OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
#!/bin/bash export MOUNT="/cesta/k/nfs/svazku" if ! ping -c 1 192.168.0.1 ; then umount -f -l $MOUNT else if grep -qs $MOUNT /proc/mounts; then echo "OK" else mount $MOUNT; fi fi
/etc/NetworkManager/dispatcher.d
. Skript má k dispozici informace o tom, které připojení to bylo a co se s ním stalo.
Jak moc spolehlivě se dá ta určitá síť detekovat?Nevím, jestli jsem se vyjádřil dostatečně jasně, NetworkManager v tuto chvíli drátové sítě nedetekuje. V tomto případě je potřeba, aby skript provedl detekci sám ať už z údajů od NetworkManageru nebo údajů, které si sám zjistí.
Jde např. nějak jednouše zjistit MAC adresu default-gw?Dá se to vypreparovat třeba i z výstupu
arping
, ale třeba se najde elegantnější způsob. Pokud už probíhala nějaká komunikace, tak ip neighbor
.
Hm,úplně ideální by bylo nějaký kryptografický ověření, že je člověk ve správné síti, ale to je asi z říše scifi...To by asi nebyl velký problém. Kromě standardních nástrojů (802.1x, které myslím NM nezvládne připojit automaticky právě proto, že sítě nedetekuje) si může člověk zkusit s tou bránou popovídat po nějakém zabezpečeném protokolu. Brána pak může přijímat spojení pouze z lokální sítě. V podstatě by na to mělo stačit SSH.
Tiskni
Sdílej: