O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
mount -o ro,remount [device]
root@raspberrypi:~# mount -no ro,remount / mount: / is busy…překvapivě. Jak ho zastavit OKAMŽITĚ netuším (patchni si driver pro SD kartu), pro clean umount by mohlo pomoct injectnout "s" a "u" do sysrq.
poweroff
a systém se zastaví. Pokud mu nemůžu poslat poweroff
tak mu nepošlu ani jiný příkaz na zastavení zápisu. Jinak Linux má obecně dost informací v cache a to jak obsahu souborů tak metainformací o inode a strukturách na disku. Okamžité zastavení zápisu by stejně strukturu poškodilo, disky se musí syncnout aby informace na nich byly konzistentní. Původně jsem z otázky měl pocit, že řešíte problém: "Karta se mi hroutí, chci zachránit, co jde, tak nechci už do ni zapsat ani byte.", ale teď už ten dojem nemám. K ochraně hroutící karty by částečně pomohlo mít (od počátku) oddělený oddíl připojený jako RO kde je systém (jak je v předchozím příspěvku)
Tak bych zavolal normální sync, prip. přemontoval kartu do read-only s parametrem -l.To trvá moc dlouho, navíc při běžícím zápisu to neprojde. Jediné, co mě napadá, je ulomit to nějak destruktivně v kernelu. Odstranit příslušný modul nebo spáchat kamikadze pomocí reboot -f/halt -f. To nevím, jestli na RPi funguje. Prostě Linux tohle zřejmě neumí, ale máš zdrojáky, takže si můžeš udělat do kódu pro SDIO interface, kterej to blokne.
Nepotrebuješ bránit čtení, to nic kartě neudělá.Pár lidí mi tvrdilo, že u MLC flashky může čtení ovlivňovat okolní buňky. Nejspíš to ale nesouvisí s výpadkem napájení.
echo u >/proc/sysrq-triggerAkorát to hodně programů dost pravděpodobně nerozdýchá
on je ext4 poměrně odolnýSamozřejmě, ostatně žurnálovacím FS by odpojení v kterémkoli okamžiku prostě nemělo vadit. Celou dobu se ale nebavíme o konzistenci FS (to by tazatel nechtěl nekorektně odpojit), nýbrž o konzistenci mikrořadiče v kartě.
"echo b >/proc/sysrq-trigger"
halt -f
Tiskni
Sdílej: