Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Zapomnel jsem do te otazky napsat, ze nasi lidi, co VPNku pouzivaji, musi mit bohuzel z titulu sve prace admin pristup do systemu.To je celkem dost podstatný detail
Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
Tak to samozřejmě, protože jsou na stejném virtuálním switchi, nicméně MAC adresa TAP rozhraní nemá bohužel nic společného s hardwarem a s jeho identifikací. Adresa ethernetu nebo WiFi se ovšem nikam mimo místní switch nepřenáší, tedy pokud neuvažujeme dobrovolnou konvenci s IPv6 suffixy odvozenými od MAC adresy (EUI64). Ani IPv6 ovšem nijak nepomůže, protože MAC adresa se dá triviálně snadno „změnit“ — prostě se do paketů místo hodnoty zjištěné ze síťového adaptéru napíše jiná hodnota.
Jediné řešení by bylo mít k tomu firemnímu počítači (nebo někde v něm) napevno fyzicky přidělaný SmartCard se soukromým klíčem, který by se nedal vyjmout. Jedině tak by se dalo (téměř) zajistit, aby se nikdo nepřipojoval z jiného než firemního počítače, pokud ovšem pomineme jednoduchý trik s upraveným klientem, který ten firemní počítač použije pro autentifikaci a kryptografii, zatímco samotnou komunikaci bude provádět z jiného stroje.
Přísně vzato, nikdo přece nemůže zabránit uživateli toho firemního počítače, aby do něj připojil USB WiFi adaptér, vytvořil přístupový bod a routoval pak spojení do VPN pro libovolný počet jiných počítačů. Tohle by nemohl udělat jedině v případě, že by neměl přístup k rootovi, ale bez přístupu k rootovi by si zase nespustil to OpenVPN, že jo.
Proč ne, ale to už pak není řeč o využití současných počítačů tak, jak jsou...
Taky mi připadá, že tohle celé je spíš společenský problém než technický problém a že pokud není napříč celým pracovním kolektivem jasný konsenzus ohledně pravidel a jejich smysluplnosti, pak prostě nebude vůle ta pravidla respektovat a jakékoliv zabezpečení přestane fungovat. Bezpečnostní opatření by měla znepříjemňovat práci spíš útočníkům zvenku než lidem uvnitř firmy.
Mea culpa, neuvědomil jsem si to.Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
obecne mi jde o to, aby si lide s nainstalovanym OpenVPN klientem nemohli presunout instalaci OpenVPN klienta na jiny nez mnou urceny pocitac, tj. na pracovni firemni notebook. Jde o to, aby si nemohli zprovoznit OpenVPN klienta (s prekopirovanim klicu z pracovniho notebooku) napr. na svem domacim PC, ...Přesně o toto se snaží hudební, filmový a softwarový průmysl s miliardovými náklady na ochranu proti kopírování. Asi víš, s jakými výsledky.
Tiskni
Sdílej: