OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den. Nainstaloval jsem si Debian Wheezy amd64 na starší PC (Ram 1Gb, 200Gb paměť.) Nainstaloval jsem si Fluxbox a gnome. Nejde ale vůbec audio a vídeo. Prosím o radu. Používám iceweasel. Zásuvné moduly mám Totem 3.0.1 plugin handles video and audio streams a Shockwave Flash 11.2 r356 aktuální. Ať zapnu cokoliv, tak to nemá ani náznak snahy. Ani žádná hláška se neukáže. Jako kdyby to bylo někde vypnuté. Všem moc děkuji. Michal
Odpoved se ti libit nebude, tak se na to psychicky priprav.
1) Debian neni pro kazdeho, alespon ne pro lidi, kteri neumi popsat problem a alespon pripojit dmesg, lspci. Nemluve treba o session, non-free apod.
2) Uvazoval jsi nekdy nad praktickym vyznamem 64bit OS? Mozna bys mel, predevsim v kontextu 1GB RAM
3) https://wiki.debian.org/SoundFAQ
Az ukazes neco konkretniho, muzeme se bavit dal. Nebo to nema nic spolecneho s HW a mas to jen ve "spatny dire" - neni to zase tak vyjimecne. Logovani nabizi pekny rozsah urovni, jehoz ukecanost cloveka zabavi na dlouhe vecery. Nepotrebujes zadnou skvelou hlasku, staci se podivat do logu. To jsou zaklady nezbytne pro provoz Debianu, pro zbytek sveta je tu *buntu a podobne distribuce.
Na takovou herku mas Crunchbang s OpenBox - pokud neni problem s HW, tak se tam da odbouchat pres zrni a enter celkem funkcni stav.
etc
, v něm je adresář apt
a v něm soubor sources.list
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
deb-src http://ftp.cz.debian.org/debian/ unstable main non-free contrib
Tohle je ukázka z mého soures.list, takže vy tam budete mít Wheezy
. Důležitá je ta čás na konci non-free contrib
. Debian má poměrně přísnou politiku pokud jde o dělení na svobodný a proprietální software, takže programy s jinou než svobodnou licencí dává do odděleného repozitáře.
Pokud už máte používání nesvobodných programů povoleno, tak může být příčina problému v tom, že Vám chybí některé programy. Dobře je to popsáno tady
Místo yum install -y dejte aptitude install -y. Další repozitáře přidávat nemusíte. všechno již je v nonfree-contrib
Pokud by to nefungovalo ani po doinstalování výše uvedeného, zkuste si projít nastavení hlasitosti, jak už doporučoval někdo o pár postů výš.
Pokud jde o Vámi zvolená prostředí, tak bych na slabším stroji zkusil spíš Xfce. Fluxbox je sice nenáročný na systémové zdroje, to je pravda, ale zase si musíte spoustu věcí dodělat, například připojování usb disků. Xfce sice sežere trochu více paměti, ale dostanete prostředí, které se bude chovat tak jak očekáváte.
V práci mám P4 se stejným množstvím paměti a funguje přijatelně. PC slouží k přístupu na internet, běží tam Libreoffice co kancelářský balík a skype. Já tam mám LaTex a Ufraw na fotky a jde to v pohodě.
Petr
Nainstaloval jsem si Debian…
Špatný nápad..
Ako uživateľ root zadaj príkaz lspci -v
a výsledok daj sem ako prílohu. Ďalší krok je spustiť v konzole alsamixer
.
Tiskni
Sdílej: