Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Ahoj,
potrebuju nahravat zvuk a generovat z nej za urcite casove useky spektrogram (neco jako obrazek v priloze).
Z 99% se bude nahravat pouze sum, zajimaji me anomalie, ktere na histogramu dobre poznam.
Proteze bude zarizei pripojene pres mobilni internet, rad bych co nejmensi prenos dat.
Sice nemam M2M rarif, ale treba T-Mobile u nej chce 21Kc/MB => mobilni net je vzdy drahy...
Neresete prosim veci typu jak na misto dotahnout wifinu.
Staci hodne spatna kvalita zvuku, zkousel jsem arecord
s S16
a asi to bude OK. Ale usporne na misto to zrovna neni, takze musim pouzit nejaky kodek. Ale jaky?
Uvazoval jsem o speex, ale ten mozna je dobry jen na mluvene slovo. Ja nechci zastavit nahravani, pokud se nemluvi, nahravat se musi porad.
Spektrogramu jsem zkousel kreslit pres sox
, ale neumi na vstupu zpracovat speex, musim mu dat treba wav. A to je dalsi problem, proc nejde z ffmpeg
poslat rourou do sox
zvuk?
$ arecord -f S16_LE -c1 -r8000 -t raw | speexenc - --le S16_LE.SPX $ sox S16_LE.SPX -n spectrogram sox FAIL formats: no handler for file extension `SPX' $ ffmpeg -i S16_LE.SPX -f sox - | sox - -n spectrogram ffmpeg version 0.8.13-6:0.8.13-0ubuntu0.13.10.1, Copyright (c) 2000-2014 the Libav developers built on Jul 15 2014 13:48:35 with gcc 4.8.1 *** THIS PROGRAM IS DEPRECATED *** This program is only provided for compatibility and will be removed in a future release. Please use avconv instead. Input #0, ogg, from 'S16_LE.SPX': Duration: 00:00:19.43, start: 0.005000, bitrate: 16 kb/s Stream #0.0: Audio: libspeex, 8000 Hz, 1 channels, s16 Incompatible sample format 's16' for codec 'pcm_s32le', auto-selecting format 's32' Output #0, sox, to 'pipe:': Metadata: encoder : Lavf53.21.1 Stream #0.0: Audio: pcm_s32le, 8000 Hz, 1 channels, s32, 256 kb/s Stream mapping: Stream #0.0 -> #0.0 Press ctrl-c to stop encoding sox FAIL formats: can't open input `-': can't find sox file format identifier $ ffmpeg -i S16_LE.SPX S16_LE.WAV $ sox S16_LE.WAV -n spectrogram $ # ted je to ok
Ziskana data potrebuju posilat pres mobilni net na centralni server a tam je asi 2 roky archivovat (nereste vyznam archovace sumu ). Jak nejlepe ukladat? Nejaky zvukovy soubor? Ale jaky kodek?
Kdyz pouzivam arecord s S16 pise to "Signed 16 bit Little Endian, Rate 44100 Hz, Stereo", co to presne je? 16bit integer? Takze bych mohl ukladat v databazi zvuk jako cisla? To je asi velka blbost...
Jakym programem nahravat?arecord. Nastav mu přes -r menší samplerate a -c 1, protože nepotřebuješ stereo.
Cim kreslit spektrogramy?FFTW + custom export do nějakého obrázku, pokud ti jde o výkon (to by mělo zvládnout i to WRT). Nebo něco v pythonu
import matplotlib.pyplot as plt fig = plt.figure(figsize=(wfsize/100,samples/100+2), dpi=100) ax = plt.Axes(fig, [0., 0., 1., 1.]) ax.set_axis_off() fig.add_axes(ax) ax.imshow(wf, aspect="normal") plt.savefig("o.png",bbox_inches='tight')
To je asi velka blbost...Proč by to měla být blbost? Všechno v počítači jsou čísla
analýzu třeba v těch sdr toolech, ty jsou docela optimalizované, co jsem četl (praktickou zkušenost s nimi nemám)Kvalita dost kolísá. Třeba v gnuradiu jsou některé bloky (osmosdr source) zoufale pomalé a jiné jsou v pohodě.
Tiskni
Sdílej: