GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Zapomnel jsem do te otazky napsat, ze nasi lidi, co VPNku pouzivaji, musi mit bohuzel z titulu sve prace admin pristup do systemu.To je celkem dost podstatný detail
Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
Tak to samozřejmě, protože jsou na stejném virtuálním switchi, nicméně MAC adresa TAP rozhraní nemá bohužel nic společného s hardwarem a s jeho identifikací. Adresa ethernetu nebo WiFi se ovšem nikam mimo místní switch nepřenáší, tedy pokud neuvažujeme dobrovolnou konvenci s IPv6 suffixy odvozenými od MAC adresy (EUI64). Ani IPv6 ovšem nijak nepomůže, protože MAC adresa se dá triviálně snadno „změnit“ — prostě se do paketů místo hodnoty zjištěné ze síťového adaptéru napíše jiná hodnota.
Jediné řešení by bylo mít k tomu firemnímu počítači (nebo někde v něm) napevno fyzicky přidělaný SmartCard se soukromým klíčem, který by se nedal vyjmout. Jedině tak by se dalo (téměř) zajistit, aby se nikdo nepřipojoval z jiného než firemního počítače, pokud ovšem pomineme jednoduchý trik s upraveným klientem, který ten firemní počítač použije pro autentifikaci a kryptografii, zatímco samotnou komunikaci bude provádět z jiného stroje.
Přísně vzato, nikdo přece nemůže zabránit uživateli toho firemního počítače, aby do něj připojil USB WiFi adaptér, vytvořil přístupový bod a routoval pak spojení do VPN pro libovolný počet jiných počítačů. Tohle by nemohl udělat jedině v případě, že by neměl přístup k rootovi, ale bez přístupu k rootovi by si zase nespustil to OpenVPN, že jo.
Proč ne, ale to už pak není řeč o využití současných počítačů tak, jak jsou...
Taky mi připadá, že tohle celé je spíš společenský problém než technický problém a že pokud není napříč celým pracovním kolektivem jasný konsenzus ohledně pravidel a jejich smysluplnosti, pak prostě nebude vůle ta pravidla respektovat a jakékoliv zabezpečení přestane fungovat. Bezpečnostní opatření by měla znepříjemňovat práci spíš útočníkům zvenku než lidem uvnitř firmy.
Mea culpa, neuvědomil jsem si to.Odkdy se pozná MAC adresa na dálku přes Internet?
obecne mi jde o to, aby si lide s nainstalovanym OpenVPN klientem nemohli presunout instalaci OpenVPN klienta na jiny nez mnou urceny pocitac, tj. na pracovni firemni notebook. Jde o to, aby si nemohli zprovoznit OpenVPN klienta (s prekopirovanim klicu z pracovniho notebooku) napr. na svem domacim PC, ...Přesně o toto se snaží hudební, filmový a softwarový průmysl s miliardovými náklady na ochranu proti kopírování. Asi víš, s jakými výsledky.
Tiskni Sdílej: