Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Ach jo. Konspirační teorie pod každým článkem v novinách, NSA s termokamerami v pisoárech a teď už se ani na dobrý trolling nemůže člověk spolehnout.
Vážený bezejmenný přispěvateli. Pro zisk zápočtu z předmětu "Úvod do trollování I(a)" je nutné prokázat kreativitu, originalitu a schopnost přednést urážky a posměch inferencí, nikoliv přímočaře a primitivně. Rozebereme-li si váš příspěvek podrobně, dopouštíte se už zezačátku dvou základních chyb.
Celkově tedy hodnotím vaší práci jako nedostatečnou. Pokud nemáte dostatek studijního materiálu, doporučuji zadat do vašeho oblíbeného vyhledávacího enginu fráze jako „How to become a good troll“, „Key to success at Internet trolling“ a podobně. Lecčemu se můžete přiučit i na konkurenčních českých portálech zabývajících se informačními technologiemi. Některé z nich zastřešují skutečné mistry svého oboru.
Mnoho zdaru a nedejte se odradit prvním neúspěchem.
SERVER - Gentoo
+ Mám vše v rukou
+ Čistá kompaktní instalace
+ Náš sw kompilován na serveru přes pkg management se stává "nativním"
- Instalace déle trvá
DESKTOP - Gentoo
+ Vyvíjím pro Gentoo
+ Mám vše v rukou
+ Aktoální sw
- Instalace i update déle trvá
lebo potrebujem ext4 ktory je lepsi ako zfs
Tak tohle srovnání Trabantu s Ferrari mě královsky pobavilo, objektivně i „filozoficky“.
+1
Ja sa bavím na tom ako sa stále náhliš za výkonom, ktorý je možné získať nastavením.
Server - Debian
Velké spektrum balíčků, jednoduchá správa software přes aptitude.
Server - CentOS
1) Větší kompatibilita pro komerční programy. (jednou jsem dostával edu licenční SAS Miner na Debian a dalo to dost práce). 2) SElinux
Desktop
openSUSE.
Velmi kvalitní podpora KDE prostředí, rozsáhlý repozitář, většina desktop funkcí uřiditelná přes Yast. Mirně konzervativní distro s možností připojení
v podstatě aktuálních repozitářů pro části, které bych rád aktuální.
(na hlavním systému se nic nerozbilo po 5 letech a při přechodu asi přes asi 5 aktualizací.)
Server - CentOS
Desktop - Arch Linux || Fedora
"filozoficka idea"?
Tak jako linuxak pouziva Linux protoze chceJá nepoužívám Linux protože bych chtěl.
Tiskni
Sdílej: