Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
ddrescue
(je to 2TB disk) ale tak 60-70% bych někam dal. Můj problém je jak kopírovat stovky (možná spíše tisíce) souborů, s tím at kopie ignoruje chyby, ručně přes ddrescue je to neřešitelné. Většina chyb padne do delších videí, které sice výpadek sektoru pocítí, ale nebude to nijak strašné.
Řešení dotazu:
cp -r * /mnt/cilTak většina videí neprojde. Protože i když te to třeba 700MB video tak někde třeba na 400MB čtení narazí na bad sector a kopírování skončí. Pokud video přes VLC spustim přímo z poškozeného disku tak bez problémů se mohu posunout na část za chybou a video běží. Na tom disku bude jenom tak 500-1000 sektorů poškozených a nečitelných. Nicméně tyhle poškozené sektory se někam trefí tak do poloviny videí a při standardním kopírování přes cp se kopie zastaví. Takže potřebuji najít metodu, jak spustit rekurzívní kopírování s tím, že chci, aby kopírování každého souboru se provedlo celé nezastavilo se na chybě.
Byla to data, která byla bez záloh.Pokud jsou nějaká data úmyslně ze záloh vynechaná, pak bych neočekával, že je budu potřebovat vracet do hry hrabáním se ve špatném disku. Ale samozřejmě přeju hodně štěstí.
ddrescue nesluzi na zachranu dat, ale na kopiu suboru/zariadenia s vadnymi sektormi. Pracuje tak, ako pracuje preto, ze je to upraveny program dd. Clovek, ktory zachranu robi, musi uvazit, ci je vhodne ho pouzit na cely disk alebo nie.Asi jste
ddrescue
nikdy nepoužil. Protože první věta v dokumentaci v části Algorithm je
GNU ddrescue is not a derivative of dd, nor is related to dd in any way except in that both can be used for copying data from one device to another. The key difference is that ddrescue uses a sophisticated algorithm to copy data from failing drives causing them as little additional damage as possible.
ddrescue
beží od úterý večera. V současnosti je ve fázi "spliting" a ještě mu zbývá cca 3000 bloků "/" který má splitnout.
A vzhledem k tomu že jedu na dovču, tak se moc už tomu věnovat nebudu, než se vrátím, ale zkouším si udělat nějakou statistiku, třeba histogram velikosti badblocks, nebo tabulku mapu rozložení. Log file vyprodukuje # Rescue Logfile. Created by GNU ddrescue version 1.17 # Command line: ddrescue -d -l 50000 /dev/sde oprava logfile # current_pos current_status 0x11EEA95CC00 / # pos size status 0x00000000 0x0A370000 + 0x0A370000 0x00000200 - 0x0A370200 0x00000C00 + 0x0A370E00 0x00000200 - 0x0A371000 0x0085F000 +do LO Calcu se v pohodě dá importnout, ale všechna Hex čísla bere jako stringy a nejsem schopen je přetočit na čísla aby se daly sčítat. Nevíte jak?
/mnt/test/oprava
, to je obraz celého disku. Mount mi funguje. mount -o loop,offset=1048576 /mnt/test/oprava /mnt/cilAle pro
xfs_check device
potřebuji device?
kpartx -l -v oprava mount: could not find any device /dev/loop#Bad address can't set up loopsamozřejmě
oprava
je image disku. /dev/loop
existuje, ale neexistuje loopX
jako oddíl a ani /dev/mapper/loop0p1_part1
se nevytvoří. (s offsetem stále disk namountuji)
Tiskni
Sdílej: