Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
photorec
.
Pokouší se ji akorát opravit, pokud se mu nelíbí.
A to ještě tak, že jediná zápisová operace je přehrání žurnálu (což by se stalo při mountu stejně) a v případě nalezení jakéhokoliv dalšího poškození vyžadujícího zápis se standardně zeptá, zda změnu provést (lze obejít parametrem -y, což ale snad žádná distribuce nemá ve svých init skriptech při bootu).
Takže souhlasím, docela pravděpodobné je, že se ta data poškodila už při onom hw šílenství.
/sbin/fsck -a -T -M -C<fd> <device>
(Má-li snad někdo pochybosti o "-a", upozorňuju, že tuhle volbu používaly i staré initskripty Debianu, Fedory, RHELu, … a že to není totéž co "-y".)
Pak jenom čte výstup fsck a vypisuje postup v procentech na konzoli. Po jeho dokončení zkontroluje návratový kód a buď neudělá nic, nebo provede reboot či přechod do emergency.
V žádném případě nic nemaže ani o žádném mazání nerozhoduje.
Takže nesouhlasím s tím, že systém měl chybné informace z HW. Při každém startu de dělá detekce HW znova.a tvrzení z otázky
Po delším googlení jsem se dozvěděl, že se u chipsetu AMD 970 musí v BIOSu zapnout (nebo vypnout u jiných výrobců) nesouvisející položka IOMMU, jejímž zapnutím se vše záhadně spraví.Zapnutí, nebo vypnutí IOMMU je způsob informací z HW. Změní adresaci mezi zařízením a pamětí. A i když je převážně pro virtualizaci přístupu na grafické karty tak disk je také DMA zařízení a IOMMU ten překlad logických adres na fyzické adresy ovlivňuje nebo může ovlivňovat. Jen spekuluji, ale dokážu si představit, že systém v nějaké situaci píše data do jiných částí paměti, než ze kterým se data přes DMA zapíšou do disku. Protože má chybnou informaci nebo chybné nastavení.
Tiskni
Sdílej: