Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Řešení dotazu:
Co primarne cini distribuce rozdilne v pozadavcich na hardware?Vůbec nic, všechny jsou na tom víceméně stejně.
Graficka nadstavba?Ano, samozřejmě. Všechny provozované aplikace. To ale není moc věcí distribuce, jako spíš uživatele.
Unity je narocnejsi nez KDE?Teď bude flame. Možná o trochu.
Co to máš za praxi?
Je to hodně různé, na jednom DELLu je to suveréně nejdelší čas celé bootovací procedury a jen to určitě přes 10sec, ale zas třeba některé Asusy to dají za 1sec.
Unity je narocnejsi nez KDE?Teď bude flame. Možná o trochu.
Důvod pro flame zrovna tady nevidím — takhle vágně se nedá říct, co je náročnější. Záleží přece na tom, jaké nastavení Unity nebo KDE zrovna používají. Netuším, jak je na tom Unity, ale KDE má hodně rozsáhlé spektrum různých nastavení od nějakého bleskového neakcelerovaného „Light Style“ až po megahustohusté poloprůhledné a vlnité efekty. Tvrzení, že KDE je méně náročné nebo náročnější než prostředí Z nebo Y tedy nemá příliš jasnou definici.
Nicméně ve středu pozornosti by měl být uživatel a použitelnost daného prostředí pro každodenní práci. Tady už bych si flame dokázal představit. Problémy s výkonem občas pomůže vyřešit hustší grafická karta, zatímco problémy s prostředím jako takovým a s principem jeho fungování můžou být mnohem hlubšího charakteru.
...v /etc/make.conf (je to tam, že? Gentoo už jsem dlouho neviděl)...
Soubor se (pro nové instalace) přesunul do /etc/portage/make.conf
V podstatě nic. Neexistují náročnější a méně náročné distribuce. Kdyby nějaká distribuce byla méně náročná na HW, mohlo by to třeba znamenat, že ten HW nedokáže plně využít. Což by bylo úplně špatně.
Každé grafické prostředí má nároky na HW závislé na konfiguraci. V drtivé většině případů se nedá říct, že prostředí Y je náročnější než prostředí Z. Jakýkoliv výpočet může být náročný na HW — buď v tom smyslu, že má spoustu procesů či vláken a dovede například zatížit všechny procesory, nebo třeba v tom smyslu, že pokud HW není dostatečně výkonný, doba výpočtu překročí hranici lidské trpělivosti. Dalších vágních definic náročnosti na HW se dá najít spousta — ještě nebyla řeč o RAM, síti nebo discích.
Grafické prostřední není vlastnost distribuce. V každé rozumné distribuci lze nainstalovat libovolný počet grafických prostředí a nechat uživatele, aby si své prostředí vybrali při přihlášení. Akcelerované grafické prostředí se spoustou animovaných udělátek bude jistě náročnější na HW než TWM, ale s tím distribuce opravdu nic nenadělá.
Tiskni
Sdílej: