Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešení dotazu:
Co primarne cini distribuce rozdilne v pozadavcich na hardware?Vůbec nic, všechny jsou na tom víceméně stejně.
Graficka nadstavba?Ano, samozřejmě. Všechny provozované aplikace. To ale není moc věcí distribuce, jako spíš uživatele.
Unity je narocnejsi nez KDE?Teď bude flame. Možná o trochu.
Co to máš za praxi?
Je to hodně různé, na jednom DELLu je to suveréně nejdelší čas celé bootovací procedury a jen to určitě přes 10sec, ale zas třeba některé Asusy to dají za 1sec.
Unity je narocnejsi nez KDE?Teď bude flame. Možná o trochu.
Důvod pro flame zrovna tady nevidím — takhle vágně se nedá říct, co je náročnější. Záleží přece na tom, jaké nastavení Unity nebo KDE zrovna používají. Netuším, jak je na tom Unity, ale KDE má hodně rozsáhlé spektrum různých nastavení od nějakého bleskového neakcelerovaného „Light Style“ až po megahustohusté poloprůhledné a vlnité efekty. Tvrzení, že KDE je méně náročné nebo náročnější než prostředí Z nebo Y tedy nemá příliš jasnou definici.
Nicméně ve středu pozornosti by měl být uživatel a použitelnost daného prostředí pro každodenní práci. Tady už bych si flame dokázal představit. Problémy s výkonem občas pomůže vyřešit hustší grafická karta, zatímco problémy s prostředím jako takovým a s principem jeho fungování můžou být mnohem hlubšího charakteru.
...v /etc/make.conf (je to tam, že? Gentoo už jsem dlouho neviděl)...
Soubor se (pro nové instalace) přesunul do /etc/portage/make.conf
V podstatě nic. Neexistují náročnější a méně náročné distribuce. Kdyby nějaká distribuce byla méně náročná na HW, mohlo by to třeba znamenat, že ten HW nedokáže plně využít. Což by bylo úplně špatně.
Každé grafické prostředí má nároky na HW závislé na konfiguraci. V drtivé většině případů se nedá říct, že prostředí Y je náročnější než prostředí Z. Jakýkoliv výpočet může být náročný na HW — buď v tom smyslu, že má spoustu procesů či vláken a dovede například zatížit všechny procesory, nebo třeba v tom smyslu, že pokud HW není dostatečně výkonný, doba výpočtu překročí hranici lidské trpělivosti. Dalších vágních definic náročnosti na HW se dá najít spousta — ještě nebyla řeč o RAM, síti nebo discích.
Grafické prostřední není vlastnost distribuce. V každé rozumné distribuci lze nainstalovat libovolný počet grafických prostředí a nechat uživatele, aby si své prostředí vybrali při přihlášení. Akcelerované grafické prostředí se spoustou animovaných udělátek bude jistě náročnější na HW než TWM, ale s tím distribuce opravdu nic nenadělá.
Tiskni
Sdílej: