Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
photorec
.
Pokouší se ji akorát opravit, pokud se mu nelíbí.
A to ještě tak, že jediná zápisová operace je přehrání žurnálu (což by se stalo při mountu stejně) a v případě nalezení jakéhokoliv dalšího poškození vyžadujícího zápis se standardně zeptá, zda změnu provést (lze obejít parametrem -y, což ale snad žádná distribuce nemá ve svých init skriptech při bootu).
Takže souhlasím, docela pravděpodobné je, že se ta data poškodila už při onom hw šílenství.
/sbin/fsck -a -T -M -C<fd> <device>
(Má-li snad někdo pochybosti o "-a", upozorňuju, že tuhle volbu používaly i staré initskripty Debianu, Fedory, RHELu, … a že to není totéž co "-y".)
Pak jenom čte výstup fsck a vypisuje postup v procentech na konzoli. Po jeho dokončení zkontroluje návratový kód a buď neudělá nic, nebo provede reboot či přechod do emergency.
V žádném případě nic nemaže ani o žádném mazání nerozhoduje.
Takže nesouhlasím s tím, že systém měl chybné informace z HW. Při každém startu de dělá detekce HW znova.a tvrzení z otázky
Po delším googlení jsem se dozvěděl, že se u chipsetu AMD 970 musí v BIOSu zapnout (nebo vypnout u jiných výrobců) nesouvisející položka IOMMU, jejímž zapnutím se vše záhadně spraví.Zapnutí, nebo vypnutí IOMMU je způsob informací z HW. Změní adresaci mezi zařízením a pamětí. A i když je převážně pro virtualizaci přístupu na grafické karty tak disk je také DMA zařízení a IOMMU ten překlad logických adres na fyzické adresy ovlivňuje nebo může ovlivňovat. Jen spekuluji, ale dokážu si představit, že systém v nějaké situaci píše data do jiných částí paměti, než ze kterým se data přes DMA zapíšou do disku. Protože má chybnou informaci nebo chybné nastavení.
Tiskni
Sdílej: