Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
cd/ mkdir /bk mount /dev/sdb1 /bk dd if=/dev/sda of=/bk/hdd_old.dd /conv=noerror,notrunc,syncPodobně bych udělal i nový systém. Teď jde o to, jaká bude velikost výstupního obrazu. Správně by se měla rovnat velikosti sda, ale nejde na to použít komprimace?
Řešení dotazu:
dd if=/dev/sda | gzip > /bk/hdd_old.dd
A dobré je vytvořit před tím na zdrojovém disku velký soubor s nulama (dd if=/dev/zero bs=1M of=/zero), aby se volné místo dobře komprimovalo.
tar cS /odkud | gzip > /kam.tar.gz
tar xpf zaloha.tar.gz
Doporučuji zhruba něco takového:
cat /dev/zero > /path/to/huge_zero_file
# a nechat tohle běžet, dokud to neselže kvůli obsazenosti diskusync; rm /path/to/huge_zero_file
cat /dev/sda | pbzip2 > /bk/image
Zaplnění neobsazeného prostoru nulami kompresi hodně pomůže. Ale pokud jde o nouzovou zálohu selhávajícího disku, je lepší kroky s nulami vynechat. Paralelní bzip (pbzip2
) bude na dnešním hardware výrazně rychlejší než jednovláknový.
Pak ještě taky xz
slibuje paralelní verzi (a zmiňuje se o ní v manuálové stránce), jen si nejsem jistý, jestli už opravdu existuje. Z hlediska kompresního poměru umí porazit gzip i bzip.
Paralelní bzip (pbzip2
) bude na dnešním hardware výrazně rychlejší než jednovláknový.
ted koukam, ze lepe na tom je lbzip2
, na 6 skutecnych jadrech komprimuje 5.7x rychleji, kdezto pbzip2 jen 4.4x
Díky za tip, to musím vyzkoušet.
Tiskni Sdílej: