V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Ahoj, premyslim nad tim, jak si udelat poradek v suborech. Mam uloziste, ktere mam sdilene pomoci samby a pristupuju k nemu jak z linuxu, tak zatim jeste i z WIN. WIN do budoucna nechci pouzivat, ale rad bych zachoval kompatibilitu takoveho reseni.
O co jde? Vsiml jsem si, ze v kubuntu jde "tagovat" soubory. Mam spousty videi, filmu, fotek, apod. Kdyz potom neco hledam, je to neresitelny problem. Proto by mi pomohlo, mit moznost si otagovat treba rodinna videa, filmy dle zanru, nebo majitele, apod. Trideni do slozek je hezke, ale prestava stacit. Prejmenovavat soubory se mi moc nechce.
Abych pak mohl snadno podle tech tagu hledat.
Existuje nejake 1) linuxove reseni, podporovane primo systemem?
2) multiplatformni reseni?
Diky za tipy.
P.
OK, tak jinak. Nebudu trvat na prime podpore v systemu, ale rekneme, ze by to bezelo jako nejake rozsireni. Ale melo by to fungovat i po presunuti souboru.
Moje idea je neco, co si "osaha" uloziste a poznaci si to jmeno / HASH souboru, aby to dokazalo jednoznacne identifikovat soubor i po presunu. No a pak to nabidne nejake rozsireni treba do dolphina, apod. To je dulezite, melo by to byt spojene s nejakym souborovym manazerem. Ve win klidne pres prave tlacitko. Abych mohl rychle tagovat.
Pri zmene umisteni souboru by to proste jednou za cas prohledalo uloziste a anacetlo si podle MD5 nove cesty, aby to nevytvorilo nove soubory.
Docela se divim, ze neco takoveho jeste nekdo nevymyslel. Pak by se totiz dalo, mit takovou DB sitovou a pokud mam soubory ulozene v praci / doma / na externim disku, jednoduse v nich hledat podle tagu. A mohlo by to byt uplne nezavisle na hostitelskem systemu.
Tiskni
Sdílej: