V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ahoj, kuriozni problem, ktery ma mozna snadne reseni. Mam dva nasy v ruznych lokalitach, na kterych bych mel rad stejny obsah. Fungovalo by to zaroven jako zaloha v jine geograficke lokalite. Jeden NAS je doma, druhy v praci.
V praci mam rychlou linku, takze stahuju hudbu, filmy, fotky, nekdy tam stahuju videa z kamery, atd.
Doma bude taky NAS s linuxem, ale hooodne pomala linka - wifi, jen cca 4Mb/s, takze nehrozi ty rozdily tahat po netu.
Jak synchronizovat ty dva NASy, aby mely stejny obsah? Rad bych jednou za cas (1x tydne) pripojil 1TB externi disk a udelal ten prenos offline. Napadlo mne, linkovat novinky do slozky - ZALOHOVAT a pak je jen mezi sebou zkopirovat, proste nahrat na druhy NAS.
Jenomze to je pakarna a bude mne to bavit 2x, navic kdo ma furt delat ty symlinky a pak je mazat, atd. Proto by to chtelo chytrejsi reseni, automaticke, nejakym zalohovacim nastrojem, ktery by si vyexportoval seznam souboru a jednoduse by mi po pripojeni disku nakopiroval to, co se lisi od obsahu druheho NASu. Pak bych ten disk vzal, pripojil k druhemu nasu, ten by si SAM nasel nove soubory a ulozil je do slozek.
Uplne idealni by bylo, kdyby to dokazalo treba male zmeny <1GB synchronizovat samo, pres net a vetsi soubory nachystat na prenos pres disk.
Resili jste nekdy takovou situaci? jak a cim?
Tomu bych rozumel, kdybych ty data posilal po siti. Ale jak to dostat na externi disk a potom z nej na cilovem nasu ty rozdily nacist?
Tohle asi moc lidi neresi, ani google moc neporadil Dalsi reseni by bylo, mit 1:1 kopii na tom externim disku. Jenze NAS by mel mit 4TB a externi disk jen 1TB - cili potreboval bych, aby to skutecne ukladalo jen rozdily a aby si to idealne porovnavalo ty soubory budto primym spojenim mezi temi nasyy - to by slo zaridit, nebo pomoci nejakeho souboru, ulozeneho na webu.
Mozna by to bylo reseni. Dokaze si to ale poradit s vypadky site? Navazat samo spojeni, atd? Ta wifi je fakt dost nestabilni, nekdy to jede, nekdy ne, nekdy to vypadne uplne a to posledni, co bych chtel delat, neustale nahazovat spojeni na nejakem zalohovacim bazmeku.
Jinak je fakt, ze kdyby se to nastavilo trvale, s tim, ze by to v noci, treba od 1-6h prikourilo rychlost na 4Mb, tak by to mozna i stacilo. Velke zmeny bych si pamatoval / ukladal rucne do nejakeho extra adresare a prenasel na disku no a ty male zmeny by se kopirovaly samy.
Rychlost jsem v nejhorsim schopny omezit na routeru - bude na obou bodech mikrotik.
if ! pkill -0 -x unison; then # unison nebezi # odstranime pripadne zamky rm -f /root/.unison/lk* /usr/bin/unison -ignore "Name Thumbs.db" -group -contactquietly -xferbycopying -rsync -batch /var/data/share/ ssh://remote.adresa.cz//srv/samba/share/ 2>&1 | tee -a /root/sync.log | egrep -i '<-\?->|failed:|has been modified' | grep -vi '^props' fiJe samozřejmě potřeba, aby se root přihlásil přes ssh pod rootem na druhé straně klíčema. Nemusí to běžet pod rootem, pokud nepotřebuješ nastavovat i práva (což mi potřebujeme). Nejlépe přes nějakou vpnku, pak lze místo ssh volat nešifrovaný unison server rovnou po síti a je to možná i trochu rychlejší. Tutoriál např. http://www.markus-gattol.name/ws/unison.html Omezení přenášeného pásma pomocí trickle např. http://pauldreik.blogspot.cz/2012/08/bandwidth-limit-ssh.html
VPNka tam jede, asi bych nelajznul pustit SSH na verejne IP. Nemam tam defakto nic pristupneho z venku, mimo 80tky a te VPNky. Cili bych si asi vytvoril extra konto jen pro ten nas.
Jak rikam, na obou stranach bude mikrotik, takze mozna bude jednodussi omezovat rychlost na nem. (da se defakto priskrtit konkretni ucet na VPNce) navic to pujde jednoduse merit, zobrazovat v grafu, apod.
Jinak na unison jsem koukal a ano, asi pujdu do nej.
Tiskni
Sdílej: