Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ddrescue
(je to 2TB disk) ale tak 60-70% bych někam dal. Můj problém je jak kopírovat stovky (možná spíše tisíce) souborů, s tím at kopie ignoruje chyby, ručně přes ddrescue je to neřešitelné. Většina chyb padne do delších videí, které sice výpadek sektoru pocítí, ale nebude to nijak strašné.
Řešení dotazu:
cp -r * /mnt/cilTak většina videí neprojde. Protože i když te to třeba 700MB video tak někde třeba na 400MB čtení narazí na bad sector a kopírování skončí. Pokud video přes VLC spustim přímo z poškozeného disku tak bez problémů se mohu posunout na část za chybou a video běží. Na tom disku bude jenom tak 500-1000 sektorů poškozených a nečitelných. Nicméně tyhle poškozené sektory se někam trefí tak do poloviny videí a při standardním kopírování přes cp se kopie zastaví. Takže potřebuji najít metodu, jak spustit rekurzívní kopírování s tím, že chci, aby kopírování každého souboru se provedlo celé nezastavilo se na chybě.
Byla to data, která byla bez záloh.Pokud jsou nějaká data úmyslně ze záloh vynechaná, pak bych neočekával, že je budu potřebovat vracet do hry hrabáním se ve špatném disku. Ale samozřejmě přeju hodně štěstí.
ddrescue nesluzi na zachranu dat, ale na kopiu suboru/zariadenia s vadnymi sektormi. Pracuje tak, ako pracuje preto, ze je to upraveny program dd. Clovek, ktory zachranu robi, musi uvazit, ci je vhodne ho pouzit na cely disk alebo nie.Asi jste
ddrescue
nikdy nepoužil. Protože první věta v dokumentaci v části Algorithm je
GNU ddrescue is not a derivative of dd, nor is related to dd in any way except in that both can be used for copying data from one device to another. The key difference is that ddrescue uses a sophisticated algorithm to copy data from failing drives causing them as little additional damage as possible.
ddrescue
beží od úterý večera. V současnosti je ve fázi "spliting" a ještě mu zbývá cca 3000 bloků "/" který má splitnout.
A vzhledem k tomu že jedu na dovču, tak se moc už tomu věnovat nebudu, než se vrátím, ale zkouším si udělat nějakou statistiku, třeba histogram velikosti badblocks, nebo tabulku mapu rozložení. Log file vyprodukuje # Rescue Logfile. Created by GNU ddrescue version 1.17 # Command line: ddrescue -d -l 50000 /dev/sde oprava logfile # current_pos current_status 0x11EEA95CC00 / # pos size status 0x00000000 0x0A370000 + 0x0A370000 0x00000200 - 0x0A370200 0x00000C00 + 0x0A370E00 0x00000200 - 0x0A371000 0x0085F000 +do LO Calcu se v pohodě dá importnout, ale všechna Hex čísla bere jako stringy a nejsem schopen je přetočit na čísla aby se daly sčítat. Nevíte jak?
/mnt/test/oprava
, to je obraz celého disku. Mount mi funguje. mount -o loop,offset=1048576 /mnt/test/oprava /mnt/cilAle pro
xfs_check device
potřebuji device?
kpartx -l -v oprava mount: could not find any device /dev/loop#Bad address can't set up loopsamozřejmě
oprava
je image disku. /dev/loop
existuje, ale neexistuje loopX
jako oddíl a ani /dev/mapper/loop0p1_part1
se nevytvoří. (s offsetem stále disk namountuji)
Tiskni
Sdílej: