Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
no s prechodem ;) firmy zkusenosti nemam
co je asi nejotravnejsi, tak rozdilny hardware na takzvane identickych stanicich a s tim spojene rozdilne konfigurace. byt vama, tak nez cokoliv zacnu menit, tak vezmu nejakou live distribuci a poridim si detailni vypis konfiguraci tech systemu.
pak nevim, jestli budou stanice identicke, nebo kazdy zamestnanec bude mit jen to co nutne potrebuje k praci a jestli to budou skupiny stejnych stanic nebo ne. no ale rozhodne bych na fileserveru vyclenil misto pro obrazy instalaci a zmeny provadel pomoci rsync, kdy by si stanice stahovaly updaty a zmeny z fileserveru.
zacal bych prechodem fileserveru, ten bude asi nejmene narocny na naprosto "nadbytecne" detaily a pak vytvoril image nejake mene kriticke stanice a dal to s detaily uz zalezi na konkretni situaci...
Problém je přístup uživatelů. "Pod Linuxem přece nic nefunguje normálně, všechno se musí nějak improvizovat. Blbej Word se otevírá 5min".
Tipoval bych, že v kanceláři s deseti úředníky stačí dva "odborníci" na Win, co si do nich instalují různé kravinky a ze kterých se teď stanou začátečníci, aby svím negativním přístupem zkazili náladu všech ostatních. Potom budou přechod bojkotovat, budou nadávat na vedení firmy, budou častěji vkládat kuřácké přestávky...
Tiskni
Sdílej: