Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zapomnel jsem do te otazky napsat, ze nasi lidi, co VPNku pouzivaji, musi mit bohuzel z titulu sve prace admin pristup do systemu.To je celkem dost podstatný detail
Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
Tak to samozřejmě, protože jsou na stejném virtuálním switchi, nicméně MAC adresa TAP rozhraní nemá bohužel nic společného s hardwarem a s jeho identifikací. Adresa ethernetu nebo WiFi se ovšem nikam mimo místní switch nepřenáší, tedy pokud neuvažujeme dobrovolnou konvenci s IPv6 suffixy odvozenými od MAC adresy (EUI64). Ani IPv6 ovšem nijak nepomůže, protože MAC adresa se dá triviálně snadno „změnit“ — prostě se do paketů místo hodnoty zjištěné ze síťového adaptéru napíše jiná hodnota.
Jediné řešení by bylo mít k tomu firemnímu počítači (nebo někde v něm) napevno fyzicky přidělaný SmartCard se soukromým klíčem, který by se nedal vyjmout. Jedině tak by se dalo (téměř) zajistit, aby se nikdo nepřipojoval z jiného než firemního počítače, pokud ovšem pomineme jednoduchý trik s upraveným klientem, který ten firemní počítač použije pro autentifikaci a kryptografii, zatímco samotnou komunikaci bude provádět z jiného stroje.
Přísně vzato, nikdo přece nemůže zabránit uživateli toho firemního počítače, aby do něj připojil USB WiFi adaptér, vytvořil přístupový bod a routoval pak spojení do VPN pro libovolný počet jiných počítačů. Tohle by nemohl udělat jedině v případě, že by neměl přístup k rootovi, ale bez přístupu k rootovi by si zase nespustil to OpenVPN, že jo.
Proč ne, ale to už pak není řeč o využití současných počítačů tak, jak jsou...
Taky mi připadá, že tohle celé je spíš společenský problém než technický problém a že pokud není napříč celým pracovním kolektivem jasný konsenzus ohledně pravidel a jejich smysluplnosti, pak prostě nebude vůle ta pravidla respektovat a jakékoliv zabezpečení přestane fungovat. Bezpečnostní opatření by měla znepříjemňovat práci spíš útočníkům zvenku než lidem uvnitř firmy.
Mea culpa, neuvědomil jsem si to.Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
obecne mi jde o to, aby si lide s nainstalovanym OpenVPN klientem nemohli presunout instalaci OpenVPN klienta na jiny nez mnou urceny pocitac, tj. na pracovni firemni notebook. Jde o to, aby si nemohli zprovoznit OpenVPN klienta (s prekopirovanim klicu z pracovniho notebooku) napr. na svem domacim PC, ...Přesně o toto se snaží hudební, filmový a softwarový průmysl s miliardovými náklady na ochranu proti kopírování. Asi víš, s jakými výsledky.
Tiskni
Sdílej: