Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
Ne ne, to nemá s HW nic společného. Já mám také Asus EEE 1000HE či co to je a normálně funguje. Hplip z repozitáře Ubuntu je možná staré, nevím. Zkuste si stáhnout aktuální verzi z webu HP.
Instalační balíček spustíte posléze tak, že spustíte terminál, přepnete se do složky, kam se balíček uložil (třeba cd Stažené
), napíšete do terminálu sh hp[TAB]
, to [TAB] -- pokud to nevíte -- znamená, že po napsání prvních dvou písmen (hp) stisknete klávesu TAB a terminál automaticky doplní celý název instalačního balíčku (abyste to nemusel vypisovat celé), není-li ve složce, kam jste uložil instalátor, jiný soubor začínající na "hp". V opačném případě musíte dopsat ještě další, rozdílový znak.
Těžko říct, jestli má smysl řešit problémy fosilního dva roky starého systému. V současném systému (ne starším než 1 měsíc) to taky nefunguje?
Především by bylo dobré napsat sem, co se o tom píše v logu CUPS, případně zkusit spustit CUPS ve výřečnějším režimu, jestli se pak v logu náhodou neobjeví něco, co by ukazovalo na příčinu problému. Ještě před experimenty s CUPS je taky potřeba prověřit, jestli lsusb tiskárnu vidí, jestli příslušné zařízení v /dev nemá nějaké obskurní nastavení práv a tak dále.
Tiskni
Sdílej: