raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy
… více »LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
kado
Ze nemuzes bootovat z CD bych jeste chapal ale proc nemuzes bootovat z FDD? Mas v masine alespon funkcni DOS/win9x (Ne NT, w2k a jine nesmysly)? Funguje ti tam CD? Jestli ano, muzes v zasade pouzit SuSE, Slackware, urcite i Debian a mozna i dalsi, bootovat pres loadlin.
Pokud ne, tak postup treba pro Slack by mohl vypadat nejak takto: Udelat si na jinem pocitadle FAT partition na disku, nalit na ni treba freedos ci tak neco a loadlin, dale vsechny balicky. Dat do cilove masiny, nabootovat, pres loadlin nastartovat Slack, spustit instalaci a balicky instalovat z disku... Takze nerikam ze to je nemozne, ale chce to si z instalaci pohrat a mozna to bude trosicku narocnejsi. Good luck
-djz
PS: Bootovat z FDD umi asi jakykoliv BIOS, mechanika se da sehnat levne; Co mas tedy za problem s bootovanim? Muzes masinu vubec rozdelat, neni to nejaka pracovni FDDless stanice?
to vsetko mi je jasne, ale bootovat z CD ani floppy neviem preto, lebo mi to ktosi(nejaky admin, blokovane z BIOSu) zakazal. Inac bezim WNT(fujtajbl) a chcem nieco normalne.
kado
Za lepsi reseni bych videl nainstalovat si cygwin. Gygwin emuluje Linuxove API, takze je usnadnuje portaci aplikaci na Win. V instalaci mate vse od terminalu, shellu az po gcc a perl... V soucasne dobe by mely fungovat i graficke aplikace (slysel jsem neco o KDE), ale nezkousel jsem.
Vse beha nativne ve win (aplikace jsou normalni .exe), takze rychlost je OK.
Tiskni
Sdílej: