Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
iptables --policy FORWARD DROP iptables --policy OUTPUT ACCEPT iptables --policy INPUT DROP iptables --table filter --append INPUT --match state --state ESTABLISHED,RELATED --jump ACCEPT iptables --table filter --append INPUT --match state --state INVALID --jump DROP iptables --table filter --append INPUT --in-interface lo --jump ACCEPT iptables --table filter --append INPUT --protocol TCP --match multiport --destination-port 25,80,443 --jump ACCEPTa teraz som našiel niekoľko návodov kde je pri stavoch -m conntrack --ctstate a ja netuším prečo. Apropo, musí (malo by) byť pri ostatných pravidlách stav "--match state --state NEW"? Podľa môjho skromného laického názoru keď mám poriešený ESTABLISHED,RELATED,INVALID v dvoch úvodných pravidlách, tak mi do zvyšných môže ísť už len NEW - alebo sa mýlim? Vopred vám veľmi pekne ďakujem.
a teraz som našiel niekoľko návodov kde je pri stavoch -m conntrack --ctstate
a ja netuším prečo.
Modul (iptables modul) conntrack
je novější a obecnější než původní state
. V aktuálních verzích iptables už je "-m state
" automaticky překládáno na použití "-m conntrack
". Je možné, že někdy v budoucnu nebude původní syntaxe podporována, ale spíš bych tipoval, že se to nechá být a zanikne to v rámci přechodu na nftables.
keď mám poriešený ESTABLISHED,RELATED,INVALID v dvoch úvodných pravidlách, tak mi do zvyšných môže ísť už len NEW - alebo sa mýlim?
Teoreticky ještě může stav být UNTRACKED
, ale to se nestane samo od sebe a kdybyste používal "-j CT --notrack" (nebo "-j NOTRACK
"), asi byste o tom věděl.
Tiskni
Sdílej: