Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
du -s
5898952
sync
. Rotační HDD má cca 100 IOPS (v notebooku méně). Pro zápis je potřeba minimálně zápis do dvou míst. vlastní data + zápis do inode. Pokud je FS nastaven tak, že syncuje okamžitě, tak zapíše maximálně teoreticky 50 souborů za sekundu, v praxi spíše 20 a méně, nezávisle na tom, jak jsou malé. Z toho plyne že za hodinu to zapíše asi ani ne 50000 souborů, pokud ten počet souborů se pohyboval kolem 500 000 mohlo to jet i těch 13 hodin. pokud jste kopíroval ze stejného disku (jiného oddílu) na stejný disk, tak podobné IO se muselo provést i při čtení takže to bude 5-10 souborů za vteřinu.
No, měl jsem taky říct, že jsem to kopíroval přes Nautila, dělá si nejdříve ověřování místa apod. S cp
by to bylo rychlejší.
Teď jsem zkoušel stejnou cestou kopírovat 200MB (50000souborů), do btrfs, ext4, ext3 reiserfs3.6 (časy dost podobné o něco horší s btrfs o něco lepší reiserfs), začné to cca 6MB/s ale po 180MB se snižuje na cca 700KB/s a stále to jde dolů.
Taky jsem zaznamenal a to ikdyž jsem ty soubory smazal z koše (to bylo celkem rychlé). Několikrát to hlásilo, že v adresáři /run došlo místo (Nautilus si to nějak uchovává v paměti) i když už ty soubory jsou smazaný. Byly teda ve schránce ale při prvním pokusu to zaplnění /run nehlásilo až když jsem první pokus smazal do koše a ten hned vysypal a začal pokus dva (s jiným FS).
Vyšlo mi z toho ve zkratce, že EXT4 nemá cenu měnit za btrfs který je přizpůsobený na velké soubory ale ztrácí víc na těch malých. A EXT3, Reiser3.6 má méně vlastností než EXT4. Objektivní výsledek to není ani příliš pro mě.
Tykat!
Díky za odkaz,
.. tohle ní přímo na tebe
Mě by zajímalo jestli nejsem limitovanej tím rošířeným oddílem v kterém mám ty linuxové oddíly. Je tam psáno, že rošířený oddíl je typu NTFS. Jestli by to nějak zvýšilo výkon, kdybych ten rošířený neměl a měl jen primární oddíly?
Nebyl bottleneck spíš na straně čtení z NTFS? Nemůže být disk nějak poškozený? Co třeba obskurní velikost bloku? Jakmile člověk používá zastaralé souborové systémy typu ext4, může se celkem snadno stát, že omylem vytvoří filesystém s velikostí bloku odlišnou od velikosti stránky (4 kB na Intelu, 8 kB na Power7) a pak se nestačí divit. Ale takhle dramaticky špatný výkon by to mít nemělo ani s nevhodnou velikostí bloku.
Tak samozřejmě, že rychlost čtení z NTFS byla omezená ale vždy jsem zkoušel z něj (přímo). Ted jsem našel čtení a skript, a změnil v něm filesize 1024 na 128. Bohužel ale nezjistím reálnou situaci (tu svou), a nevím jestli generovaná data dají výsledek jako kdybych kopíroval ty své (kde každý soubor má jinou velikost a jinou strukturu obsahovou). Bylo by možné poprosit, předělat to na
z C:\User\Data do /run/media/jadd/TEST ?
mke2fs -t ext4 -T small -j -L TEST /dev/sda5
Uvažoval jsem o znovuvytvoření oddílů ale vidím, že by to byla zbytečná práce.
Tiskni
Sdílej: