Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj,
potrebuju nahravat zvuk a generovat z nej za urcite casove useky spektrogram (neco jako obrazek v priloze).
Z 99% se bude nahravat pouze sum, zajimaji me anomalie, ktere na histogramu dobre poznam.
Proteze bude zarizei pripojene pres mobilni internet, rad bych co nejmensi prenos dat.
Sice nemam M2M rarif, ale treba T-Mobile u nej chce 21Kc/MB => mobilni net je vzdy drahy...
Neresete prosim veci typu jak na misto dotahnout wifinu.
Staci hodne spatna kvalita zvuku, zkousel jsem arecord
s S16
a asi to bude OK. Ale usporne na misto to zrovna neni, takze musim pouzit nejaky kodek. Ale jaky?
Uvazoval jsem o speex, ale ten mozna je dobry jen na mluvene slovo. Ja nechci zastavit nahravani, pokud se nemluvi, nahravat se musi porad.
Spektrogramu jsem zkousel kreslit pres sox
, ale neumi na vstupu zpracovat speex, musim mu dat treba wav. A to je dalsi problem, proc nejde z ffmpeg
poslat rourou do sox
zvuk?
$ arecord -f S16_LE -c1 -r8000 -t raw | speexenc - --le S16_LE.SPX $ sox S16_LE.SPX -n spectrogram sox FAIL formats: no handler for file extension `SPX' $ ffmpeg -i S16_LE.SPX -f sox - | sox - -n spectrogram ffmpeg version 0.8.13-6:0.8.13-0ubuntu0.13.10.1, Copyright (c) 2000-2014 the Libav developers built on Jul 15 2014 13:48:35 with gcc 4.8.1 *** THIS PROGRAM IS DEPRECATED *** This program is only provided for compatibility and will be removed in a future release. Please use avconv instead. Input #0, ogg, from 'S16_LE.SPX': Duration: 00:00:19.43, start: 0.005000, bitrate: 16 kb/s Stream #0.0: Audio: libspeex, 8000 Hz, 1 channels, s16 Incompatible sample format 's16' for codec 'pcm_s32le', auto-selecting format 's32' Output #0, sox, to 'pipe:': Metadata: encoder : Lavf53.21.1 Stream #0.0: Audio: pcm_s32le, 8000 Hz, 1 channels, s32, 256 kb/s Stream mapping: Stream #0.0 -> #0.0 Press ctrl-c to stop encoding sox FAIL formats: can't open input `-': can't find sox file format identifier $ ffmpeg -i S16_LE.SPX S16_LE.WAV $ sox S16_LE.WAV -n spectrogram $ # ted je to ok
Ziskana data potrebuju posilat pres mobilni net na centralni server a tam je asi 2 roky archivovat (nereste vyznam archovace sumu ). Jak nejlepe ukladat? Nejaky zvukovy soubor? Ale jaky kodek?
Kdyz pouzivam arecord s S16 pise to "Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, Stereo", co to presne je? 16bit integer? Takze bych mohl ukladat v databazi zvuk jako cisla? To je asi velka blbost...
Jakym programem nahravat?arecord. Nastav mu přes -r menší samplerate a -c 1, protože nepotřebuješ stereo.
Cim kreslit spektrogramy?FFTW + custom export do nějakého obrázku, pokud ti jde o výkon (to by mělo zvládnout i to WRT). Nebo něco v pythonu
import matplotlib.pyplot as plt fig = plt.figure(figsize=(wfsize/100,samples/100+2), dpi=100) ax = plt.Axes(fig, [0., 0., 1., 1.]) ax.set_axis_off() fig.add_axes(ax) ax.imshow(wf, aspect="normal") plt.savefig("o.png",bbox_inches='tight')
To je asi velka blbost...Proč by to měla být blbost? Všechno v počítači jsou čísla
analýzu třeba v těch sdr toolech, ty jsou docela optimalizované, co jsem četl (praktickou zkušenost s nimi nemám)Kvalita dost kolísá. Třeba v gnuradiu jsou některé bloky (osmosdr source) zoufale pomalé a jiné jsou v pohodě.
Tiskni
Sdílej: