Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Máte na svém notebooku zašifrovaný pevný disk?
Ano |
|
90% (6471) |
Ne |
|
10% (708) |
Celkem 7179 hlasů
Vytvořeno: 11.4.2014 07:52
Tiskni
Sdílej:
Ja ho urcite necracknu :) ale treba nekdo schopny jo.Aha. Takže „k čemu je dobrý šifrovat AESem - já ho sice necracku, ale treba nekdo schopny jo“.
a pak to stejne cele zustane zavisle jenom na heslu uzivatel pripadne rootaA?
Mozna by to slo resit hibernaci na disk misto do ram - pak by system sirfrovany disk odmountoval.Samozřejmě, že disk můžeš odpojovat i při uspávání do RAM.
/home
, ačkoliv ani nevím proč. Většina těch dat se stejně dá najít na internetech.
Preji hezky den,
sifrovat HDD v pocitaci povazuji dnes za standard, at se jedna o NB nebo desktop. Zamykate si auto, byt, chalupu? Zamknete si i "data". Je to vase pravo! A pri pouziti modernich CPU je ztrata vykonu nulova ci zanedbatelna. Ztrata vykonu je patrna AZ pouze pri pouziti velmi rychlych SSD
Ma zkusenost z domaciho PC
SSD Vertex 4, rychlost R/W 500/500 MB/s, nesifrovana data, opravdu namereno
1) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, bez HW AES -> R/W cca 140-170MB/s takze stale slusne
2) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, s HW AES-NI -> R/W cca 330-350MB/s takze no problem *
* ani s HW AES podporou sice nedosahnu na maximalni rychlost sveho SSD ale rychlosti jsou naprosto dostacujici
Jen bych rad upozornil na jednu podstatnou vec, ktere jsem si vsiml u svyhc kolegu. Pokud sifrujete cely disk tj, / , /home, oddil /boot musi zustan nesifrovany => paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na disku
OFF-TOPIC pokud sosate z torrentu apod, krome sifrovani nezapomente uzivat VPN!
Takze kdyz sifrovat tak poradne. Neusnadnujte zlodejum ani policii/OSA/BSA/soudum zivot :D
S pozdravem, raven4
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander_HD
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKSysMon
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.UsefullClock
> paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na diskuSecureBoot? :) A má to vůbec smysl řešit, když ti útočník může připojit do počítače HW keylogger a to heslo k disku zjistit tak.