Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
chrome://gpu/
neumi muj PC vubec zadnou 3D akceleraci a tak vsechno pocita CPU. Staci pridat chromu parametry --enable-webgl --ignore-gpu-blacklist
a 3D akcelerace zacne fungovat (neresim jen ten info vypis, je to rychlejsi a v testu dosahuji lepsich vysledku).
Jenze pri kazde aktualizaci Chromu se mi v /usr/share/applications/google-chrome.desktop
:
z meho funkcniho
Exec=/usr/bin/google-chrome-stable --enable-webgl --ignore-gpu-blacklist %Uudela
Exec=/usr/bin/google-chrome-stable %UJe nejaky zpusob, jak zamknout verzi souboru
/usr/share/applications/google-chrome.desktop
? Treba pomoci APT. Z principu balickovaciho systemu je to asi prasarna, ale me by to pomohlo.
Zkousel jsem koukat na dpkg-divert a dpkg triggery. Slo by jednoduse udelat deb balicek, ktery by po instalaci chromu automaticky uprovoval/obnovoval ten soubor?Tak jsem vygooglil, ze jde vnutit Chromu akceleraci v nastaveni. Informace o akceleraci je pak ulozena nekde v profilu a po aktualizaci vse funguje. Stale by me ale zajimal puvodni dotaz ohledne zamknuti jednoho souboru z balicku.
Myslím, že jsi si odpověděl sám, mělo by fungovat:
# dpkg-divert --divert /usr/share/applications/google-chrome.desktop.orig --rename /usr/share/applications/google-chrome.desktop
Poté, pokud bude nějaký balíček instalovat soubor /usr/share/applications/google-chrome.desktop, tak se odkloní do /usr/share/applications/google-chrome.desktop.orig. Takže nebudou přepsány Tvé změny, ale budeš mít přístup i k souboru z balíčku. Otestuj, dlouho jsem to nepoužil.
$ man dpkg-divert - System administrators can also use it to override some package's configuration file, or whenever some files (which aren't marked as 'conffiles') need to be preserved by dpkg, when installing a newer version of a package which contains those files.
Tiskni
Sdílej: