PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Dneska jsem si všiml "nové" ankety ohledně šifrování disků.
Používám sice šifrování, ale chtěl jsem přenést šifrování na z CPU disk, pořídil jsem si do notebooku (Dell Latitude E6430) FDE SED disk (OPAL standard, konkrétně Dellem dodávaný LITEONIT LCT-256M3S-41 7mm 256GB FDE), ale nenašel jsem žádný schopý nástroj, který by mi umožnil používání tohoto rozšíření. Nemáte někdo tip na nějaké (i komerční) řešení, které by fungovalo, aby notebook při startu požádal o heslo a tím "odemknul" disk a zamikání fungovalo i při Suspend to RAM. Když jsem to testoval pod Windows, tak tam fungoval nějaký ten Dell Data Protection | Encryption. Jako systém používám Fedoru.
Předem díky za tipy.
PS: Teoreticky prý stačí nastavit heslo pro disk v BIOSU (nemám ověřeno) to sice pak funguje při startu / rebootu (podle nastavení) ale ne při STR...
Tak popravdě, teď v tom mám ještě větší guláš než dříve, podle specifikace mám Hard Drive : 256GB Self Encrypting Mobility Solid State Drive Opal Standard Compliant co to tedy pro mě znamená?
Já jsem chtěl pod linuxem zrovoznit to co mi umožňuje ten Dell Data Protection, po instalaci a odpojení disku windows se při zapnutí systém ptal na heslo, případně na přihlášení čipovou kartou nebo otiskem, to funguje dobře (i bez windows). Problém ovšem byl s uspáváním a probouzením systému.
Ano, to je jasné, ale na druhou stranu, proč tedy nepoužívat obojí, pak můžete třeba provést secure erese disku v řádu milisekund, pouhou změnou klíče...To samozřejmě třeba takový LUKS umí taky.
HW šiforvání lze auditovat – otevřít futrál a přečíst plotny je operace která se běžně dělá při záchraně dat po hardwarové poruše.Ve skutečnosti musíš reverznout jak firmware, tak obslužný software (pokud ho to má), protože po přečtení ploten nezjistíš, jestli to šifruje konstantním klíčem a bez důkladnější kryptoanalýzy nepřijdeš třeba na kvalitu inicializačních vektorů nebo tak něco.
Jak dlouho by asi trvalo než by se na to přišlo?U těch flashdisků to trvalo pár let. A třeba u mobilních telefonů to trvalo od roku 1987 do roku 2003 (akademický útok) nebo 2009 (zveřejněna praktická implementace).
A velký firmy který tohle dodávají firemnímu segmentu si nemůžou dovolit takovou ostudu jako nějaký taiwanský bastlič pěticentových flashdisků.Verbatim, SanDisk nebo Kingston jsou bastliči? Pak nějak nevím, od koho kupovat hardware, aby to nebylo od bastliče…
A velký firmy který tohle dodávají firemnímu segmentu si nemůžou dovolit takovou ostudu jako nějaký taiwanský bastlič pěticentových flashdisků.To je pravda, velké firmy jako například HP, Cisco, SuperMicro, RuggedCom nebo NXP si nic takového nemůžou dovolit.
Ani za zlate prase si nevybavim nazev one alianceNSA?
Tiskni
Sdílej: