Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Jak nad tim cim dal vice premyslim tak zjistuju ze je to vice problemu do sebe a jsem z toho trochu nestastny..
Zkoumal jsem zpusoby replikace mysql protoze zjevne na jednom serveru dostavala sodu, tak jsem rozchodil percona-xtradb-cluster multi-master replikaci mezi 3 uzly kdy kazdy z uzlu ma vlastni php do kteryho zapisuje ale pri doreplikaci mezi vsechny uzly se to trochu zamichava respektive neni to vlozeny (AI+primary) ve stejnym poradi jako to bylo inicializovany php skriptem.
Proto me napadla myslenka mit napr 2 uzle na jednech datech skrz drbd+ocfs2 ale narazil jsem tady na abclinuxu na vlakno kde to bylo oznaceny jako hloupost, ono ve svy podstate asi je to hloupost nicmene ocfs2 se kasá moznosti paralelniho pristupovani k stejnym datum z vice uzlu .. Pripadne jeste jestli to ocfs2 nebude chodit pro tenhle ucel lepe nez ext4.
Kdyz na to koukam zpetne tak uvazuji k navratu na jeden single uzel pripadne zkusit pokus mysql-proxy 1 master (insert/update) + 2 slave (select/show)..
Ted mi chybi nejaky kamarad ktery by mi rekl "Jo tohle uz jsem zkousel chodilo to takhle a takhle, zkus tohle" bohuzel vsichni "spoluzaci" nakonec delaji uplne neco jineho nez mel obor skoly nabizet a kdyz uz delaji v oboru tak delaji neco jako "IT technika" na financnim urade..
Zatizeni ~200-400 qps podle spicky na 1 uzel
Udaje za 17h behu
Reads / Writes: 76% / 24% (na nejvytizenejsim uzlu)
Velikost db je momentalne 3-4GB v buffer poolu je 2,7GB nicmene velikost db se neustale navysuje (neni konstantni), hodne tabulek nektere maji 1M a vice zaznamu
Query cache efficiency: 42.0% (2M cached / 6M selects)
Table cache hit rate: 97% (604 open / 621 opened)
Tiskni
Sdílej: