OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
z toho hlediska je urcite lepsi USB tiskarna pripojena na linuxovy printserver, nez tiskarna primo s ethernetem.Až půjde taková tiskárna fyzicky sesadit se scannerem a ovládacím panelem a otevřený linuxový firmware zpřístupní funkcionalitu alespoň vzdáleně odpovídající běžné síťové multifunkci, tak do toho půjdu. Lákala by mě i možnost samostatné výměny celé tiskové části a zbavení se DRM nad barvami, které mi například blokuje i black only, když je prázdná některá barva. Moje řešení má do dokonalosti daleko, ale zatím rámcově vyhovuje.
Pokud má tiskárna síťový backend pro SANE, funguje skenování po síti úplně v pohoděTo je mozne, ale muj dotaz byl na standardizovany scanovaci protokol (obdoba IPP), ne na vendor-specificky protokol.
alespoň na mne nebude reagovat a z toho bych fakt měl upřímnou radost.To jsem měl namysli.
Mam multifunkci canon. Ted bych kecal, typ asi nevim, ale je to cca rok a neco stary model. mg5150? asi jo. No, rozchodil jsem ji na KUBUNTU uplne v pohode, jen co mne zarazilo, ze ten driver pro linux je proste HNUSNY. Hnusny je slabe slovo - je uplne odporny Tisknout se na tom samozrejme da, ale docela mne trapi, ze linux je temer vzdycky v necem oje*any.
Takze jestli je tenhle trend u vsech tiskaren, protoze canon povazuju za nejlepsiho vyrobce inkoustovek, tak bych na to kolegu uz ted pripravil, at pak neni zklamany.
Mam tady jeste xerox color laserovku, ale zatim ji provozuju s W7 - cekam na vetsi disk do NB a pak udelam multiboot s Kubuntu a odzkousim. Sranda je, ze ten xerox ma HNUSNY driver i ve windows, takze tady ocekavam v linuxu konzolovy ovladac tisku )))
Aby nedoslo k mylce, tim driverem myslim utilitu pro nastaveni parametru tisku. Driver sam o sobe je pekny, kdyz umozni tiskarne fungovat
P.
Aby nedoslo k mylce, tim driverem myslim utilitu pro nastaveni parametru tisku.Pokud vím, tak linux tohle nemá tak zkurvené jako windows a parametry tisku se dají nastavovat přes nějakou mezivrstvu, jednotným nástrojem. Pokud se k tomu postaví tvůrce driveru čelem, pak driver žádné vlastní GUI nemá a hnusný být nemůže.
Idealne by bolo, keby vznikla aktualizacia standardu USB printer class, ktora by definovala univerzalny format prenosu bitmapy.Vzhledem k tomu, že tu bitmapu pošlu přes PS/PDF, nevidím k tomu důvod.
Dovod je jednoduchy: cena tlaciarne. Lacne tlaciarne nikdy nebudu podporovat PS alebo PDF.To jsou jen plané řeči. Jednak vůbec neuvádíš kolik stojí ta levná tiskárna, jednak můj čas má svojí cenu a srovnávat ho běžnou cenou multifunkcí (malé tisíce Kč) nemá smysl, a nakonec vyrastrovat PDF je dnes pokud vím možné pomocí open source software, tudíž to nemůže podstatně zvýšit náklady na vývoj.
A ked nahodou ano, tak to nebude poriadne fungovat. Niektore prehliadace PDF maju s niektorymi subormi problem.Vzhledem k tomu, že většina slušných tiskáren už to teď tak dělá, tak to asi fungovat bude. Nemám v plánu té tiskárně posílat nějaké zmršené PDF a nemám ani problém s tím, když tisková služba PDF před odesláním na tisk normalizuje.
A jak bez ovladace k tiskarne zvolis :
- kvalitu tisku
- duplexni oboustranny tisk, nebo jednostranny tisk?
- jak na inkoustovce spustis cisteni hlav (pouzil jsem sice 1x v zivote a dnes uz tiskarny maji displeje, ale kdysi to byla jen bedna s tlacitkem ON).
- dalsi vec - volba ze ktereho zasobniku se ma tisknout?
da se tohle vsechno tiskarne predat primo z toho tiskoveho SW? Ja si teda myslim, ze prave na tohle je potreba ten driver s nejakym GUI / konfigurakem, ze tohle prece v tiskovych datech do tiskarny neleze, nebo jo?
hm, to asi ano, ale ruku na srdce, kdo si porizuje tiskarnu proto, aby na ni "bezne kancelarsky" tiskl v jedne urovni kvality a z jednoho zasobniku? Proste drive ci pozdeji stejne na nastaveni dojde, tak proc to resit az potom?
Ze maji dneska vsechny tiskarny defakto totozne moznosti konfigurace je fakt a tak by nejaky standard neskodil. Muze mne nas_at, kdyz tisknu manualy a jine ruzne skladane dokumenty a na kazde tiskarne (mam 3) musim slozite hledat, jak to konkretne nastavit (bezokrajovy tisk, duplex, zdroj papiru, apod.)
hm, to asi ano, ale ruku na srdce, kdo si porizuje tiskarnu proto, aby na ni "bezne kancelarsky" tiskl v jedne urovni kvality a z jednoho zasobniku?Na L7680 tisknu všechno na draft, šetřím inkoust a ještě to nikdo ani nepoznal. A pro běžný tisk nevidím jediný důvod měnit zdroj papíru. A co jsem tak sledoval lidi ve firmách, tak většina z nich nenastavuje nikdy nic.
Proste drive ci pozdeji stejne na nastaveni dojde, tak proc to resit az potom?Třeba proto, že to nejspíše nebude potřeba řešit nikdy a nebo to bude potřeba řešit jen pro konkrétního člověka, konkrétní počítač a konkrétní tiskárnu? Já tvůj postoj samozřejmě chápu, ale nevidím důvod lidem, kteří duplex považují za sprosté slovo instalovat de facto speciální software na konfiguraci tiskárny. Stejně tak nevidím důvod, proč instalovat drivery, když se u mě někdo připojí s notebookem na wifi a chce si vytisknout pár informací z nějakého webu. Pokud pošlu na tiskárnu PDF s přesným popisem A4, netuším, proč bych měl tiskárně říkat, ať netiskne do krajů papíru. Pokud má tiskárna pro daný rozměr jen jeden typ papíru, opět netuším, proč bych měl říkat, který zásobník se má použít. Tiskárnu většinou používám kvůli tisku, ne proto, abych si s ní hrál.
Hadam by si nechcel cez to tlacit.A proč ne?
...osobně mám zkušenost s
-Brother DCP 7065DN - instalace bez problému, jak tisk, tak scanner, bohužel je horší kvalita tisku grafiky, fotek - a je to ovladačem
-Brother DCP 195C - dtto, grafika však OK
-Xerox Phaser 6010 - perfektní po všech stránkách ( není však multifunce )
Brother DCP-7065DN...debian testing tisk hned, skener ještě řeším, něco mi tam chybí a ještě hází chybu...
To co házelo chybu byla vlastní blbost aka nedostatečná práva uživatele...takže Brother DCP-7065DN pod Linuxem 100% funkčnost.
Tiskni
Sdílej: