Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
krandrrd
měl nesmyslný druhý monitor na rozhraní na kterém není připojen. Testovací nebyl funkční pro dualmon ani pro nově vytvořený účet. Už jsem prošel několik etap, kdy jsem zprovoznil dual monitor, ale fakticky nevím moc jak protože měly jet i předchozí konfigurace, ale nejely. Teď je asi poslední etapa v rekonstrukci stavu. Účet je funkční, dual mon také, ale při startu KDE, jak najíždí postupně sada ikonek popisujících start KDE, tak všechny ikonky najedou rychle, ale pak se start zastaví a systém "čeká", po minutě až dvou se start dokončí. Vzhledem k tomu že standardní start je do 5s, tak potřebuji zjistit na, co čeká a co se děje. Současně pořád funguje přepínání session takže ze zatuhlé ho startu session pro účet A se okamžitě přepnu do účtu B, je to tedy čistě lokální záležitost účtu.
To co zatím o problému vím:~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
. Ale nějak divně. Celý adresář config vzatý z backupu z doby, kdy desktop fungoval vytváří stejnou chybu, zatuhnutí. Nově vytvořený konfigurák p-d-as problém nedělá..xsession-errors-:0
se objevilo
plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:209:21: QML TextEdit: Possible anchor loop detected on fill. plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" plasmapackage:/ui/NotificationDelegate/NotificationDelegate.qml:163:13: QML Item: Binding loop detected for property "height" file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/lib64/kde4/imports/org/kde/plasma/components/TabBar.qml:150:5: QML Item: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. file:///usr/share/kde4/apps/plasma/plasmoids/org.kde.notifications/contents/ui/main.qml:139:9: QML Flickable: Possible anchor loop detected on fill. Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?" Error while running query "SELECT filename FROM cache WHERE package = ?"Ale netuším v jakém čase se to tam zapsalo. Ani co se hledá v dá databázi? Je .xsession-errors log pouze pro jednu session? Když pustím login s třeba pak s nově vygenerovaným config přepíše se? V logách Xorg a kdm nic, pochopitelně.
systemd-analyze
dává
graphical.target @6.041s └─multi-user.target @6.041s └─cron.service @6.041s └─postfix.service @5.542s +498ms └─time-sync.target @5.536s └─ntp.service @5.389s +146ms └─remote-fs.target @5.388s └─remote-fs-pre.target @5.388s └─nfs.service @5.180s +207ms └─network.target @5.179s └─NetworkManager.service @4.925s +253ms └─SuSEfirewall2_init.service @4.686s +238ms └─basic.target @4.654s └─sockets.target @4.652s └─dbus.socket @4.652s └─sysinit.target @4.645s └─apparmor.service @4.359s +285ms └─systemd-tmpfiles-setup.service @4.345s +13ms └─local-fs.target @4.340s └─var-lib-nfs-rpc_pipefs.mount @5.293s └─local-fs-pre.target @1.775s └─systemd-remount-fs.service @234ms +1.540s └─systemd-readahead-replay.service @112ms +113mstakže najetí grafického prostředí je poslední záznam. (je to sice jiný komp bootující správně s dočasně vypnutým loginem, ale žádné další rozlišení po najezdu grafiky není. mimo jiné součástí startu účtu je i najetí firefoxu asi s 6 okny a cca 70 panely což trvá mnohem déle než uváděných 6 sec do najetí systému) Procesy uvnitř Xek už nejsou monitorovány systemd, ani na ně nedosáhl bootchart.
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc ~/.local/share/akonadi/* (asi přijdeš o "hodnocení" souborů, komentáře a hlavně : nastavení pošty a kalendáře KdePIM (kmail, kontakt ..)!! ). ~/.kde4/share/config/akonadi_* ~/.kde4/share/config/ksmserverrc
~/.kde4/share/config/plasma-desktop-appletsrc
za takový, který se nově vygeneruje, a start je rychlý. Jádro dotazu není, jak opravit instalaci smazáním, ale jak odmonitorovat, co se a v jakých posloupnostech děje. No v hodnocení souborů mám atagovaných asi 8000 souborů takže tohle smáznutí je také nemožné.
Tiskni
Sdílej: