Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Ahoj, mam Kubuntu 14.04 a Xerox Phaser 6000, ktery ma na strankach vyrobce ovladac pro linux. Ten sice nejde nainstalovat - protoze je pro 32bit ale podarilo se mi ji rozjet nakopirovanim souboru do adresaru CUPS a rucni volbou souboru ppd z instalacniho baliku. Pak taky nejake soubory z 32bit systemu, ktere jsem vypatral na nejakem foru - nekde... To uz je jedno, proste to funguje
Co je horsi, ze tiskarna ma dost strohe nastaveni - provozoval jsem ji na W7, kde se dalo nastavit vsechno, od papiru, pres oboustranny tisk, po tisk na folie - ano, kvuli tomu tu tiskarnu mam - tisknu casto laserem na folie.
A ted moje problemy :
1) nemuzu prinutit tiskarnu k tisku oboustranne - vyberu zarizeni - typ pairu - obycejny - strana 2 (peklad delal asi mongol) ale stejne se mi tisknou na jednotlive listy a tiskarna se nezastavi, aby cekala na otoceni papiru - co s tim? Je na to nejaky figl, nebo mam spatny ovladac?
2) ve vyberu papiru nemam vubec folie - mam dat normalni papir a verit, ze se mi ta folie ve valcich nezapece ? ))
Dekuji za pripadne rady, jsem sice rad, ze mi to tiskne a necekam zazraky, ani omalovanky, ale aspon volbu oboustranneho tisku bych ocenil - nerad plytvam papirem mimochodem, jak treba tisknete 4 obrazky na stranku apod? W7 to umely primo z prohlizece obrazku. Proste jsem vybral 4 fotky a mohl jsem ji vytisknout na jednu A4 - zmensilo je to a orizlo. Da se to i v linuxu? V jakem SW?
Diky !
U tiskáren bývá většinou na výběr víc PPD souborů. Důvod je třeba ten, že tiskárna umí víc jazyků (PostScript, HP PCL, kdovíco) a dá se tedy použít různá pipeline filtrů. Některé PPD soubory mají taky podrobnější nastavení než jiné.
Doporučuji nestahovat nic ze stránek výrobce, ale zkusit automaticky aktualizované PPD soubory z distribuce. V ArchLinuxu jsou například PPD soubory pro spoustu tiskáren Xerox v balíčcích foomatic-db-foo2zjs
a foomatic-db-nonfree
. Předpokládám, že v jiných distribucích se budou balíčky jmenovat podobně. Po jejich instalaci a (možná nepotřebném) restartu CUPSu by mělo být možné vybrat pro tiskárnu různé PPD soubory, z nichž některý by třeba mohl být lepší než současný.
Tisk několika stránek na list je naprostá samozřejmost. Umí ho zařídit Okular, Gwenview, LibreOffice a vůbec v podstatě každý software, s nímž jsem se dosud setkal. Doma mám nějakou tiskárnu HP 551dn, na které bez problémů funguje oboustranný tisk i všemožná nastavení podavače, barevných korekcí, typu a tloušťky papíru atd. Xerox jsem ale nikdy neměl, tak nevím, jak dobře/špatně s CUPSem funguje.
Už párkrát se mi stalo, že to netisklo a nehlásilo žádnou chybu. V takovém případě jsem v cupsd.conf
musel zapnout LogLevel debug2
, restartovat CUPS a podívat se pak do logů (někde ve /var/log/cups/error_log
, případně prostě v žurnálu od systemd
, podle toho, jak to má konkrétní distribuce nastavené), co přesně se tam děje. Například u velké kancelářské laserové tiskárny Canon se prostě nespustil jeden z filtrů a celý problém byl CUPSem zamlčen. Filtr se nespustí třeba proto, že mu chybí nějaké sdílené knihovny, že hodí segfault nebo (v případě, o kterém mluvím) že tam prostě vůbec není. Takže tenkrát jsem musel zjistit, kde se příslušný filtr (
sicgsfilter
) dá najít, a doinstalovat balíček canon-cque
, který ho obsahuje. Pokud to s tiskárnou Xerox netiskne, mohl by tam být obdobný problém.
Je docela možné, že pokud používáš driver pro Phaser 6100 s tím Phaserem 6000, přepne se do nějakého „generic PostScript nic-neumím“ režimu, který nezpřístupní všechna možná nastavení. Taky jsem zjistil, že Xerox Phaser 6100 je podporovaný, zatímco Phaser 6000 tam nikde nevidím.
Pro Phaser 6000 a 6010 existuje tento balíček pro ArchLinux, ale mám dojem, že se nijak neliší od toho driveru, který už jsi zkoušel. Nevypadá to ovšem, že by měl nějaké 32-bitové závislosti.
Tady se ovšem říká, že to má „Manual Duplex“, a typ 6010 rovněžtak. Nakonec samotný Xerox říká „Two Sided Output: Manual“. Jsi si fakt jistý, že ta tiskárna má nějaký automatický duplex? (Nebo jde jen o správné fungování toho manuálního?) Moje domácí tiskárna HP 551dn má automaticky duplex, tj. papír projde jednou, nasísne z tiskárny ven, pak se přeskupí pár válečků, papír se nacucne zpátky atd. Zdá se mi, že tohle ten Phaser nemá. U mojí tiskárny jsou normálně všechna nastavení vidět v tiskovém dialogu KDE (screenshoty přikládám).
Většinou před pořízením jakékoliv tiskárny velmi důsledně googlím a hledám, jak dobře funguje s CUPSem, protože jsou některá zařízení, zejména multifunkční, u kterých je zprovoznění opravdu oříšek.
Tiskni
Sdílej: