Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Dělám RPM balíček pro svůj program SQL-DK a nevím, jak deklarovat závislosti na JVM. Program potřebuje Javu 7 nebo Javu 8 (případně vyšší, až bude). Nechci vynucovat konkrétní verzi. Stejně jako třeba v Debianu i ve Fedoře to jsou různé balíky, ne jeden v různých verzích (což má výhodu, že člověk může mít nainstalované oba).
Někde jsem se dočetl, že RPM neumí (platí to ještě?) alternativy v závislostech a mají se místo toho použít virtuální balíky.
U .deb balíčku můžu deklarovat závislost:
Depends: java7-runtime | java8-runtime
U .rpm tedy použiji virtuální balík – jenže když tam dám:
Requires: java >= 1:1.7.0
tak to ve Fedoře 20 chce instalovat 7 a nespokojí se to s 8, která už je nainstalovaná.
Takže jsem závislost ze .spec souboru zatím vyhodil úplně a je potřeba ji ohlídat ručně. Jak tam můžu dostat to „nebo“ do závislostí?
Tohle by fungovalo ve Fedoře 21, ale ne v F20, kde balík java-1.8.0-openjdk místo "java" poskytuje "java8" (vizRequires: java >= 1:1.7.0tak to ve Fedoře 20 chce instalovat 7 a nespokojí se to s 8, která už je nainstalovaná.
rpm -q --provides java-1.8.0-openjdk
). Myslím, že to tak bylo schválně, protože v době vydání F20 ještě Java 8 nebyla hotová.
Zkusil bych to obejít vlastními virtuálními podbalíčky zhruba takto:
Name: sql-dk Requires: sql-dk-java = %{version} ... %package java7 Requires: java >= 1:1.7.0 Provides: sql-dk-java = %{version} %package java8 Requires: java8 >= 1:1.8.0 Provides: sql-dk-java = %{version}
Díky, trochu to pomohlo, ale pořád to není ono.
Upravil jsem .spec soubor:
Name: sql-dk Summary: SQL batch client Group: Applications/Databases BuildArch: noarch Version: 0.10 Release: 3 License: GNU GPLv3+ URL: https://sql-dk.globalcode.info/ Requires: sql-dk-java = %{version} # --- Dependencies ----------------------------------------------------------- %package java7 Summary: Java 7 Group: Development/Languages Requires: java >= 1:1.7.0 Provides: sql-dk-java = %{version} %description java7 virtual package for dependency on Java 7 %package java8 Summary: Java 8 Group: Development/Languages Requires: java8 >= 1:1.8.0 Provides: sql-dk-java = %{version} %description java8 virtual package for dependency on Java 8 # ---------------------------------------------------------------------------- %description SQL-DK is a command-line client for relational databases. %prep mkdir -p ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/bin/ mkdir -p ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/sql-dk/ mkdir -p ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/doc/sql-dk/ mkdir -p ${RPM_BUILD_ROOT}/etc/bash_completion.d/ cp ../../../../scripts/sql-dk.sh ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/bin/sql-dk cp ../../../../xml/config.xsd ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/doc/sql-dk/ cp ../../../../xml/config.rnc ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/doc/sql-dk/ cp ../../../../xml/config.xsl ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/doc/sql-dk/ cp ../../../../java/sql-dk/dist/sql-dk.jar ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/sql-dk/ cp ../../../../java/jdbc-loopback-driver/dist/jdbc-loopback-driver.jar ${RPM_BUILD_ROOT}/usr/share/sql-dk/ cp ../../../../java/sql-dk/dist/bash-completion.sh ${RPM_BUILD_ROOT}/etc/bash_completion.d/sql-dk %files %defattr(-,root,root) /usr/bin/* /usr/share/sql-dk/* /usr/share/doc/sql-dk/* /etc/bash_completion.d/*
Ale při pokusu o instalaci dostávám chybu:
# rpm -i sql-dk-0.10-2.noarch.rpm chyba: Selhalé závislosti: sql-dk-java = 0.10 je potřeba pro sql-dk-0.10-2.noarch
Když ve .spec nemám žádné soubory u pod-balíčků, tak se tyto balíčky ani nesestaví a nemůžu je nainstalovat.
Když do java7 a java8 nějaký soubor dám, tak se balíček sestaví a můžu ho nainstalovat, ale přijde mi to strašně krkolomné – uživatel by se musel rozmyslet, jakou verzi Javy používá, pak podle toho nainstalovat sql-dk-java7-0.10-3.noarch.rpm
nebo sql-dk-java8-0.10-3.noarch.rpm
a pak sql-dk-0.10-3.noarch.rpm
, který už bude mít splněné závislosti. Jenže to si rovnou může ručně nainstalovat java-1.7.0-openjdk
nebo java-1.8.0-openjdk
místo těch mých balíčků. Navíc bych musel šířit tři .rpm soubory místo jednoho.
Rád bych, aby stačilo napsat:
rpm -i sql-dk-0.10-3.noarch.rpm
a jen se zkontrolovalo, že je nainstalovaná Java 7 nebo 8. Případně aby yum doinstaloval závislosti (nejnovější dostupnou Javu).
Když ve .spec nemám žádné soubory u pod-balíčků, tak se tyto balíčky ani nesestaví a nemůžu je nainstalovat.Soubory v nich mít nemusíš, ale musíš u nich uvést %files sekci, klidně prázdnou.
[...] Navíc bych musel šířit tři .rpm soubory místo jednoho.Ano, šířit jednotlivé soubory je krkolomné. Vyrob z nich repo (viz
createrepo
).
Jakmile yum bude o tom repozitáři vědět, pak při pokusu o nainstalování sql-dk už si se závislostmi nějak poradí. Vzhledem k tomu, jak si yum vybírá mezi alternativními poskytovateli Provides, měl by preferovat již nainstalovanou verzi Javy.
/usr/bin/java
, ale to taky nefunguje.
Pro Bash by to šlo:
# rpm -q --file /bin/bash bash-4.2.48-2.fc20.x86_64Ale pro Javu ne:
# rpm -q --file /usr/bin/java soubor /usr/bin/java nevlastní žádný balíček
Require: java
? (predpokladám, že Fedora 20 podporuje len java 1.7+)
Potíž je v tom, že java-1.8.0-openjdk-1.8.0.11-9.b12.fc20.x86_64
neposkytuje balíček java
, ale java8
:
# rpm -q --whatprovides java java-1.7.0-openjdk-1.7.0.65-2.5.2.5.fc20.x86_64 # rpm -q --whatprovides java-headless java-1.7.0-openjdk-headless-1.7.0.65-2.5.2.5.fc20.x86_64
Takže by to vyžadovalo 7 a já chci, aby to chodilo i lidem, kteří mají jen 8.
BTW: stejným problémem trpí třeba JDBC ovladače ve Fedoře 20:
# rpm -q --requires postgresql-jdbc java jpackage-utils jpackage-utils rpmlib(CompressedFileNames) <= 3.0.4-1 rpmlib(FileDigests) <= 4.6.0-1 rpmlib(PayloadFilesHavePrefix) <= 4.0-1 rpmlib(PayloadIsXz) <= 5.2-1
Taky jim nebude stačit 8 a musí se kvůli nim nainstalovat 7.
Ale hlavně je mi divné, že by RPM neumělo nijak vyjádřit: „balíček X vyžaduje Y nebo Z“.
Bohužel RPM stále neumí disjunkci uvnitř jednoho balíku. Ale prý se na tom pracuje :(
Pokud jde o balení javových věcí, silně doporučuji přečíst si dokumentaci Java Packaging Guidelines. Případně omáčku jako Java Packaging HOWTO. Případné dotazy směřujte do mailing listu Java SIG.
Pokud Fedora 20 nepodporuje JDK 1.8, tak to neohýbejte násilím. Určitě je pro to dobrý důvod.
Pokud jde o balení javových věcí, silně doporučuji přečíst si dokumentaci Java Packaging Guidelines.
Na to jsem koukal. Tyhle balíčky jsou zatím provizorní/neoficiální. I ty .deb musím předělat. Teď šlo jen o to, aby to bylo možné ručně nainstalovat/odinstalovat/upgradovat. Ale chci to dostat do distribucí, takže to podle těch pravidel musím upravit – původní plán totiž byl, že se nejdřív zkompilují JARy a další věci a pak se ten proces teprve rozvětví – zabalí se tytéž soubory několikrát, pro různé distribuce. Ale asi budu muset kompilovat .class/.jar soubory pro každou distribuci znova.
Pokud Fedora 20 nepodporuje JDK 1.8, tak to neohýbejte násilím. Určitě je pro to dobrý důvod.
Balíčky pro Javu 8 tam jsou a není důvod, proč by moje aplikace s Javou 8 neměla fungovat → tudíž jsem nechtěl nutit nikoho k instalaci 7, když už má 8. Ale potíž je v tom, že když bude chtít třeba JDBC ovladače, tak ho to k instalaci 7 stejně donutí, protože ty deklarují závislost na 7 resp. na balíčku, který v současnosti poskytuje jen 7. Takže bych se na to asi taky mohl vykašlat a počkat na příští verzi Fedory, tam už snad půjde mít jen 8.
Ale asi budu muset kompilovat .class/.jar soubory pro každou distribuci znova.
Samozřejmě. Bezpečnostní tým by vás jinak roztrhl. Každá distribuce vyžaduje kompilaci ze zdrojáků, aby mohla patchovat. Říká se tomu svobodný software.
Balíčky pro Javu 8 tam jsou a není důvod, proč by moje aplikace s Javou 8 neměla fungovat → tudíž jsem nechtěl nutit nikoho k instalaci 7, když už má 8. Ale potíž je v tom, že když bude chtít třeba JDBC ovladače, tak ho to k instalaci 7 stejně donutí, protože ty deklarují závislost na 7 resp. na balíčku, který v současnosti poskytuje jen 7.
Buďto java-1.8.0-openjdk neposkytuje RPM symboly java a java-headless pouze nedopatřením, nebo v tom je nějaký záměr. Za dotaz do mailing listu nebo hlášení do bugzilly vám nikdo hlavu neutrhne. (Například RHEL-6.5: java-1.7.0-openjdk provides changed from java7 to java.)
Z hlediska správy balíčků to není váš problém. Když se budete držet guidelines, tak budete mít balík, u kterého je víceméně zaručeno, že bude fungovat.
Mimochodem pro sestavení neoficiálních binárních RPM balíků mužete použít systém Copr.
Tiskni
Sdílej: