Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Máte na svém notebooku zašifrovaný pevný disk?
Ano |
|
90% (6471) |
Ne |
|
10% (708) |
Celkem 7179 hlasů
Vytvořeno: 11.4.2014 07:52
Tiskni
Sdílej:
Ja ho urcite necracknu :) ale treba nekdo schopny jo.Aha. Takže „k čemu je dobrý šifrovat AESem - já ho sice necracku, ale treba nekdo schopny jo“.
a pak to stejne cele zustane zavisle jenom na heslu uzivatel pripadne rootaA?
Mozna by to slo resit hibernaci na disk misto do ram - pak by system sirfrovany disk odmountoval.Samozřejmě, že disk můžeš odpojovat i při uspávání do RAM.
/home
, ačkoliv ani nevím proč. Většina těch dat se stejně dá najít na internetech.
Preji hezky den,
sifrovat HDD v pocitaci povazuji dnes za standard, at se jedna o NB nebo desktop. Zamykate si auto, byt, chalupu? Zamknete si i "data". Je to vase pravo! A pri pouziti modernich CPU je ztrata vykonu nulova ci zanedbatelna. Ztrata vykonu je patrna AZ pouze pri pouziti velmi rychlych SSD
Ma zkusenost z domaciho PC
SSD Vertex 4, rychlost R/W 500/500 MB/s, nesifrovana data, opravdu namereno
1) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, bez HW AES -> R/W cca 140-170MB/s takze stale slusne
2) 128bit sifrovani, CPU 4.5Ghz, s HW AES-NI -> R/W cca 330-350MB/s takze no problem *
* ani s HW AES podporou sice nedosahnu na maximalni rychlost sveho SSD ale rychlosti jsou naprosto dostacujici
Jen bych rad upozornil na jednu podstatnou vec, ktere jsem si vsiml u svyhc kolegu. Pokud sifrujete cely disk tj, / , /home, oddil /boot musi zustan nesifrovany => paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na disku
OFF-TOPIC pokud sosate z torrentu apod, krome sifrovani nezapomente uzivat VPN!
Takze kdyz sifrovat tak poradne. Neusnadnujte zlodejum ani policii/OSA/BSA/soudum zivot :D
S pozdravem, raven4
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKCommander_HD
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.MKSysMon
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.raven4.UsefullClock
> paklize to s bezbecnosti a sifrovanim myslite vazne, je nezbytne /boot premistit na nejake vymene medium jako flaska, bootovat z ni a mit ji porad u sebe! Jinak to sifrovani celeho disku postrada smysl a mohli byste se vystavit podvrzeni jadra/initramfs na nesifrovanem /boot ponechanem na diskuSecureBoot? :) A má to vůbec smysl řešit, když ti útočník může připojit do počítače HW keylogger a to heslo k disku zjistit tak.