Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
mount -o ro,remount [device]
root@raspberrypi:~# mount -no ro,remount / mount: / is busy…překvapivě. Jak ho zastavit OKAMŽITĚ netuším (patchni si driver pro SD kartu), pro clean umount by mohlo pomoct injectnout "s" a "u" do sysrq.
poweroff
a systém se zastaví. Pokud mu nemůžu poslat poweroff
tak mu nepošlu ani jiný příkaz na zastavení zápisu. Jinak Linux má obecně dost informací v cache a to jak obsahu souborů tak metainformací o inode a strukturách na disku. Okamžité zastavení zápisu by stejně strukturu poškodilo, disky se musí syncnout aby informace na nich byly konzistentní. Původně jsem z otázky měl pocit, že řešíte problém: "Karta se mi hroutí, chci zachránit, co jde, tak nechci už do ni zapsat ani byte.", ale teď už ten dojem nemám. K ochraně hroutící karty by částečně pomohlo mít (od počátku) oddělený oddíl připojený jako RO kde je systém (jak je v předchozím příspěvku)
Tak bych zavolal normální sync, prip. přemontoval kartu do read-only s parametrem -l.To trvá moc dlouho, navíc při běžícím zápisu to neprojde. Jediné, co mě napadá, je ulomit to nějak destruktivně v kernelu. Odstranit příslušný modul nebo spáchat kamikadze pomocí reboot -f/halt -f. To nevím, jestli na RPi funguje. Prostě Linux tohle zřejmě neumí, ale máš zdrojáky, takže si můžeš udělat do kódu pro SDIO interface, kterej to blokne.
Nepotrebuješ bránit čtení, to nic kartě neudělá.Pár lidí mi tvrdilo, že u MLC flashky může čtení ovlivňovat okolní buňky. Nejspíš to ale nesouvisí s výpadkem napájení.
echo u >/proc/sysrq-triggerAkorát to hodně programů dost pravděpodobně nerozdýchá
on je ext4 poměrně odolnýSamozřejmě, ostatně žurnálovacím FS by odpojení v kterémkoli okamžiku prostě nemělo vadit. Celou dobu se ale nebavíme o konzistenci FS (to by tazatel nechtěl nekorektně odpojit), nýbrž o konzistenci mikrořadiče v kartě.
"echo b >/proc/sysrq-trigger"
halt -f
Tiskni
Sdílej: