Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
cd/ mkdir /bk mount /dev/sdb1 /bk dd if=/dev/sda of=/bk/hdd_old.dd /conv=noerror,notrunc,syncPodobně bych udělal i nový systém. Teď jde o to, jaká bude velikost výstupního obrazu. Správně by se měla rovnat velikosti sda, ale nejde na to použít komprimace?
Řešení dotazu:
dd if=/dev/sda | gzip > /bk/hdd_old.dd
A dobré je vytvořit před tím na zdrojovém disku velký soubor s nulama (dd if=/dev/zero bs=1M of=/zero), aby se volné místo dobře komprimovalo.
tar cS /odkud | gzip > /kam.tar.gz
tar xpf zaloha.tar.gz
Doporučuji zhruba něco takového:
cat /dev/zero > /path/to/huge_zero_file
# a nechat tohle běžet, dokud to neselže kvůli obsazenosti diskusync; rm /path/to/huge_zero_file
cat /dev/sda | pbzip2 > /bk/image
Zaplnění neobsazeného prostoru nulami kompresi hodně pomůže. Ale pokud jde o nouzovou zálohu selhávajícího disku, je lepší kroky s nulami vynechat. Paralelní bzip (pbzip2
) bude na dnešním hardware výrazně rychlejší než jednovláknový.
Pak ještě taky xz
slibuje paralelní verzi (a zmiňuje se o ní v manuálové stránce), jen si nejsem jistý, jestli už opravdu existuje. Z hlediska kompresního poměru umí porazit gzip i bzip.
Paralelní bzip (pbzip2
) bude na dnešním hardware výrazně rychlejší než jednovláknový.
ted koukam, ze lepe na tom je lbzip2
, na 6 skutecnych jadrech komprimuje 5.7x rychleji, kdezto pbzip2 jen 4.4x
Díky za tip, to musím vyzkoušet.
Tiskni Sdílej: