Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
/eth/postfix/main.cfa to takto:
myhostname = posta.home mydomain = home myorigin = $myhostname inet_interfaces = all mynetworks = 192.168.1.0/24, 127.0.0.0/8zbytek jsem nechal víceméně defaultně Pak jsem konfiguroval
/etc/aliasestakto:
# Person who should get root´s mail #root: marc userexample: userexample,example@seznam.czPoté jsem dle návodu zkoušel spustit
newaliases, ale dostal jsem vždy tuto hlášku:
newaliases: In sSMTP aliases are read from a plain next fileTakže jsem zkusil ještě
postalias /etc/aliasesVýstupem bylo mlčení.
service postfix start service postfix statusvše by mělo běžet Takže jsem zkusil:
echo ´test´| mail -s ´TST´ userexample@homeVýsledek je:
send-mail: Cannot open mail:25A soubor
/var/spool/mail/userexampleje prázdný... Nevím kde dělám chybu. Mám otevřít ten port 25? Případně jak se to prosím dělá?
yum remove ssmtpodinstalováno Opět jsem zkusil odeslat mail z konzoly, opět nic a ta samá hláška. :/ Kouknul jsem do
/var/log/mailoga po každém nezdařilém pokusu tam přibydou tyto dva řádky:
localhost sSMTP[1900]: Unable to connect to "mail" port 25. localhost sSMTP[1900]: Cannot open mail:25Já nejsem si vůbec jistý, ale z toho logu, bych řekl, že o odeslání toho mailu se nesnaží postfix - nebo se pletu? Odinstaloval jsem to nějak špatně?
service ssmtp stop
a pak yum remove ssmtp
, a teď je otázka, co s tím postfixem, zda jej odinstalovat a znovu nainstalovat (nevím, jak se zachová, pokud je nainstalován přes ssmtp)
service
používá systemctl
- základ je nastudovat základy použité distribuce.
pkill ssmtp
nebo si vypsat seznam procesů (např. příkaz ps ax
) a zabít příslušný proces s jeho PID (např. kill -9 čísloPID
)
tím se uvolní port 25 a pak je možné spustit postfix příkazem systemctl start postfix
. Pokud jej chceš spouštět automaticky, tak ještě systemctl enable postfix
Teď už by ti tam měl běžet tvůj postfix.
ještě ten příkaz newalises
, jen si zkontroluj, kde má fedora ten soubor aliases (možná bude v /etc/postfix/aliases, tak bude potřeba editovat tento a pak příkaz newaliases
)
kill ssmtpa pak ještě
ps ax | grep ssmtpNikde nic, ale stále to vykazuje tu stejnou chybu. Restart systému. Restart postfixu. Pořád mám v logu ty dva řádky s tím sSMTP. Tak nevím. :/
bash# netstat -ltp | grep smtp
postalias /etc/aliasesa pak
service postfix statuszmizela chybová hláška, která se zmiňovala o aliases.db - taktéž se mě zdá, že po vykonání toho příkazu tento soubor přibyl v /etc
echo ´test´| mail -v -s ´TST´ userexample@home
netstat -ltp | grep smtp
tcp 0 0 localhost.localdom:smtp 0.0.0.0:´ naslouchá 2823master
echo ´test´| mail -v -s ´TST´ userexample@homevypíše:
12.5 7/5/10Do logu messages nepřibude žádný řádek, soubor /var/spool/mail/userexample zůstane prázdný. Jestli dobře chápu ten první výstup, tak na localu mě pořád na smtp. Jak se ho zbavím? :/
telnet localhost 25
z příkazové řádky. Měl by se představit smtp server.
[root@virtual petr]# netstat -ltp | grep smtp tcp 0 0 0.0.0.0:smtp 0.0.0.0:* NASLOUCHÁ 12030/master tcp6 0 0 [::]:smtp [::]:* NASLOUCHÁ 12030/master [root@virtual petr]#Aliasy by měly být v /etc/aliases a vytvořená databáze taky /etc/aliases.db . Takže postfix by měl maily doručovat případně vypsat nějakou chybu. Zda na tom portu poslouchá postfix můžeš zjistit když se připojíš pomocí telnetu měl by tě pozdravit:
[root@virtual]# telnet server 25 Trying 2a02:XXXX:X:X::156c:1... Connected to server. Escape character is '^]'. 220 server ESMTP Postfix quit 221 2.0.0 Bye Connection closed by foreign host. [root@virtual]#Taky může ten mail viset ve frontě... Jinak postfix nastavíš pěkně podle tohoto návodu: 6. Služby mailového servera (postfix)
home
, máte v mydestination
nastavené, že má Postfix pro tuhle doménu e-maily přijímat?
mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, localhostMyslím, že prostřední proměnná by měla zajišťovat ten příjem, ale můžu se samozřejmě mýlit.
/var/spool/mail/userexamplepořád prázdný... A
/var/log/maillog
localhost sSMTP: Unable to connect to "mail" port 25.
localhost sSMTP: Cannot open mail:25
telnet localhost 25 Trying 127.0.0.1... Connected to localhost. Escape character is ´]´. 220 posta.home ESMTP Postfix quit 221 2.0.0 Bye Connection closed by foreign host.Tak myslím, že by to mělo být v pořádku. Zkusím kouknout na ten návod a ještě na tu frontu.
mailq mailq: Mail queue is empty
Tiskni Sdílej: