Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj, finisuju svoje domaci uloziste a zbyva mi, nastavit tunel pro zalohovani souboru na nas do prace. V praci je mikrotik s verejnou IP, na kterem bezi VPN server. Muzu si tam rozjet OpenVPN a cokoliv kamkoliv routovat.
ALE - otazka zni, jestli je to nutne.
Rsync atd umi behat pres SSH, ze? Takze bych mohl SSHcko toho NASu vystavit na nejakem portu verejne IP. Jenomze, neudelam si tim diru do systemu?
Proto premyslim, jak to resit a co bude NEJBEZPECNEJSI :
1) Vystavit SSH firemniho NASu na verejne IP (vidim v tom bezpecnostni problem)
2) Rozjet v praci na mikrotiku OpenVPN server a naucit domaci NAS, pripojit se na ten OpenVPN (je to bezpecnejsi, nez reseni 1 a proc?)
3) Rozjet VPN tunel mezi tema mikrotiky v praci a doma a zpristupnit si pracovni NAS na nejake IP v domacim rozsahu - routovanim
Pripada mi, ze bezpecnost vsech reseni zavisi na bezpecnosti SSL knihovny a pokud v pripade c.1 pouziju prihlaseni pomoci certifikatu, nainstaluju fail2ban a napr. omezim uz na routeru pristup na ten konkretni port jen z me domaci IP (nebo rozsahu meho providera) tak celkem jednoduse udelam to, co bych v pripade 2 a 3 delal slozite pomoci tunelu.
Je to tak, nebo se pletu a jak byste to resili vy? Nejsem zadny zdatny admin, proto to potrebuju udelat co nejmene zranitelne.
P.
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: