Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dneska jsem si všiml "nové" ankety ohledně šifrování disků.
Používám sice šifrování, ale chtěl jsem přenést šifrování na z CPU disk, pořídil jsem si do notebooku (Dell Latitude E6430) FDE SED disk (OPAL standard, konkrétně Dellem dodávaný LITEONIT LCT-256M3S-41 7mm 256GB FDE), ale nenašel jsem žádný schopý nástroj, který by mi umožnil používání tohoto rozšíření. Nemáte někdo tip na nějaké (i komerční) řešení, které by fungovalo, aby notebook při startu požádal o heslo a tím "odemknul" disk a zamikání fungovalo i při Suspend to RAM. Když jsem to testoval pod Windows, tak tam fungoval nějaký ten Dell Data Protection | Encryption. Jako systém používám Fedoru.
Předem díky za tipy.
PS: Teoreticky prý stačí nastavit heslo pro disk v BIOSU (nemám ověřeno) to sice pak funguje při startu / rebootu (podle nastavení) ale ne při STR...
Tak popravdě, teď v tom mám ještě větší guláš než dříve, podle specifikace mám Hard Drive : 256GB Self Encrypting Mobility Solid State Drive Opal Standard Compliant co to tedy pro mě znamená?
Já jsem chtěl pod linuxem zrovoznit to co mi umožňuje ten Dell Data Protection, po instalaci a odpojení disku windows se při zapnutí systém ptal na heslo, případně na přihlášení čipovou kartou nebo otiskem, to funguje dobře (i bez windows). Problém ovšem byl s uspáváním a probouzením systému.
Ano, to je jasné, ale na druhou stranu, proč tedy nepoužívat obojí, pak můžete třeba provést secure erese disku v řádu milisekund, pouhou změnou klíče...To samozřejmě třeba takový LUKS umí taky.
HW šiforvání lze auditovat – otevřít futrál a přečíst plotny je operace která se běžně dělá při záchraně dat po hardwarové poruše.Ve skutečnosti musíš reverznout jak firmware, tak obslužný software (pokud ho to má), protože po přečtení ploten nezjistíš, jestli to šifruje konstantním klíčem a bez důkladnější kryptoanalýzy nepřijdeš třeba na kvalitu inicializačních vektorů nebo tak něco.
Jak dlouho by asi trvalo než by se na to přišlo?U těch flashdisků to trvalo pár let. A třeba u mobilních telefonů to trvalo od roku 1987 do roku 2003 (akademický útok) nebo 2009 (zveřejněna praktická implementace).
A velký firmy který tohle dodávají firemnímu segmentu si nemůžou dovolit takovou ostudu jako nějaký taiwanský bastlič pěticentových flashdisků.Verbatim, SanDisk nebo Kingston jsou bastliči? Pak nějak nevím, od koho kupovat hardware, aby to nebylo od bastliče…
A velký firmy který tohle dodávají firemnímu segmentu si nemůžou dovolit takovou ostudu jako nějaký taiwanský bastlič pěticentových flashdisků.To je pravda, velké firmy jako například HP, Cisco, SuperMicro, RuggedCom nebo NXP si nic takového nemůžou dovolit.
Ani za zlate prase si nevybavim nazev one alianceNSA?
Tiskni
Sdílej: