Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Ahoj, v KDE - Kubuntu jsem spustil na pozadui kopirovani 30GB z TC kontejneru v siti do lokalni slozky. Procesor lita mezi 95 az 100 procenty. Mam C2D Da se nejak jednoduse priskrtit to kopirovani, aby se s PC dalo pracovat?
V TOP se mi zobrazuje proces Kworker - WTF? To je nejaky univerzalni proces pro ulohy spustene pres KDE? Jak to tedy hodit do pozadi? Renice asi nepujde pouzit, ze? Idealni by stejne bylo nejake klikatko.
Diky za tip
P.
OK, zase jsem se neco naucil... CTRL+ESC otevre Aktivita systemu - tady muzu vybirat procesy a pres F8 menit jejich prioritu - NADHERNE !!! Ma to jen jednu vaznou chybu - je tam nekolik procesu Kworker ktere berou max 12 procent cpu a ruzne to poskakuje. Nic nebere vice, nez 15 procent, pritom widget sledujici procesor ukazuje narust na 98 procent a system se skoro nehne.
Kde udelali soudruzi chybu?
Uz jsem si tam pridal procesorovy cas a to je smysluplnejsi udaj, protoze procenta porad poskakuji. Udelal jsem to naopak, prikouril jsem trochu Plasma desktopu a zacalo to frcet, do chvile, nez spadnul mel jsem chvili cernou obrazovku, pak se restartoval a jede to, ale zase ma normalni prioritu, tak nevim.
A jinak, tlacim to do /home, takze na ext4, v tom problem nebude, spis vadi ta sit a truecrypt.
kworker
je pseudoproces, ve kterém běží pracovní vlákna jádra, tedy zřejmě i TrueCrypt. renice
na něj samozřejmě použít nejde. Nicméně kworker
sám by neměl počítač nijak zpomalovat, to spíš bude způsobovat zápis na ten disk. Tomu lze snížit prioritu pomocí ionice
na příslušný proces (zjistit jde přes iotop
) nebo vybráním IO scheduleru, který tohle umí řešit.
Mas recht clovece. To je presne ono. Procesor se flaka, ale IO je na 95 procentech. kdeinit4 a mount.ntfs uplne zahlti io. Da se tohle regulovat nejak pres klikatko v KDE? Protoze pak dochazi k tomu, ze kopirovani, ktere ma predpokladany cas 7 hodin uplne obsadi IO a nespustim si ani kalkulacku (s trochou nadsazky) ale opravdu, kazde okno se otevira cca minutu.
V tomhle pripade by se kopirovaci akce mely odsouvat do pozadi, ne?
Klikátko k tomu neznám.
ionice
jde použít třeba takto:
ionice -c 3 -p $(pidof mount.ntfs)
mount.ntfs
smí číst a zapisovat, jen pokud o to nestojí nikdo jinýionice -n 7 -p $(pidof mount.ntfs)
mount.ntfs
bude mít nejnižší prioritu, ale pořád bude trochu číst a zapisovat, i když čtou a zapisují ostatní
Jde zároveň nastavit i rovnou při spuštění programu:
ionice -n 7 mount.ntfs ...
Nastavit IO scheduler lze pomocí /sys/block/${DISK}/queue/scheduler
:
cat /sys/block/sda/queue/scheduler # Vypíše dostupné schedulery pro disk sda, aktivní je označen echo deadline >/sys/block/sda/queue/scheduler # Vybere deadline pro disk sda (než se změna projeví, může to chvíli trvat)
Pro trvalé nastavení se používá parametr elevator=${SCHEDULER}
při bootu nebo, pokud chcete různé schedulery pro různá zařízení, lze použít sysfsutils
.
jenomže scheduler pro zarizeni je naprd. Ja mam v tomhle pc jen jeden disk, kde mam jak root, tak /home. A kdyz pak neco kopiruju do /home, uplne se mi ucpe cely system.
Dela Vam to taky takove problemy s behem systemu? to by chtelo nejake hezci reseni, nez prikazovou radku pri kazdem vetsim kopirovani. Myslim, ze ve W7 mi to chodi lepe, ze se systemem jde pocas kopirovani normalne makat - sice je pomalejsi, ale to, co mi udela to kubuntu je des - to se fakt ani nehne. Porad musim pausovat a poustet kopirovani, abych mohl na pc neco delat.
Jo, ve win si pamatuju uz hodne dlouho tu volbu - optimalizovat na vykon aplikaci, nebo sluzeb. Proste pokud je to server, pak by melo mit nejake GUI nizsi prioritu, pokud je to desktop, pak mne nezajima, jak dlouho se bude co kopirovat, ale chci se systemem pohodlne pracovat.
Jinak nepochopil jsem tuhle tvou vetu :
na což je asi ideální se forknout a nechat se o průběhu jen informovat, nebo si na pozadí spustit službu třeba pomocí toho správce uživatelských služeb, který se zatím nepoužívá
Poradis mi, jak to prakticky udelat? Co je ten spravce uzivatelskych sluzeb? to je neco ze systemd? o systemd vim jen to, ze je to NECO, na co vsichni nadavaji Jinak je fakt, ze jsem docela ziral, ze souborovy manazer defakto posila kopirovaci ulohy nekam dale do systemu a normalne se s nim da pracovat - to z WIN neznam, snad krom pouziti integrovaneho spravce souboru, ktery zase dela bordel s x okny na plose... Jak je to ve Win8 nevim, ten nemam a nebudu mit
Jo, ve win si pamatuju uz hodne dlouho tu volbu - optimalizovat na vykon aplikaci, nebo sluzeb.Takové optimalizace jsou i na linuxu, hlavně co se týče ladění odezvy. Server obvykle nepotřebuje tak rychlou odezvu jako GUI a když obětuješ odezvu, jako odměnu získáš méně context switchů.
Proste pokud je to server, pak by melo mit nejake GUI nizsi prioritu,Pokud je to čistý sever, není GUI vůbec spuštěné, pokud je spuštěné, tak to má asi nějaký důvod, chci ho používat, a určitě nechci, aby se sekalo.
pokud je to desktop, pak mne nezajima, jak dlouho se bude co kopirovat, ale chci se systemem pohodlne pracovat.To rozhodně, akorát za desktop pak považuju každý stroj, kde mám spuštěné GUI, i kdyby to byl primárním účelem server.
Poradis mi, jak to prakticky udelat?To forknutí je možné i dnes, ale je to věcí toho nástroje, který zajišťuje to kopírování. A řeší to především problém neovladatelnosti toho samotného nástroje, i když jako vedlejší efekt to může pomoci i všemu ostatnímu. Jediné, co můžeš, je kopat do vývojářů nebo zkusit poslat patch.
to je neco ze systemd?Správu služeb zajišťuje systemd, nebo to do jisté míry zajišťovaly initscripty, upstart, runit a podobné. Taky není špatná socketová aktivace, kterou umí například systemd, inetd a xinetd. To vše se většinou používalo jen na systémové úrovni a docela rád bych to zkusil i na úrovni session, nacož teď pokud vím cílí hlavně systemd a to asi nejvíc ve spolupráci s Gnome. Stejnětak by to mohl být jiný software, ale k tomu se dosud nikdo nerozhoupal.
Jinak je fakt, ze jsem docela ziral, ze souborovy manazer defakto posila kopirovaci ulohy nekam dale do systemu a normalne se s nim da pracovat - to z WIN neznamKdyž jsem nějak víc používal Windows (začítky XP a dřív), tak jsem tam vždy měl nějaký slušný software typu Total Commander, který tuším uměl běžně odložit práci na pozadí.
deadline
. Mě to systém nedělá, ale mám 16 GiB RAM a SSD cache No, je to jasne... kopiroval jsem z externiho USB disku, kde mam kvuli kompatibilite s W NTFS sice druha bezici uloha byla kopirovani z /home na samba disk, ale zrejme to zasekalo to kopirovani z NTFS. Pravda, s ntfs jsem mel vyrazne problemy i kdyz jsem testoval sambu a sifrovani na raspberry, kde je vykonu silny nedostatek.
Jake mam na tom kubuntu jadro nevim, mam ho v praci a nepripojim se tam, protoze je to desktop, mrknu se zitra.
mkudffs
, bývá v balíčku udftools
.
Tiskni
Sdílej: