píše v logu CUPS, případně zkusit spustit CUPS ve výřečnějším režimu, jestli se pak v logu náhodou neobjeví něco, co by ukazovalo na příčinu problému. Ještě před experimenty s CUPS je taky potřeba prověřit, jestli lsusb tiskárnu vidí, jestli příslušné zařízení v /dev nemá nějaké obskurní nastavení práv a tak dále.
Tiskni
Sdílej: