Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »Som majitelom Sky Star HD2 PCI DVB-S2 karty
lspci -v
04:02.0 Multimedia controller: Twinhan Technology Co. Ltd Mantis DTV PCI Bridge Controller [Ver 1.0] (rev 01)
Subsystem: Device 1ae4:0003
Flags: bus master, medium devsel, latency 32, IRQ 18
Memory at fddff000 (32-bit, prefetchable) [size=4K]
Kernel driver in use: Mantis
Uz davno som tuto kartu chcel sprevadzkovat v linuxe, ale bolo to pre mna vzdy problematicke a po roznych skuskach a testoch som to nechal.
A znova to skusam teraz. Viac menej sa povazujem za klikaca, ale niekedy je skutocne nevyhnutne zapnut terminal a pisat :)
Preto som si zase zvolil ubuntu 14.04. Na moje prekvapenie po cistej instalacii ubuntu a instalacii
apt-get install kaffeine
som bol schopny spustit kaffeine, nastavit usals s vybranymi druzicami a preskenovat ich. Takze podla toho ma SS HD2 karta podporu v jadre a dokonca funguje aj motor. Sice nenatoci vzdy, ale po viacerych prepnutiach sa to nakoniec podari (takze nie je to az tak 100%ne). Aj ked Kaffeine nema velke moznosti upravy channellistu, jednoducho sa to vsetko nahadze do zoznamu bez moznosti favoritnych (alebo som na to neprisiel ako to usporiadat).
Celkom by mi kaffeine vyhovoalo, ale nebavi ma pozerat FTA. Tak som hladal nejake navody ako na sc plugin. Stravil som nad tym niekolko dni, nasiel niekolko navodov, ale ani podla jedneho som nic nestvoril. Mam z toho zmiesany pocit, akokeby to bolo pisane step by step ale ale z 10 je 7 krokov vynechanich.
Zacal som hladat ine moznosti, tak som sa dostal k mythtv. Po instalacii mythtv (samozrejme podla manualu) som spustil mythtv backend a chcel som nastavovat, ale hned pri prvych krokoch som dostal hlasku, ze sa nepodarilo pripojit k DB (tab. boli v mysql vytvorene a heslo a meno bolo spravne (vraj som si mal preverit nejaky mysql.txt, ktory sa mi mal pocas instalacie vytvorit, ale nic sa nevytvorilo, cize asi preto to neslo)).
Dalsiu moznost co som nasiel bola VDR, teraz sa trapim s tym. Je celkom dost navodov aj tu na abclinuxu, ale vzdy dojde k nejakemu problemu a neviem sa pohnut dalej. Konkretne teraz som nechal w_scanom preskenovat druzicu, tak aspon to sa mi uspesne podarilo, ale podla toho
http://www.abclinuxu.cz/blog/vtipneruv_blog/2010/1/digitalni-pozemni-televize-2-vdr-instalace-a-nahravani
sa pokusam spustit web iface a po restarte daemonov vdr a vdradmin-am dostavam hlasku
Can't connect to VDR at localhost:6419: IO::Socket::INET: connect: Spojenie odmietnuté
Please check if VDR is running and if VDR's svdrphosts.conf is configured correctly.
A pritom v svdrphosts.conf je 127.0.0.1.
Tak som skusil vypnut daemony a spustam rucne
vdr -P"xineliboutput --local=sxfe --video=xv"
podarilo sa mi spustit, ale zas mam problem ovladat to :)
Je to skutocne narocne a sc uz ani nehovorim, sice s cs sa potrebujem cez c_line napojit na oscam a to mi upne staci.
I ked DVB-S PCI doba uz skoncila bol by som skutocne vdacny ak by sa niekto nasiel, kto ma v tom este zalubu a pomohol mi trocha dostat sa tomu na koren
Velka vdaka, vobec som nevedel, ze nieco take ako tvheadend exisuje (po zadani klucovych slov do googla dvb-s linux, player som nasiel kaffeine, mythtv, vdr ...). To co si popisal, vyzera celkom vhodne pre mna.
Nieco som si o tom nasiel a pustil som sa do toho, lenze hned zacinaju aj problemy :) Skusam podla tohto navodu
http://www.root.cz/clanky/tvheadend-streamovani-dvb-c-s-t-do-site/
apt-get install git
git clone https://github.com/andoma/tvheadend.git
cd tvheadend
./configure
vystup
checking for cc execinfo.h ... ok
checking for cc -mmmx ... ok
checking for cc -msse2 ... ok
checking for cc getloadavg ... ok
checking for py module gzip ... ok
checking for bzip2 ... ok
checking for pkg openssl ... ok
checking for pkg zlib ... ok
checking for pkg avahi-client ... fail
Fetching dvb-scan files... done
Compiler:
Using C compiler: cc
Build for arch: i686
Binaries:
Using PYTHON: python
Options:
cwc: yes
v4l: yes
linuxdvb: yes
dvbscan: yes
avahi: no
zlib: yes
bundle: no
execinfo: yes
mmx: yes
sse2: yes
getloadavg: yes
py_gzip: yes
bin_bzip2: yes
ssl: yes
Packages:
openssl: 1.0.1f
zlib: 1.2.8
Installation paths:
Prefix: /usr/local
Binaries: ${prefix}/bin
Libraries: ${prefix}/lib
Data files: ${prefix}/share
Man pages: ${datadir}/man
Final Binary:
/home/jany/tvheadend/build.linux/tvheadend
Tvheadend Data Directory:
/usr/local/share/tvheadend
a make
CC build.linux/src/main.o
/home/jany/tvheadend/src/main.c: In function ‘main’:
/home/jany/tvheadend/src/main.c:371:13: error: ignoring return value of ‘setgid’, declared with attribute warn_unused_result [-Werror=unused-result]
setgid(grp->gr_gid);
^
/home/jany/tvheadend/src/main.c:373:13: error: ignoring return value of ‘setgid’, declared with attribute warn_unused_result [-Werror=unused-result]
setgid(1);
^
/home/jany/tvheadend/src/main.c:380:13: error: ignoring return value of ‘setuid’, declared with attribute warn_unused_result [-Werror=unused-result]
setuid(pw->pw_uid);
^
/home/jany/tvheadend/src/main.c:384:13: error: ignoring return value of ‘setuid’, declared with attribute warn_unused_result [-Werror=unused-result]
setuid(1);
^
cc1: all warnings being treated as errors
make: *** [build.linux/src/main.o] Chyba 1
Tak to skusam riesit pre mna trochu jednoduchsim sposobom
sudo su
apt-get update
apt-get upgrade
apt-get install curl
curl http://apt.tvheadend.org/repo.gpg.key | sudo apt-key add -
apt-add-repository http://apt.tvheadend.org/stable
apt-get update
apt-get install tvheadend
apt-get install vlc browser-plugin-vlc
Nainstaluje sa to bez problemov, spustim to cez localhost:9981, vyberiem adapter a druzicu a hned sa zacne skenovat, ale skenuje sa to nejak zvlastne (ako keby to skenovalo do nekonecna, mam pocit, ze to roluje dookola TP az pokym odenablujem adaper, ale chapem tomu tak, ze ho vypnem (cize ak to zapnem, znova to skenuje)).
btw vyskocila mi aj pocas skenovania nejaka hlaska ze bol detekovany problem a to mi vyskakuje pri kazdom zapnuti OS
Naskenuje to celkom dost, cize tuner funguje dobre, epg tiez a ak prejdem do naladenych kanalov, a kliknem na play, tak sa spusti vlc (ale len niekedy) ale nic nehraje. Ked som sa pozrel do statusu, tak som videl, ze nieco hraje, lebo tam bol tok (bandwidth) a oscam generoval keys, cize ono to hralo, ale ja som mal stale tmu. Ja uz som z toho celkom znechuteny, ale rad by som to nejak rozbehol.
Prikladam aj nejake obrazky
http://postimg.org/gallery/21hpxb9y/
Tiskni
Sdílej: