Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pro Mandrivu, pro Ubuntu, i pri jiné linuxové distribuce. Domnívám se, že si nemůžeme dovolit měnit názvy balíků. Když mám například lokálně na disku zdroj softwaru, ať už ten, co jsem si stáhnul hotový, nebo ten, co jsem si sestavil ze stažených balíků. Tak si nemůžeme dovolit přejmenovávat žádné balíky v tom zdroji. A to ikdyž ten zdroj mám už přidaný ve správci zdrojů nebo ho teprve budu přidávat. Protože kdybych některý balík přejmenoval, přestal by pasovat obsah pomocných souborů, jako jsou hdlisty, packages.gz, a další, nebo co ta distribuce zrovna používá. A ikdybych tyto soubory opravil nebo nechal vygenerovat nové, nestačilo by to, protože by nepasovaly ani případné závislosti. Každý balík, který potřebuje závislosi, má v sobě nějak obsaženou informaci, na kterých balíkách závisí a má je tam uvedené pod původními názvy a proto by ten balík nemusel najít, pokud by ten závislý byl zrovna přejmenovaný. Takže žádné předělávání názvů!
Je to všechno, co si myslím, pravda?
flaška má moc úzké hrdlo;)
Kopíroval jsi předtím stažené z keše ve /var žejo? Při stažení se vytváří index a musel bys tam vrátit i ten kdybys chtěl aby ti je balíčkovač nešel. Předem bys musel mít ale vytvořit nový s repama zdrojů jako tam byly před zálohou. Pak přepsat teprve zálohou včetně indexů. U ubuntu bys musel zálohovat celý adresář /var/cache/apt.
Máš pomalé připojení?
flaška má moc úzké hrdlo;)
Kopíroval jsi předtím stažené z keše ve /var žejo? Při stažení se vytváří index a musel bys tam vrátit...
Z keše ve var jsem sice nekopíroval, ale až budu mít Ubuntu a budu to z toho keše kopírovat, tak ten index najdu taky v tom keši ve /var? Jedná se o soubor packages.gz? A když se mi ta záloha do flašky nebo na DVD povede, aniž by se zmršily názvy, bude stačit pouze celý obsah toho keše okopírovat a přenést na druhý počítač, který nemá internet, a ten balíčkovač na tom druhém počítači už to najde?
A neměl byste mnohem jednodušší stáhnout si celé zrcadlo z netu? S tím nebudou takové komplikace a bude Vám to fungovat hned na poprvé.Jednodušší ano, někdy mi to vyhovuje, ale ne pokaždé. Protože to zabere více místa, protože stáhnu taky hodně balíků, které nepoužiju. Navíc Ubuntu nemá tříděné repozitáře podle vydání distribuce a podobně, tam je to všechno dohromady, takže bych těch nevyužitých balíků musel mít ještě více.
Tiskni
Sdílej: